Barokní zámek, pův. renesanční. Od r. 1627 majetkem rodu Valdštejnů. Koncem 17. stol. byl zámek barokně přestavěn zároveň s konírnami a sallou terrenou. V r. 1833 se zde konala schůzka panovníků Svaté aliance, na které byla upevněna moc Rakouska-Uherska, Ruska a Pruska.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 06/2006

Prohlídkové okruhy:

I. Valdštejnské interiéry - okruh cca 50 min. zahrnuje prohlídku hraběnčiny ložnice s předpokojem - hraběnky Marie Markéty z Valdštejna (roz. Černínové z Chudenic); začátek 18. stol., Italského pokoje, hudebního salónu, obrazárny, loveckého salónu, přijímacího sálu, dámského salónku, Delfské jídelny (vybudované dle projektu architekta Adalberta Wendera v l. 1865 -1872 v duchu romantického historismu, vznikla pro umístění rozsáhlého souboru delfské a německé fajánse, italské majoliky, čínského porcelánu atd.), orientálního salónu a knihovny.
II. Interiéry Svaté aliance a zámecké divadlo - okruh cca 45 min. zahrnuje prohlídku zámeckého divadla z konce 18. stol. (iluzivní klasicistní výmalba), divadelní šatny a interiérů k příležitosti setkání panovníků Svaté aliance - Empírový salón, pamětní salón, lovecký salón a zbrojnice.
III. Hrobka Albrechta z Valdštejna v kapli sv. Anny (Lapidárium a kostel Tří králů) - okruh cca 30 min zahrnuje prohlídku sala terreny v zámecké zahradě, a poté kostela a kaple sv. Anny, kde jsou od r. 1785 uloženy ostatky Albrechta z Valdštejna. Od r. 1966 lapidárium středočeské barokní plastiky (z dílny Matyáše Bernarda Brauna, rodiny Jelínků, I. Platzera a další).
IV. Dětská prohlídka - jen v období červenec - srpen, okruh cca 30 min s průvodcem v dobovém kostýmu pro malé návštěvníky (určeno pro děti do 9 let), pohádkový příběh v zámeckých interiérech o dvou zakletých rytířích a majiteli zámku Vincenci z Valdštejna.
E.H. podle http://www.mnichovo-hradiste.cz, 24.9. 2013
historie

Barokní zámek Mnichovo Hradiště, původně renesanční, postavený Václavem Budovcem z Budova, přešel po bitvě na Bílé hoře do vlastnictví Albrechta z Valdštejna. Koncem 17.stol. a začátkem 18.stol. byl zámek přestavěn do současné barokní podoby zároveň s konírnami, sallou terrenou a jízdárnou. Součástí areálu je i komplex kapucínského kláštera, kostela Tří králů a kaple sv. Anny dokončené začátkem 18.stol. Od roku 1627 až do roku 1946 byl zámek ve vlastnictví rodu Valdštejnů. Zachovaly se zde četné sbírky porcelánu, původní zařízení, zámecké divadlo, duchcovská knihovna a hrobka s ostatky generalissima Albrechta z Valdštejna, které jsou uloženy v kapli Sv.Anny. Nejdůležitější událost, která se odehrála v roce 1833, za majitele Kristiána z Valdštejna, byla schůzka Sv.aliance za účasti císaře rakouského Františka I. s manželkou Karolinou Augustou, ruského cara Mikuláše I. a pruského prince Fridricha Viléma. Na této…  číst dále

28.5. 2002

Komentáře

14.7.2009 16:37 Gabriela
Doporučuji prohlídku zámku i lapidária bohužel divadlo, a muzeum už jsme nestihli jen to značení k zámku je lehce přehlédnutelné a mám velkou výtku ke stavu zámeckého parku tak krásný park by si zasloužil lepší péči než jemu věnována.
31.10.2009 10:17 michal
Značení k zámku je už hotové, z obou stran dálnice jak ze směru z Mladé Boleslavi tak i ze směru z Liberce jsou cedule, které upozorňují na zámek.
19.4.2009 12:00 Martin
Je to opravdu nádherný zámek jen se mi zdá že je málo propagovaný. Vždyť jsou tu nádherné (některé trochu poničené) interiéry jen škoda že divadlo není součástí hlavní prohlídkové trasy, jinak návštěvu vřele doporučuji hlavně v zimě když se zde konají tradiční valdštejnské vánoce, to je zde opravdu nádherně.
1.4.2009 13:09 Petra
Prováděla jsem jako studentka na tomto zámku - už je to čtvrt století...Byl opravdu pěkný a zajímavý,jen se tehdy místo druhého okruhu nabízela návštěva pamětní síně Jana Švermy....Zajímavostí je i krásná tepaná brána s valdštejnskou orlicí v zadním cípu zámeckého parku (objevila se na záběru ve filmu Panna a netvor).
26.8.2007 21:52 ada
vrele vsem doporucuji,pred 3dny jsme s pritelem navstivili zamek lednice - vsude vyhlasovanou jako perlu moravy ale
po te hruze s prazdnych mistnosti skoro zadnych informaci o majitelych zamku jsme si spravili chut,zamek i okolni parcik krasne upraveny,interiery nadherne vybavene,na stenach olejo-malby -pry unikat- nadhera,mila srozumitelne mluvici pruvodkyne -opravdu spokojenost na 1
Středočeský kraj,  Mladá Boleslav  (MB), Mnichovo Hradiště

Místa v okolí

 radnice
 Dobrá Voda 1
 Zásadka
 most přes Jizeru
 Dobrá Voda 2
 Dobrá Voda 3
 Lhotice
 Maníkovice
 Valečov
 Drábské světničky
 Klamorna
 Hrada
 Píčův statek
 Loukovec
 Kurovodice
 kostel sv. Vavřince
 Mužský
 Obětní kámen
 kostel sv. Barbory
 radnice
 Kněžmost
 mlýn Valenta
 Hynšta
 Staré Hrady
 Bažantnice
 Koprník
 Zvířetice
 kostel sv. Václava
 Svijany
 Komárovský rybník
 Studénka
 Baba
 Soleček
 kostel sv. Havla
 Belvín
 Solec
 Josefův Důl
 rozhledna Čížovka
 Radechov
 kaple sv. Václava
 Hrdlořezy
 fara
 Kosmonosy
 Loreta
 Šlapka
 Masarykův most
 kostel sv. Barbory
 Albrechtice
 Chvistonosy
 kostel sv. Vavřince
 Volenovice
 kostel sv. Kateřiny
 Michalovice
 Kozlov
 Sukorady
 Bělá pod Bezdězem
 panský dvůr Zájezd
 hřbitovní kaple
 Rožátovský mlýn
 Kost
 hradní pivovar
 radnice
 Česká brána
 Křída
 starý hřbitov
 divadlo
 Karmel
 sbor Jednoty bratrské
 Březno
 kostel sv. Havla
 nová radnice
 Kolomuty
 kostel sv. Václava
 stará radnice
 kaple sv. Anny
 Sychrov
 sychrovský viadukt
 mariánský sloup
 Semtinská lípa
 Templ
 Kuřívody
 skalní mlýn
 dům č. p. 107
 Mladá Boleslav
 kostel sv. Víta
 Arthurův hrad
 židovský hřbitov
 Hlavatice
 Kavčiny
 kostel sv. Prokopa
 Pekařova brána
 boží muka
 městský špitál
 Blaschkeho vila
 židovský hřbitov
 Valdštejn
 mariánský sloup
 radnice
 synagoga
 Schmittův zámek
 kostel sv. Kateřiny
 Rácov
 Neuberk
 rozhledna Vrchbělá
 městská spořitelna
 radnice
 kostel sv. Mikuláše
 dům č. p. 14
 Muzeum Českého ráje
 Radeč
 Čertova ruka
 obecní studna
 Hrubý Rohozec
 Husův sbor
 Humprecht
 Malý Rohozec
 poustevna
 stará radnice
 mariánský sloup
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Štěpána
 Dolánky
 Dlaskův statek
 Rokytovec
 Bartošova pec
 Vlčí Pole
 Domousnice
 židovský hřbitov
 Kováň
 Drábovna
 Spařence
 Velké Horky
 evangelický kostel
 Niměřice
 Skalsko
 Křižánky
 Frýdštejn
 Kopanina
Kontaktní informace
Státní zámek
Mnichovo Hradiště
V lipách 148
295 01 Mnichovo Hradiště
Tel: (+420) 326 773 098
http://https://www.zamek-mnichovohradiste.cz
mnichovohradiste@npu.cz
Základní informace místa
ID místa: 845
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 4.9.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama