Barokní zámek, pův. renesanční. Od r. 1627 majetkem rodu Valdštejnů. Koncem 17. stol. byl zámek barokně přestavěn zároveň s konírnami a sallou terrenou. V r. 1833 se zde konala schůzka panovníků Svaté aliance, na které byla upevněna moc Rakouska-Uherska, Ruska a Pruska.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 06/2006

Prohlídkové okruhy:

I. Valdštejnské interiéry - okruh cca 50 min. zahrnuje prohlídku hraběnčiny ložnice s předpokojem - hraběnky Marie Markéty z Valdštejna (roz. Černínové z Chudenic); začátek 18. stol., Italského pokoje, hudebního salónu, obrazárny, loveckého salónu, přijímacího sálu, dámského salónku, Delfské jídelny (vybudované dle projektu architekta Adalberta Wendera v l. 1865 -1872 v duchu romantického historismu, vznikla pro umístění rozsáhlého souboru delfské a německé fajánse, italské majoliky, čínského porcelánu atd.), orientálního salónu a knihovny.
II. Interiéry Svaté aliance a zámecké divadlo - okruh cca 45 min. zahrnuje prohlídku zámeckého divadla z konce 18. stol. (iluzivní klasicistní výmalba), divadelní šatny a interiérů k příležitosti setkání panovníků Svaté aliance - Empírový salón, pamětní salón, lovecký salón a zbrojnice.
III. Hrobka Albrechta z Valdštejna v kapli sv. Anny (Lapidárium a kostel Tří králů) - okruh cca 30 min zahrnuje prohlídku sala terreny v zámecké zahradě, a poté kostela a kaple sv. Anny, kde jsou od r. 1785 uloženy ostatky Albrechta z Valdštejna. Od r. 1966 lapidárium středočeské barokní plastiky (z dílny Matyáše Bernarda Brauna, rodiny Jelínků, I. Platzera a další).
IV. Dětská prohlídka - jen v období červenec - srpen, okruh cca 30 min s průvodcem v dobovém kostýmu pro malé návštěvníky (určeno pro děti do 9 let), pohádkový příběh v zámeckých interiérech o dvou zakletých rytířích a majiteli zámku Vincenci z Valdštejna.
E.H. podle http://www.mnichovo-hradiste.cz, 24.9. 2013
historie

Barokní zámek Mnichovo Hradiště, původně renesanční, postavený Václavem Budovcem z Budova, přešel po bitvě na Bílé hoře do vlastnictví Albrechta z Valdštejna. Koncem 17.stol. a začátkem 18.stol. byl zámek přestavěn do současné barokní podoby zároveň s konírnami, sallou terrenou a jízdárnou. Součástí areálu je i komplex kapucínského kláštera, kostela Tří králů a kaple sv. Anny dokončené začátkem 18.stol. Od roku 1627 až do roku 1946 byl zámek ve vlastnictví rodu Valdštejnů. Zachovaly se zde četné sbírky porcelánu, původní zařízení, zámecké divadlo, duchcovská knihovna a hrobka s ostatky generalissima Albrechta z Valdštejna, které jsou uloženy v kapli Sv.Anny. Nejdůležitější událost, která se odehrála v roce 1833, za majitele Kristiána z Valdštejna, byla schůzka Sv.aliance za účasti císaře rakouského Františka I. s manželkou Karolinou Augustou, ruského cara Mikuláše I. a pruského prince Fridricha Viléma. Na této…  číst dále

28.5. 2002

Středočeský kraj,  Mladá Boleslav  (MB), Mnichovo Hradiště

Místa v okolí

 radnice
 Dobrá Voda 1
 Zásadka
 most přes Jizeru
 Dobrá Voda 2
 Dobrá Voda 3
 Lhotice
 Maníkovice
 Valečov
 Drábské světničky
 Klamorna
 Hrada
 Píčův statek
 Loukovec
 Kurovodice
 kostel sv. Vavřince
 Mužský
 Obětní kámen
 kostel sv. Barbory
 radnice
 Kněžmost
 mlýn Valenta
 Staré Hrady
 Hynšta
 Bažantnice
 kostel sv. Václava
 Zvířetice
 Svijany
 Komárovský rybník
 Studénka
 Baba
 Soleček
 kostel sv. Havla
 Belvín
 Solec
 Josefův Důl
 rozhledna Čížovka
 Radechov
 kaple sv. Václava
 Hrdlořezy
 Kosmonosy
 fara
 Loreta
 Šlapka
 Masarykův most
 kostel sv. Barbory
 Chvistonosy
 Albrechtice
 kostel sv. Vavřince
 Volenovice
 kostel sv. Kateřiny
 Michalovice
 Kozlov
 Sukorady
 Bělá pod Bezdězem
 panský dvůr Zájezd
 hřbitovní kaple
 Rožátovský mlýn
 radnice
 Kost
 hradní pivovar
 Česká brána
 Křída
 starý hřbitov
 divadlo
 Karmel
 sbor Jednoty bratrské
 Březno
 kostel sv. Havla
 nová radnice
 Kolomuty
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Anny
 stará radnice
 Semtinská lípa
 Sychrov
 mariánský sloup
 dům č. p. 107
 Templ
 Kuřívody
 skalní mlýn
 Mladá Boleslav
 kostel sv. Víta
 Arthurův hrad
 židovský hřbitov
 Hlavatice
 Kavčiny
 kostel sv. Prokopa
 Pekařova brána
 městský špitál
 Blaschkeho vila
 židovský hřbitov
 boží muka
 mariánský sloup
 radnice
 Valdštejn
 synagoga
 Schmittův zámek
 kostel sv. Kateřiny
 městská spořitelna
 radnice
 kostel sv. Mikuláše
 Rácov
 Neuberk
 rozhledna Vrchbělá
 Muzeum Českého ráje
 Radeč
 dům č. p. 14
 Čertova ruka
 obecní studna
 Husův sbor
 Hrubý Rohozec
 Humprecht
 Malý Rohozec
 poustevna
 stará radnice
 mariánský sloup
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Štěpána
 Dolánky
 Rokytovec
 Dlaskův statek
 Bartošova pec
 Vlčí Pole
 Domousnice
 židovský hřbitov
 Kováň
 Spařence
 Drábovna
 Velké Horky
 evangelický kostel
 Niměřice
 Skalsko
 Křižánky
 Frýdštejn
 Kopanina
Kontaktní informace
Státní zámek
Mnichovo Hradiště
V lipách 148
295 01 Mnichovo Hradiště
Tel: (+420) 326 773 098
http://https://www.zamek-mnichovohradiste.cz
mnichovohradiste@npu.cz
Základní informace místa
ID místa: 845
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 4.9.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama