Zachovalý kostel sv. Vavřince pochází z přelomu gotiky a renesance. Přestavěn byl v 16. století a bohužel zčásti celkem nevkusně a nevhodně zmodernizován.
Hlavní obrázek místa
© Aleš Marek 12/2005
Obec na Jizeře pod Drábskými světničkami je vzdálena od Prahy zhruba 78 km a dosažitelná po dálnici D10. Zaparkovat se dá snadno uprostřed obce na parkovišti. Kostel je vidět už zdálky a díky dřevěnému patru upoutá pozornost každého. Stojí uprostřed hřbitova zhruba 200 metrů od středu obce. Vedle kostela stojí bývalá fara, která je v soukromém vlastnictví a slouží jako rodinný dům. Vedle stojí nefunkční základní škola. Na hřbitově je mnoho náhrobků s daty sahajícími do 18. století. Vlevo od parkoviště je malá kaplička.
Aleš Marek, 5.12. 2005
popis

Kostel sv. Vavřince v Březině nad Jizerou v minulých letech takřka podlehl nájezdům novodobých barbarů. Po několika vloupáních byl kostel obrán i o drobné věci a dokonce i o bohoslužebné textilie. Po posledním požáru v 19. století byl kostel obnoven za spolupráce knížat z Rohanu a vyzdoben replikami původních bočních oltářů. Ty vyřezal mistr Bušek ze Sychrova. Bohužel i tyto řezbářské práce jsou pryč. Kostel i přes svůj neutěšený stav zůstává dominantou obce a významnou středověkou památkou.

Martin Mecerod, 19.5. 2009

historie

Kostel sv. Vavřince pochází z přelomu gotiky a renesance. Přestavěn byl v 16. století a bohužel zčásti celkem nevkusně a nevhodně zmodernizován. Stavba je jednolodní, obdélná a vystavěna z lomového kamene. Na severní straně přiléhá ke kostelu obdélníková sakristie a oratoř. V západním průčelí je hranolovitá věž, která je takřka široká jako samotná loď. Věž má bedněné patro s točitým schodištěm a stanovou střechu, na jižní straně je obdélníková předsíňka. Vnitřek lodi je plochostropý, presbytář je sklenut renesanční křížovou klenbou bez žeber, sakristie a oratoř jsou sklenuty valeně s klenutou předsíní. Zařízení: hlavní oltář je rokokový, rámový z doby kolem r. 1750 a s novým obrazem sv. Vavřince, který nahradil původní obraz sv. Jana Křtitele a se sochami sv. Mikuláše a sv. Vojtěcha. Boční oltář sv. Anny je barokní, rámový, rozvilinový z doby kolem r. 1700. Kostel sv. Vavřince je farním pro…  číst dále

Aleš Marek (zdroj: Umělecké památky Čech 1), 5.12. 2005

Středočeský kraj,  Mladá Boleslav  (MB), Březina

Místa v okolí

 Kurovodice
 Loukovec
 Drábské světničky
 Bažantnice
 Hrada
 Píčův statek
 Klamorna
 Mužský
 Svijany
 Staré Hrady
 Zásadka
 Hynšta
 Obětní kámen
 most přes Jizeru
 Valečov
 kaple sv. Václava
 Dobrá Voda 3
 Dobrá Voda 2
 Mnichovo Hradiště
 Dobrá Voda 1
 radnice
 Belvín
 Komárovský rybník
 Lhotice
 Albrechtice
 radnice
 Kněžmost
 Kozlov
 hřbitovní kaple
 kostel sv. Kateřiny
 Soleček
 rozhledna Čížovka
 Maníkovice
 Solec
 Hlavatice
 Sychrov
 kaple sv. Anny
 židovský hřbitov
 panský dvůr Zájezd
 Kavčiny
 synagoga
 Arthurův hrad
 Valdštejn
 hradní pivovar
 kostel sv. Mikuláše
 Kost
 městská spořitelna
 radnice
 kostel sv. Barbory
 Čertova ruka
 Radeč
 Husův sbor
 Hrubý Rohozec
 Pekařova brána
 Malý Rohozec
 Semtinská lípa
 mlýn Valenta
 kostel sv. Prokopa
 Adamovo lože
 Studénka
 Dolánky
 skalní mlýn
 Dlaskův statek
 Mariánská vyhlídka
 kostel sv. Josefa
 Baba
 Hrubá Skála
 boží muka
 socha sv. Prokopa
 lázně Sedmihorky
 kostel sv. Václava
 dům č. p. 14
 Bartošova pec
 Chvistonosy
 obecní studna
 Řezníčkova vila
 Zvířetice
 městský špitál
 Blaschkeho vila
 kostel sv. Havla
 mariánský sloup
 radnice
 Schmittův zámek
 kostel sv. Jiří
 Nebákov
 Humprecht
 Šlapka
 Drábovna
 kašna
 sousoší Panny Marie
 Křída
 Sukorady
 stará radnice
 mariánský sloup
 Postojna
 kostel sv. Kateřiny
 Zbirohy
 Dubecko
 Josefův Důl
 Loreta
 fara
 Kosmonosy
 Volenovice
 Radechov
 Frýdštejn
 Klokočský hrádek
 Rotštejn
 Besedické skály
 Trosky
 Boučkův statek
 Hrdlořezy
 Čertova zeď
 Pařízek
 Vranov-Pantheon
 skalní město Apolena
 Kopanina
 Masarykův most
 kostel sv. Barbory
 kaple sv. Vavřince
 Malá Skála
 kostel sv. Jiljí
 Mladějov
 kostel sv. Vavřince
 Michalovice
 Lavice
 Vlčí Pole
 Rožátovský mlýn
 Spařence
 Mackov
 starý hřbitov
 divadlo
 Karmel
 sbor Jednoty bratrské
 kostel sv. Jiljí
 poustevna
 zvonice
 kostel sv. Václava
 nová radnice
 Samšina
 Stohánek
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost-děkanství Mnichovo Hradiště
1. máje 232/2
295 01 Mnichovo Hradiště
Tel: 736 148 567
http://www.dekanstvimh.cz
dekanstvi.mh@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 3616
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 5.12.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama