Farní kostel Nejsvětější Trojice ve své nynější goticko-renesanční podobě postaven v letech 1610-1612. Po požáru r. 1819 novogoticky opraven r. 1836, kdy také vznikla na západě nová dvoupatrová hranolová věž. Již předtím r. 1824 byla ve východní ose přistavěna novogotická knížecí hrobka Rohanů.
Hlavní obrázek místa
Kostel Loukov
© Jiří Špaček, 06/2016
První písemné zmínky o obci s centrem nad pravým břehem Jizery pocházejí z r. 1352, ale již kolem r. 1200 vznikla u řeky slovanská osada zvaná Lúka. Toto původní pojmenování vzešlo od okolní rozlehlé luční krajiny, později bylo změněno na Loukov. Loukov se nachází asi 8 km severovýchodně od Mnichova Hradiště a prochází jím silnice III. třídy ze Svijan do Březiny na silnici II/610. Nádraží Loukov u Mnichova Hradiště na trati 070 od obce odděluje dálnice D10 a leží asi 2,5 km východně. Dominantu obce tvoří goticko-renesanční kostel Nejsvětější Trojice, kolem něhož prochází dálková cyklotrasa Greenway Jizera, sledující přibližně tok řeky, a také zelená turistická značka z Mnichova Hradiště na nádraží Březina nad Jizerou, která tam navazuje na modrou a žlutou do oblasti Drábských světniček.
27.6. 2016
historie

Loukov byl původně církevním zbožím v majetku johanitů z Českého Dubu a později cisterciáků. Kolem r. 1344 byl ve vsi postaven kostel s farou. Loukov byl totiž osadou zámožnou, přestože tu nikdy nebylo panské sídlo. Po husitských válkách se stal majetkem královským a dostali ho do zástavy Valdštejnové. Po r. 1528 přešel do majetku Vartemberků a později Schliků, po r. 1621 se vrátil Valdštejnům a r. 1820 se stal součástí panství knížat Rohanů, majitelů panství Svijany. Kostel Nejsvětější Trojice byl ve své nynější goticko-renesanční podobě postaven v letech 1610-1612. Po požáru r. 1819 byl novogoticky opraven r. 1836, kdy také vznikla na západní straně nová dvoupatrová hranolová věž. Již předtím r. 1824 byla ve východní ose přistavěna novogotická knížecí hrobka Rohanů, kterou nechala vybudovat z odkazu kněžna Berta z Rohanu. Hrobka vznikla na místě vyklizené starší hrobky rodu Schliků. Kostel Nejsvětější Trojice, který stojí uprostřed…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: Umělecké památky Čech 2, Academia 1978 a informace obce Loukov a farnosti), 27.6. 2016

Půdorys místa


© Josef Vítězslav Šimák: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 46 Politický okres mnichovohradišťský, Archaelogická komise při České akademii věd a umění, Praha 1930
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Mladá Boleslav  (MB), Loukov

Místa v okolí

 kostel sv. Vavřince
 Bažantnice
 Loukovec
 Kurovodice
 Svijany
 Drábské světničky
 Hrada
 Píčův statek
 Klamorna
 Mužský
 Staré Hrady
 Zásadka
 most přes Jizeru
 kaple sv. Václava
 Hynšta
 Obětní kámen
 Valečov
 Albrechtice
 Mnichovo Hradiště
 Dobrá Voda 3
 radnice
 Dobrá Voda 2
 Belvín
 Dobrá Voda 1
 Komárovský rybník
 Kozlov
 hřbitovní kaple
 kostel sv. Kateřiny
 Lhotice
 radnice
 Kněžmost
 Sychrov
 Arthurův hrad
 židovský hřbitov
 Hlavatice
 rozhledna Čížovka
 synagoga
 Soleček
 Kavčiny
 kostel sv. Mikuláše
 městská spořitelna
 Maníkovice
 radnice
 kaple sv. Anny
 Valdštejn
 Solec
 Malý Rohozec
 Husův sbor
 Hrubý Rohozec
 panský dvůr Zájezd
 Čertova ruka
 Radeč
 Kost
 hradní pivovar
 Pekařova brána
 Dolánky
 kostel sv. Barbory
 Dlaskův statek
 Adamovo lože
 Bartošova pec
 městský špitál
 Blaschkeho vila
 Semtinská lípa
 Mariánská vyhlídka
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Josefa
 Hrubá Skála
 kostel sv. Prokopa
 socha sv. Prokopa
 lázně Sedmihorky
 Schmittův zámek
 mlýn Valenta
 skalní mlýn
 kostel sv. Václava
 Studénka
 boží muka
 Řezníčkova vila
 kašna
 sousoší Panny Marie
 Drábovna
 dům č. p. 14
 kostel sv. Jiří
 Baba
 obecní studna
 Chvistonosy
 Šlapka
 Křída
 Zvířetice
 Postojna
 kostel sv. Havla
 Zbirohy
 Nebákov
 Humprecht
 Dubecko
 Frýdštejn
 Klokočský hrádek
 Besedické skály
 Rotštejn
 Boučkův statek
 Čertova zeď
 stará radnice
 mariánský sloup
 Vranov-Pantheon
 Sukorady
 kostel sv. Kateřiny
 Kopanina
 Radechov
 Trosky
 kaple sv. Vavřince
 Josefův Důl
 Malá Skála
 Loreta
 fara
 Kosmonosy
 Volenovice
 Pařízek
 skalní město Apolena
 Hrdlořezy
 Masarykův most
 Mladějov
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Vavřince
 Lavice
 Michalovice
 kostel sv. Víta
 poustevna
 Mackov
 Spařence
 Rožátovský mlýn
 Samšina
 zvonice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiljí
 Stohánek
 kostel sv. Josefa
 Děvín
 trojiční sloup
 Hamerský Špičák
 Kittelův dům (Burk)
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Loukov u Mnichova Hradiště
spravuje ex currendo
Římskokatolická farnost-děkanství Mnichovo Hradiště
1. máje 232/2
295 01 Mnichovo Hradiště
Tel: 736 148 567
http://www.dekanstvimh.cz
dekanstvi.mh@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 12907
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 27.6.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama