Zřejmě druhý židovský hřbitov v Rožmberku byl zřízen v 17. století v jižním hradebním parkánu. Devastaci začali nacisté, dokončili ji čeští novoosídlenci po roce 1945. Zachovalo se několik náhrobků na pozemku za domem čp. 103.
Hlavní obrázek místa
Náhrobky v jihovýchodním koutě hřbitova
© Ivan Grisa 05/2010
Nejjednodušší přístup k pozůstatkům starého židovského hřbitova je z rožmberského náměstí (autobusová zastávka, možnost parkování) uličkou ze středu jeho jižní strany. Po dosažení vrcholu stoupání odbočte vpravo. Na levé straně uličky (u další odbočky vzhůru) stojí dům čp. 103. Budete-li mít štěstí a jeho občasní obyvatelé budou přítomni, můžete se s nimi domluvit i na vstupu na plochu hřbitova brankou ze zadní uličky.
Ivan Grisa, 21.5. 2010

  historie

  Starý židovský hřbitov v Rožmberku
  Počátky židovského osídlení v Rožmberku nejsou hodnověrně listinně zdokumentovány. Předpokládá se, že Židé zde sídlili od 14. století. Obec se rozšířila v 70. letech 17. století po vypovězení Židů z Vídně, naopak rožmberští spoluzakládali novodobou židovskou obec v Linci v polovině 19. století. Synagoga, nejstarší hřbitov a domky židovské osady se rozkládaly přímo pod zdejším hradem nad pravým

  Ivan Grisa, dle K. Kuča: Města a městečka..., 6. díl, Libri 2004, 21.5. 2010
  Jihočeský kraj,  Český Krumlov  (CK), Rožmberk nad Vltavou

  Místa v okolí

   kostel sv. Mikuláše
   silniční most
   Rožmberk
   kaple sv. Anny
   radnice
   kostel sv. Jiljí
   Čertova stěna
   kostel sv. Ondřeje
   kaple sv. Prokopa
   kostel sv. Oldřicha
   Louzek
   Čertovo kopyto
   Omlenička
   Tichá
   radnice
   kostel sv. Floriána
   kostel sv. Vavřince
   pranýř
   Pasovary
   kostel sv. Jiří
   Slavkov
   Trojaň
   Černá
   Sokolčí
   Pořešín
   kostel sv. Kateřiny
   Slabošovka
  Základní informace místa
  ID místa: 9079
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: židovské památky
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: příležitostně
  Uveřejněno: 26.6.2010
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama