Obec známá jako Notre-Dame-de-Ratis v odkazu na tři Marie, které přijely se služebnicí Sárou. Kostel budován od 9. do 12. stol. jako pevnost. Trpěl nájezdy Vikingů a Saracénů. Současná podoba z přestavby v 15. stol. V květnu velké cikánské slavnosti.
Hlavní obrázek místa
Kostel Nlotre-Dame-de-la-Mer ve francouzském Saintes-Maries-de-la-Mer
© Pavel Vítek 06/2005
Město leží v deltě řeky Rhôny, asi 1 km východně od ústí řeky Petit Rhône. Obec zahrnuje nivu a bažiny a také velkou lagunu Étang de Vaccarès. Hlavním průmyslovým odvětvím je cestovní ruch. Nachází se 30 km jižně od Arles, 50 km jižně od Nimes a 60 km východně od Montpellier. V obci žije pouze 2 495 obyvatel. Během letních prázdnin se může zvětšit i na 500 000. Saintes-Maries-de-la-Mer je hlavním městem Camargue.
Pavel Vítek, 26.4. 2021
historie

Obec se stala známou jako Notre-Dame-de-Ratis, Panna Maria z lodi Râ, v odkazu na tři Marie, které přijížděly lodí i se svou služebnicí Sárou. Název byl později změněn na Saintes Maries de la Mer. Současný kostel Notre Dame de la Mer byl stavěn od 9. do 12. století jako pevnost a útočiště. Má uvnitř studnu se sladkou vodou. V 9. století město utrpělo nájezdy Vikingů ze Středozemního moře a později i Saracénů. Jeho dnešní vzhled pochází z přestavby v 15. století. Připomíná nedobytnou pevnost, protože ve středověku poskytoval také ochranu proti pirátům a námořním lupičům. Během antiklerikálního zápalu francouzské revoluce byl kostel částečně zničen. V roce 1888 zde vytvořil Van Gogh několik obrazů přímořské krajiny a města. Město bylo literárním a uměleckým centrem. Navštívily jej mimo jiné osobnosti jako byl Ernest Hemingway nebo malíř Pablo Picasso. Okolí bylo používáno jako prostředí pro různé filmy. V kostele je…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://www.saintesmaries.com/eng/the-church.html, 26.4. 2021

Francie,

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15672
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 26.4.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama