Březinův mlýn byl vystavěn na místě původního Heršovského hamru z r. 1407. R. 1708 ho koupil opat V. Vejmluva a vytvořil zde panský dvůr. Další z majitelů, Alois Březina mlýn přestavěl na válcový a byl úspěšným podnikatelem. R. 1954 byl provoz mlýna úředně zastaven. Dnes je mlýn v soukromém majetku.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled na objekt čp.2
mlýn nyní prochází celkovou rekonstrukcí. Podle mého mínění je zbytek po tvrzi dnes jako přístavek vypadající objek na levo.
© jiri doležal, 10/2011
Hamr (z německého der Hammer - kladivo, buchar) byl mlýn na zpracovávání surového železa nebo i k vyrábění výrobků ze železa - srpů, kos, orného nářadí, zbraní.
7.11. 2011
historie

Horní Hamry vznikly na místě hamru, který se původně jmenoval Heršovský (zapsán roku 1407). Od roku 1478 ho vlastnil hamerník Fremdl. Další doložená historická zmínka je z roku 1708, kdy celý majetek koupil opat Vejmluva a vytvořil zde panský dvůr. Z bývalého hamru byl vystavěn Březinův válcový mlýn, který částečně narušil renesanční tvrz č. p. 2 (teď se jeví jako přístavek s mansanrdovou střechou vlevo od budovy mlýna). Tvrz se však částečně zachovala i s bývalým výměnkem čp.18 (dnes v dezolátním stavu,nachází se na soukromém pozemku).

jiri doležal (zdroj:turisticko-vlastivědný průvodce obcemi a jejich okolím Ždársko, Hynek Jurman; oficiální stránky Hamru nad Sázavou), 17.10. 2011

Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Hamry nad Sázavou

Místa v okolí

 kamenný most
 Najdek
 Žďár nad Sázavou
 kaple sv. Barbory
 kamenný most
 kaple sv. Markéty
 Žďár nad Sázavou
 dolní hřbitov
 boží muka
 kostel sv. Václava
 Nové Veselí
 fara
 kaple sv. Rocha
 boží muka
 Rosička
 kostnice
 socha kavky
 železniční viadukt
 kostnice
 Ronov
 kostel sv. Vavřince
 železniční viadukt
 Ronov nad Sázavou
 Ronovský most
 Bohdalov
 rybník Sykovec
 Rudolec
 kaple sv. Anny
 Medlovský rybník
 kašna Píseň hor
 kostel sv. Matouše
 radnice
 kostel sv. Kunhuty
 evangelický kostel
 Přibyslav
 boží muka
 Kněževes nad Oslavou
 boží muka
 Přibyslavská věž
 kostel sv. Ondřeje
 Žižkova mohyla
 Zahradiště
 Železné Horky
 Lisovská skála
 Kadov
 Kadovské železárny
 Devět skal
 kamenný most
 kostel sv. Barbory
 železniční viadukt
 synagoga
 Židovské město
 Hastrmanka
 dům U Rytířů
 děkanství
 Dolní brána
 Měšťanský pivovar
 Drátenická skála
 Radešín
 židovský hřbitov
 Panský pivovar
 Polná
 Klešter
 boží muka
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Martina
 Čtyři palice
 Milovské Perničky
 Jamné
Základní informace místa
ID místa: 10493
Typ místa: mlýn
Podkategorie: vodní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 7.11.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama