Barokně klasicistní zámek z r. 1786 založil gróf Imrich Čáki. V r. 1838 přešel na Andrássyovce. Za nich přestavěn. Zámek využíván při lovech. Po 2. světové válce nemocnice s poliklinikou. Od r. 1982 otevřen veřejnosti. Dnes muzeum.
Hlavní obrázek místa
Zámek od JZ.
© Pavel Semple 04/2019
Okresní město Trebišov má přibližně 23000 obyvatel. Leží ve Východoslovenské nížině poblíž řeky Ondavy. Za návštěvu stojí zdejší barokně-klasicistní zámek (kaštiel). V něm sídlí Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove, zaměřené především na zemědělství jižního Zemplína. Zámecký park vznikl úpravou původního lužního lesa. Kromě zámku jsou v něm také zříceniny vodního hradu Parič. Jen pár metrů od hradu stojí mauzoleum grófa Júliuse Andrássyho z roku 1893. Na okraji parku je k vidění římskokatolický kostel Navštívení Panny Marie ze začátku 15. stol. Poblíž stojí také řeckokatolický kostel Zesnutí přesvaté Bohorodičky, založený v roce 1817. Všechny památky ve městě jsou vzorně udržované.
Pavel Semple, zdroj: (online Wikipedia), 24.12. 2020

  historie

  Gróf Imrich Čáki nechal v roce 1786 postavit barokně klasicistní zámek (kaštiel) v lužním lese na okraji Trebišova. Kámen na stavbu byl získán ze zříceniny sousedního hradu Parič. V roce 1838 přešel sňatkem Etelky Szapáryové (1798-1876) do rukou Andrássyovců. Za nich byl zámek přestavěn. Gróf Július Andrássy (1823-1890), v letech 1871-1879 ministr zahraničí Rakousko-uherské monarchie, tu v září 1887 hostil

  Pavel Semple, zdroj: (http://www.muzeumtv.sk/pamiatky-v-trebisove/barokovo-klasicisticky-kastiel), 24.12. 2020

  popis

  Zámek (kaštiel) v Trebišove je trojkřídlá jednopatrová stavba se sedlovými a valbovými střechami. V čele hlavního západního křídla je rizalit se vstupním portikusem a balkónem v prvním patře. V horní části rizalitu je barokní štít s křídly a volutami, členěný dvěma pilastry a římsou. Ve středu štítu je erb rodu Čáki, zakladatelů zámku. Vedle něj je také lovecký erb. Pilastry s podstřešní římsou

  Pavel Semple, zdroj: (http://www.muzeumtv.sk/pamiatky-v-trebisove/barokovo-klasicisticky-kastiel), 24.12. 2020

  Vložit do oblíbených
  Slovensko, Košický,  Trebišov  ( TV ),

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 15440
  Typ místa: zámek
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: v návštěvních hodinách
  Uveřejněno: 24.12.2020
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Leden býval měsícem odpočinku, mrazu, obav o živobytí, ale také měsícem naděje a lidových mouder

  Ostatní

  Vítám v novém roce všechny příznivce historie. Leden je nejen začátkem nového kalendářního roku, ale také, jak již sám jeho název napovídá, měsícem ledu, a tedy i mrazu a sněhových pokrývek, jež halí přírodu i lidská obydlí. Alespoň takto by to mělo být. Mnohaleté sledování počasí nám však ukazuje, že lednové teploty mají meziročně spíše vzrůstající tendenci

  Mikulovská středověká rozhledna a zatopený vápencový lom – dvě úžasné scenérie, které stojí za vidění

  Cestování

  Moje podzimní toulky jihem Moravy se pomalu blíží do finále. Po návštěvě Valtic a lednického Minaretu se dnes vydáme na dvě trošku méně známé lokality. Jednomu se říká Kozí hrádek a druhému Janičův vrch. Obě místa od sebe dělí zhruba dva kilometry pěší chůze.

  Škoda na autě? Její náhradu vyřeší pojištění

  Reklamní sdělení

  Měli jste bouračku a máte poškozené auto? Opravy nebudou laciné, škody na autě se mohou vyšplhat až do stovek tisíc korun. Pokud máte správné pojištění, pojišťovna vám vyplatí pojistné plnění.

  Trápily naše předky kilogramy navíc nebo jde o novodobý fenomén?

  Zajímavosti

  Vánoce utekly jako voda, dárky jsou rozdány, zásoby jídla pomalu mizí a jediné, co nám přibylo, bude nejspíš nějaký ten kilogram hmotnosti navíc. Celý rok se snažíme držet linii a pak stačí pár dní a naše snažení je pryč.

  Putování starými českými vánocemi aneb co jste o nejkrásnějších svátcích roku možná vůbec netušili….

  Hrady a zámky

  Adventní a vánoční čas býval již od nepaměti spojen s řadou rituálů, pověr a tradic starých jako lidstvo samo. Po mnohá staletí se udržovaly především na venkově. Původní pohanské rituály se časem promísily s křesťanskými vlivy a do dnešních dnů nám tu zanechaly řadu krásných vánočních zvyků.

  Jak to vypadalo v městské kuchyni v dobách středověku a proč mívali černé kuchyně, když my máme bílé?

  Hrady a zámky

  Napadlo vás někdy, jak asi vypadala kuchyně za dob středověku? Byla to samostatná místnost jako dnes? V čem se vařilo, v čem se peklo? Jak uchovávali zásoby, existovaly spíže? A co tehdejší kuchyňské vybavení?

  reklama