Zřejmě druhý židovský hřbitov v Rožmberku byl zřízen v 17. století v jižním hradebním parkánu. Devastaci začali nacisté, dokončili ji čeští novoosídlenci po roce 1945. Zachovalo se několik náhrobků na pozemku za domem čp. 103.
Hlavní obrázek místa
Náhrobky v jihovýchodním koutě hřbitova
© Ivan Grisa 05/2010
Nejjednodušší přístup k pozůstatkům starého židovského hřbitova je z rožmberského náměstí (autobusová zastávka, možnost parkování) uličkou ze středu jeho jižní strany. Po dosažení vrcholu stoupání odbočte vpravo. Na levé straně uličky (u další odbočky vzhůru) stojí dům čp. 103. Budete-li mít štěstí a jeho občasní obyvatelé budou přítomni, můžete se s nimi domluvit i na vstupu na plochu hřbitova brankou ze zadní uličky.
Ivan Grisa, 21.5. 2010
historie

Starý židovský hřbitov v Rožmberku

Počátky židovského osídlení v Rožmberku nejsou hodnověrně listinně zdokumentovány. Předpokládá se, že Židé zde sídlili od 14. století. Obec se rozšířila v 70. letech 17. století po vypovězení Židů z Vídně, naopak rožmberští spoluzakládali novodobou židovskou obec v Linci v polovině 19. století. Synagoga, nejstarší hřbitov a domky židovské osady se rozkládaly přímo pod zdejším hradem nad pravým břehem Vltavy ve čtvrti zvané Riedl. Po demolici synagogy roku 1966 se dochovaly poslední dva domky čp. 102 a 104. V 17. století byla zřejmě poloha hřbitova přímo pod hradem vnímána negativně, proto byl Židům k pohřbívání vykázán jižní parkán již v podstatě nefunkčních městských hradeb. Nevelká plocha a striktní zákaz rušení pohřbů vedl k tomu, že vrstvy hrobů parkán téměř zcela vyplnily. V 19. století byla vymezena definitivní plocha 65 x 8 metrů, kterou pod parcelním číslem 45 dodnes vlastní Židovská obec v Praze. Pohřbívala…  číst dále

Ivan Grisa, dle K. Kuča: Města a městečka..., 6. díl, Libri 2004, 21.5. 2010

Jihočeský kraj,  Český Krumlov  (CK), Rožmberk nad Vltavou

Místa v okolí

 kostel sv. Mikuláše
 silniční most
 Rožmberk
 kaple sv. Anny
 radnice
 kostel sv. Jiljí
 Čertova stěna
 kostel sv. Ondřeje
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Oldřicha
 Louzek
 Čertovo kopyto
 Omlenička
 Tichá
 radnice
 kostel sv. Floriána
 kostel sv. Vavřince
 pranýř
 Pasovary
 kostel sv. Jiří
 Slavkov
 Trojaň
 Černá
 Sokolčí
 Pořešín
 kostel sv. Kateřiny
 Slabošovka
Základní informace místa
ID místa: 9079
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 26.6.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama