Novogotické mauzoleum rodu Andrássy z r. 1893. Postaveno podle návrhu Artura Meininga. V mramorovém sarkofágu je pochován ministr zahraničí Rakousko-uherské monarchie Július Andrássy a jeho žena Katarína Kendeffyová. V cínové rakvi spočívá jejich syn Teodor Andrássy.
Hlavní obrázek místa
Mauzoleum od severu.
© Pavel Semple 04/2019
Mauzoleum grófa Júliuse Andrássyho stojí v zámeckém parku v okresním městě Trebišov na východě Slovenska. Poblíž jsou zříceniny vodního hradu Parič. Za návštěvu stojí také zdejší barokně-klasicistní zámek (kaštiel). V něm sídlí Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove, zaměřené především na zemědělství jižního Zemplína. Zámecký park vznikl úpravou původního lužního lesa. Mauzoleum je otevřeno pro návštěvy s průvodcem v návštěvní době. Prohlídky organizuje Muzeum jižního Zemplína.
Pavel Semple, zdroj: (online Wikipedia), 30.12. 2020

  historie

  Gróf Július Andrássy (1823-1890), majitel zdejšího zámku, byl významný politik. V období 1867-1871 byl uherským ministerským předsedou. V roce 1867 se podílel na rakousko-uherském vyrovnání a v roce 1868 na chorvatsko-uherském vyrovnání. V letech 1871-1879 byl ministrem zahraničí Rakousko-uherské monarchie. Byl mu udělen královský uherský řád sv. Štěpána. Stal se také držitelem řádu zlatého rouna. Stavbu

  Pavel Semple, zdroj: (http://madari.sk/magazin/historiasucasnost/zabudnute-pamiatky-v-trebisove), 30.12. 2020

  popis

  Novogotické mauzoleum je postaveno z kvádrového zdiva. Má čtvercový půdorys s pětibokým polygonálním přístavkem na východní straně a kopulovou střechou. Přístavek napodobuje kostelní kněžiště. Exteriér mauzolea je pomyslně rozdělen na širší přízemní část a užší patro. V nárožích jej zesilují opěrné pilíře. S výjimkou východního průčelí jsou na třech stranách kamenné vimperky s fiálami.

  Pavel Semple, zdroj: (http://madari.sk/magazin/historiasucasnost/zabudnute-pamiatky-v-trebisove), 30.12. 2020

  Vložit do oblíbených
  Slovensko, Košický,  Trebišov  ( TV ),

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 15448
  Typ místa: sakrální památky
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: v návštěvních hodinách
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=15448
  Uveřejněno: 30.12.2020
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Leden býval měsícem odpočinku, mrazu, obav o živobytí, ale také měsícem naděje a lidových mouder

  Ostatní

  Vítám v novém roce všechny příznivce historie. Leden je nejen začátkem nového kalendářního roku, ale také, jak již sám jeho název napovídá, měsícem ledu, a tedy i mrazu a sněhových pokrývek, jež halí přírodu i lidská obydlí. Alespoň takto by to mělo být. Mnohaleté sledování počasí nám však ukazuje, že lednové teploty mají meziročně spíše vzrůstající tendenci

  Mikulovská středověká rozhledna a zatopený vápencový lom – dvě úžasné scenérie, které stojí za vidění

  Cestování

  Moje podzimní toulky jihem Moravy se pomalu blíží do finále. Po návštěvě Valtic a lednického Minaretu se dnes vydáme na dvě trošku méně známé lokality. Jednomu se říká Kozí hrádek a druhému Janičův vrch. Obě místa od sebe dělí zhruba dva kilometry pěší chůze.

  Škoda na autě? Její náhradu vyřeší pojištění

  Reklamní sdělení

  Měli jste bouračku a máte poškozené auto? Opravy nebudou laciné, škody na autě se mohou vyšplhat až do stovek tisíc korun. Pokud máte správné pojištění, pojišťovna vám vyplatí pojistné plnění.

  Trápily naše předky kilogramy navíc nebo jde o novodobý fenomén?

  Zajímavosti

  Vánoce utekly jako voda, dárky jsou rozdány, zásoby jídla pomalu mizí a jediné, co nám přibylo, bude nejspíš nějaký ten kilogram hmotnosti navíc. Celý rok se snažíme držet linii a pak stačí pár dní a naše snažení je pryč.

  Putování starými českými vánocemi aneb co jste o nejkrásnějších svátcích roku možná vůbec netušili….

  Hrady a zámky

  Adventní a vánoční čas býval již od nepaměti spojen s řadou rituálů, pověr a tradic starých jako lidstvo samo. Po mnohá staletí se udržovaly především na venkově. Původní pohanské rituály se časem promísily s křesťanskými vlivy a do dnešních dnů nám tu zanechaly řadu krásných vánočních zvyků.

  Jak to vypadalo v městské kuchyni v dobách středověku a proč mívali černé kuchyně, když my máme bílé?

  Hrady a zámky

  Napadlo vás někdy, jak asi vypadala kuchyně za dob středověku? Byla to samostatná místnost jako dnes? V čem se vařilo, v čem se peklo? Jak uchovávali zásoby, existovaly spíže? A co tehdejší kuchyňské vybavení?

  reklama