Starší zděný kostel z r. 1783 nahrazen v l. 1866–72 novým evangelický kostelem dle projektu Václava Urbánka ze Vsetína. Kostel tvoří jednolodní novogotická stavba se štíhlou průčelní věží.
Hlavní obrázek místa
evangelický kostel od jihozápadu
© Jan P. Štěpánek 12/2007
Evangelický kostel v obci Pržno, 6,5 km severozápadně od Vsetína. Nachází se v severozápadní části obce, na mírném návrší a tvoří tak výraznou pohledovou dominantu obce. Jednolodní stavba z 2. poloviny 19. století se štíhlou průčelní věží je vystavěna v novogotickém slohu.
Jan P. Štěpánek, 12.12. 2007
popis

Kostel je tvořen jednolodní obdélnou stavbou s ustoupeným drobným polygonálním presbyteriem. Jižnímu, vstupnímu průčelí dominuje mírně předsazená průchozí věž čtvercového půdorysu, která se nad úrovní hřebene střechy zužuje a mění tvar na ortogonální. Završené je štíhlou jehlanovou střechou. Celá stavba je vystavěna v novogotickém slohu, čemuž odpovídají veškeré použité architektonické prvky. Na oltáři je kopie Poslední večeře Leonarda da Vinci, pořízená malířem J. Bergerem z Nového Jičína, varhany postavil K. Neusser rovněž z Nového Jičína.

Jan P. Štěpánek, 12.12. 2007

historie

Stavba evangelického kostela v Pržně byla započata 15. 5. 1783. V průběhu desetiletí byl kostel několikrát opravován, ale po polovině 19. století už byl kostel natolik sešlý, že se začalo uvažovat o stavbě kostela nového. Starý kostel byl na rozdíl od tolerančních kostelů v okolí zděnou stavbou a rozměrech 20 m na délku, 10 m na šířku a 6,5 m na výšku. Strop byl rovný a vybavení – jak bývalo u evangelických kostelů zvykem – prosté. Nový evangelický kostel vyprojektoval stavitel Václav Urbánek ze Vsetína a dne 5. července roku 1866 byl položen slavnostně základní kámen. Ten je v pilíři vpravo od hlavního vchodu. Zajímavostí je skutečnost, že nový kostel byl stavěn kolem starého, aby ten mohl do dokončení stavby sloužit věřícím. Nový kostel byl dostavěn a slavnostně posvěcen 27. října 1872.

Jan P. Štěpánek podle www.prznouvsetina.cz, 12.12. 2007

Zlínský kraj,  Vsetín  (VS), Pržno

Místa v okolí

 Pržno
 evangelický kostel
 Věruška
 Jarcová
 evangelický kostel
 Hošťálková
 stará radnice
 nová radnice
 Maštaliska
 Vsetín
 Klenov
 Podolí
 Branky
 Branky
 Branky
 Arnoltovice
 Hradiště
 evangelický kostel
 Rajnochovice
 Rajnochovice
 dům U apoštolů
 Loučka
 radnice
 Vystrkov
 Krásno nad Bečvou
 Šaumburk
 Nový Šaumburk
 Liptál
 kaple sv. Floriána
 Choryně
 kaple Pod Spinou
 hroby portášů
 Komárno
 Hovězí
 Kladeruby
 Příluky
 Vartovna
 Kelč
 hraniční kameny
 Beessova kaple
 Lešná
 evangelický kostel
 Rožnov
 Hustopeče nad Bečvou
 Janůvka
 Všechovice
 Prameny Zrzávky
 Fassmannova vila
 kostel Všech svatých
 Malhotice
 Malhotice
 Hradišťko
 Skalička
 Lukov
 Skalička
 Tusculum
 Ústí
 Štípa
Základní informace místa
ID místa: 5834
Typ místa: sakrální památky
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 14.12.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama