Terénní pozůstatky tvrze v sv. části obce na hraně nad Paléskový potokem a nivou řeky Bečvy. Znatelný pahorek jádra a dvou setřelých příkopů. Dnes zde jsou rodinný dům a zahrada. Archeologicky tvrz datovaná mezi 1. pol. 14. stol. a konec 15. stol.
Hlavní obrázek místa
Východní nároží pahorku tvrziště
© Jan P. Štěpánek 10/2007
Nenápadné terénní pozůstatky tvrziště na hraně terasy nad Paléskovým potokem a širokou nivou řeky Bečvy v severovýchodní části obce Pržno na Vsetínsku (9 km jižně od Valašského Meziříčí a 6 severozápadně od Vsetína). V místě jádra tvrze se dnes nachází novostavba velkého rodinného domu, při jehož stavbě byl z velké části setřen příkop vymezující jádro od plochy tzv. předhradí. Jelikož ale leží většina plochy tvrze na soukromém pozemku, který je z velké části oplocen, je nesnadné se k jakémukoliv výraznějšímu terénnímu reliktu tvrze dostat a získat tak přehled o dispozici. Nepřehlednosti velmi napomáhá i bujná vegetace.
Jan P. Štěpánek, 8.11. 2007
popis

Popis tvrze v Pržně

Z tvrziště samého se dochoval jen výrazný nepravidelně oválný pahorek nad Paléskovým potokem s osami přibližně 25 x 19 m. Od nivy řeky Bečvy je pahorek převýšen asi o 5m. Od pokračujícího terénu, který se na západ mírně zvedá, bylo tvrziště odděleno příkopem 11 m širokým. V současnosti je příkop dosti setřen a asi již jen 1 m hluboký. Pro běžného návštěvníka je tento příkop takřka neviditelný, neboť se silně zarostlý a nepřehledný. Připomíná spíše mělkou depresi. Podobná mělká deprese stáčející se obloukem k západu se nachází na západě. Pokud bychom tyto deprese definovali jako příkopy, pak se mezi nimi nachází plocha, která mohla být využívána k hospodářskému zázemí tvrze. Tvrz mohla být patrně chráněna i od východu a jihovýchodu o čemž snad svědčí i znatelné terénní hrany. Jelikož se z tvrze nedochovaly žádné pozůstatky zdiva, lze usuzovat, že její konstrukce byla patrně dřevěná a možné zbylé kamenné části byly…  číst dále

Jan P. Štěpánek s využitím M. Plaček :Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, 8.11. 2007

historie

První možná zmínka o existenci zdejší tvrze pochází z roku 1372, kdy se po Pržne píše biskupský leník Těšold. Mezi leníky patrně patřili i jakýsi Stach (1378–80) a Jan (také Hanuš, 1378–1412). Na Pržně patrně sídlil i Janův příbuzný Pavlík (1408–47). Poslední osobou, která se po Pržně psala, byl jakýsi Protivec, který zemřel nedlouho před rokem 1480. Tato doba ne náhodou koresponduje s archeologicky určeným zánikem tvrze. V roce 1505 se Pržno uvádí jako součást vsetínského panství. Archeologický průzkum lokality provedl I. Štěfan, který na místě nalezl keramiku spadající počátky před polovinu 14. století a nepřesahující 2. polovinu 15. století.

Jan P. Štěpánek s využitím M. Plaček :Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, 8.11. 2007

Půdorys místa

Půdorys tvrziště v Pržně, Situace v terénu se od plánku poměrně liší. Na ploše jádra tvrze vyrostl velký rodinný dům a hlavně na plánku tolik výrazné příkopy jsou v terénu buďto takřka zanesené, nebo téměř neexistující.
© M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri 2001
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Zlínský kraj,  Vsetín  (VS),

Místa v okolí

 evangelický kostel
 Věruška
 Jarcová
 evangelický kostel
 Vsetín
 Maštaliska
 nová radnice
 stará radnice
 Hošťálková
 Klenov
 Podolí
 Branky
 Branky
 Branky
 Arnoltovice
 evangelický kostel
 Rajnochovice
 Hradiště
 dům U apoštolů
 Loučka
 radnice
 Vystrkov
 Krásno nad Bečvou
 Liptál
 Šaumburk
 Nový Šaumburk
 kaple sv. Floriána
 kaple Pod Spinou
 Choryně
 hroby portášů
 Hovězí
 Komárno
 Kladeruby
 Vartovna
 Příluky
 Kelč
 hraniční kameny
 evangelický kostel
 Beessova kaple
 Lešná
 Rožnov
 Janůvka
 Hustopeče nad Bečvou
 Všechovice
 Prameny Zrzávky
 Fassmannova vila
 kostel Všech svatých
 Hradišťko
 Malhotice
 Malhotice
 Skalička
 Lukov
 Skalička
 Tusculum
 Ústí
 Štípa
Základní informace místa
ID místa: 4647
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 10.11.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama