Jeden ze symbolů města Marseille je katolická bazilika postavená v letech 1853–1864 v románsko-byzantském slohu. Na zvonici monumentální socha Madony s dítětem. Památka z doby druhého císařství. K bazilice patří malé muzeum.
Hlavní obrázek místa
Bazilika Notre-Dame de la Garde ve francouzské Marseille.
© Pavel Vítek 06/2005
Francouzské město Marseille je hlavní město Provence a po Paříži druhé největší město Francie. Leží v jihovýchodní části země, na pobřeží Středozemního moře, ve Lvím zálivu. Bazilika Panny Marie Strážné stojí na vyvýšenině nad městem jižně od přístavu a vzhledem ke své poloze je již zdálky dobře viditelná.
Pavel Vítek, 11.5. 2022
popis

Bazilika je jedním z hlavních symbolů a turistických míst města. Notre Dame je perfektním místem s výhledem na celé město, přístav, moře a ostrovy. Je také velice oblíbeným místem náboženských poutí. Bazilika Panny Marie Strážné, Notre-Dame de la Garde, je dominantou Marseille, viditelnou již zdaleka. Tato památka z doby druhého císařství stojí na vyvýšenině nad městem jižně od přístavu a naskýtá se z ní nádherný panoramatický výhled. Bazilika byla zařazena mezi stovku nejslavnějších poutních míst světa a každý rok se k ní vypravují statisíce věřících i turistů. Celé stavbě vévodí ohromná zlatá socha Panny Marie Strážné, patronky námořníků, která se tyčí na vrcholku 46 metrů vysoké kostelní věže. Socha z roku 1870 je vysoká bezmála 10 metrů a váží téměř 10 tun, a tak byla dobře viditelná posádkám lodí na moři. Interiér hlavní lodi je rozdělen obloukem, na němž se střídají pruhy z různobarevného mramoru.…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: https://www.protravel.cz/destinace/bazilika-notre-dame-de-la-garde/, 11.5. 2022

historie

Notre-Dame de la Garde, bazilika Panny Marie Strážné, je katolická bazilika v Marseille a nejznámější symbol města. Bazilika byla postavena na základech starobylé pevnosti na nejvyšším přírodním místě v Marseille, 149 m vápencového výběžku na jižní straně Starého přístavu Marseille. Notre-Dame de la Garde byla postavena v románsko-byzantském slohu v letech 1853–1864, přičemž stavební materiál sem byl dovážen z celé Evropy. Součástí ohromné stavby je také malá kaple z roku 1214, která tvoří kryptu ústředního kostela. Bazilika byla vysvěcena ještě nedokončená 5. června 1864. Na zvonici vysoké 41 m je monumentální 11,2 m vysoká socha Madony a dítěte, vyrobená z pozlacené mědi.

Pavel Vítek – zdroj: https://www.protravel.cz/destinace/bazilika-notre-dame-de-la-garde/, 11.5. 2022

Francie,

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16372
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 11.5.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama