Mohutný čtyřkřídlý panský hospodářský dvůr s obytnou budovou, označovanou jako zámeček, z 18. století. Soukromý majetek.
Hlavní obrázek místa
pohled na bývalý zámeček od jihozápadu
© Jaroslav Špiroch 05/2023
Vyšné (německy Weissenbach) je malá vesnice, část města Nové Hrady v okrese České Budějovice. Nachází se asi 6,5 km na východ od města. Do severní části katastrálního území zasahuje národní přírodní rezervace Žofinka. Z pamětihodností kromě výše zmíněného dvora zde roste památný strom - Vyšenský dub a před bývalou školou, budova čp. 6, stojí připomínka (dřevěný kříž) již neexistující kaple Panny Marie z roku 1766, která byla zbořena pravděpodobně v 70. letech 20. století. Prochází tudy železniční trať č. 199 České Budějovice-České Velenice-Gmünd se stanicí 600 m severně od vsi. Na turistické stezce Vyšné-Hőhenberg je turistický přechod do Rakouska a vsí prochází cyklistická trasa č. 1034 - Paměti Vitorazska.
Wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 20.5. 2023
popis

Bývalý panský dvůr stojí na jižním konci Vyšného. Jeho budovy obklopují pravidelné obdélné nádvoří. Západní vstupní stranu dvora tvoří patrový objekt "zámečku", na nějž navazuje ještě krátké patrové křídlo na severní straně. K příchozímu se obytná budova obrací svým dlouhým, dvanáctiosým západním průčelím, jehož přízemím prochází asymetricky umístěný vjezd, zdůrazněný mělkým rizalitem. Hrany tohoto rizalitu, stejně jako nároží hlavní budovy, mají štukové kvádrování. Interiér není přístupný a proto nelze provést architektonické ani stavebně-historické zhodnocení této památky.

Tvrze, hrady a zámky Českobudějovicka,D.Kovář,historicko-vlast.spolek,Protisk2011; Jaroslav Špiroch., 20.5. 2023

historie

Vyšné (německy Weissenbach) leží na území historického Vitorazska a až do roku 1920 patřilo k Rakousku. Vesnice byla součástí fürstenberského panství Weitra, které zde mělo také panský dvůr. Někdy v 18. století dali Fürstenbergové přestavět obytnou část dvora tak, aby mohla sloužit k příležitostným pobytům vrchnosti při lovech nebo delších cestách. Objektu se proto říkalo obecně zámeček. Začátkem dvacátých let 20. století objekt zabral československý stát a v roce 1925 jej získali jako zbytkový statek manželé V. a M. Žákovi. Po odstoupení pohraničí v roce 1938 budovu obývali německý dosídlenci a po válce byla zpět vrácena Žákovým. Již v roce 1950 došlo opět ke zestátnění dvora a tento dán do užívání státním statkům, za něhož dvůr zpustl. V restituci po roce 1989 byl vrácen zpět původním majitelům.

Tvrze, hrady a zámky Českobudějovicka,D.Kovář,historicko-vlast.spolek,Protisk2011; Jaroslav Špiroch., 20.5. 2023

Komentáře

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Vyšné

Místa v okolí

 Žofinka
 boží muka
 výklenková kaple
 Buquoyská hrobka
 boží muka
 boží muka
 kamenný kříž
 Nové Hrady
 kaple
 kašna
 Buquoyská rezidence
 výklenková kaple
 radnice
 kovárna
 Nové Hrady
 pivovar
 kaple Panny Marie
 Terčino údolí
 fara
 Světví
 Cuknštejn
 Červené blato
 kostel sv. Mikuláše
 Svébohy
 kostel sv. Zikmunda
 kostel sv. Anny
 Kraví hora
 Olešnice
 kostel sv. Václava
 Žumberk
 kostel sv. Jiljí
 Hrádek
 dřevěný betlém
 Veterán Muzeum-Roděj
 Zlatá Ktiš
 Žofín
 Brouskův mlýn
 Žofínský prales
 Hluboká u Borovan
 Safari Park
 Nový Dvůr
Základní informace místa
ID místa: 17134
Typ místa: zámek
Stav místa: přestavěno
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 20.5.2023
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama