Březinův mlýn byl vystavěn na místě původního Heršovského hamru z r. 1407. R. 1708 ho koupil opat V. Vejmluva a vytvořil zde panský dvůr. Další z majitelů, Alois Březina mlýn přestavěl na válcový a byl úspěšným podnikatelem. R. 1954 byl provoz mlýna úředně zastaven. Dnes je mlýn v soukromém majetku.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled na objekt čp.2
mlýn nyní prochází celkovou rekonstrukcí. Podle mého mínění je zbytek po tvrzi dnes jako přístavek vypadající objek na levo.
© jiri doležal, 10/2011
Hamr (z německého der Hammer - kladivo, buchar) byl mlýn na zpracovávání surového železa nebo i k vyrábění výrobků ze železa - srpů, kos, orného nářadí, zbraní.
7.11. 2011
historie

Horní Hamry vznikly na místě hamru, který se původně jmenoval Heršovský (zapsán roku 1407). Od roku 1478 ho vlastnil hamerník Fremdl. Další doložená historická zmínka je z roku 1708, kdy celý majetek koupil opat Vejmluva a vytvořil zde panský dvůr. Z bývalého hamru byl vystavěn Březinův válcový mlýn, který částečně narušil renesanční tvrz č. p. 2 (teď se jeví jako přístavek s mansanrdovou střechou vlevo od budovy mlýna). Tvrz se však částečně zachovala i s bývalým výměnkem čp.18 (dnes v dezolátním stavu,nachází se na soukromém pozemku).

jiri doležal (zdroj:turisticko-vlastivědný průvodce obcemi a jejich okolím Ždársko, Hynek Jurman; oficiální stránky Hamru nad Sázavou), 17.10. 2011

Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Hamry nad Sázavou

Místa v okolí

 kamenný most
 Najdek
 Žďár nad Sázavou
 kaple sv. Barbory
 kamenný most
 kaple sv. Markéty
 Žďár nad Sázavou
 dolní hřbitov
 boží muka
 kostel sv. Václava
 Nové Veselí
 fara
 kaple sv. Rocha
 boží muka
 Rosička
 kostnice
 socha kavky
 železniční viadukt
 kostnice
 Ronov
 kostel sv. Vavřince
 železniční viadukt
 Ronov nad Sázavou
 Ronovský most
 Bohdalov
 rybník Sykovec
 Rudolec
 kaple sv. Anny
 Medlovský rybník
 kašna Píseň hor
 kostel sv. Matouše
 evangelický kostel
 kostel sv. Kunhuty
 radnice
 boží muka
 Přibyslav
 Kněževes nad Oslavou
 boží muka
 Přibyslavská věž
 kostel sv. Ondřeje
 Žižkova mohyla
 Zahradiště
 Železné Horky
 Lisovská skála
 Kadov
 Kadovské železárny
 Devět skal
 kamenný most
 kostel sv. Barbory
 železniční viadukt
 synagoga
 Židovské město
 dům U Rytířů
 děkanství
 Hastrmanka
 Dolní brána
 Měšťanský pivovar
 židovský hřbitov
 Drátenická skála
 Radešín
 Klešter
 Panský pivovar
 Polná
 boží muka
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Martina
 Čtyři palice
 Milovské Perničky
 Jamné
Základní informace místa
ID místa: 10493
Typ místa: mlýn
Podkategorie: vodní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 7.11.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama