Starší zděný kostel z r. 1783 nahrazen v l. 1866–72 novým evangelický kostelem dle projektu Václava Urbánka ze Vsetína. Kostel tvoří jednolodní novogotická stavba se štíhlou průčelní věží.
Hlavní obrázek místa
evangelický kostel od jihozápadu
© Jan P. Štěpánek 12/2007
Evangelický kostel v obci Pržno, 6,5 km severozápadně od Vsetína. Nachází se v severozápadní části obce, na mírném návrší a tvoří tak výraznou pohledovou dominantu obce. Jednolodní stavba z 2. poloviny 19. století se štíhlou průčelní věží je vystavěna v novogotickém slohu.
Jan P. Štěpánek, 12.12. 2007
popis

Kostel je tvořen jednolodní obdélnou stavbou s ustoupeným drobným polygonálním presbyteriem. Jižnímu, vstupnímu průčelí dominuje mírně předsazená průchozí věž čtvercového půdorysu, která se nad úrovní hřebene střechy zužuje a mění tvar na ortogonální. Završené je štíhlou jehlanovou střechou. Celá stavba je vystavěna v novogotickém slohu, čemuž odpovídají veškeré použité architektonické prvky. Na oltáři je kopie Poslední večeře Leonarda da Vinci, pořízená malířem J. Bergerem z Nového Jičína, varhany postavil K. Neusser rovněž z Nového Jičína.

Jan P. Štěpánek, 12.12. 2007

historie

Stavba evangelického kostela v Pržně byla započata 15. 5. 1783. V průběhu desetiletí byl kostel několikrát opravován, ale po polovině 19. století už byl kostel natolik sešlý, že se začalo uvažovat o stavbě kostela nového. Starý kostel byl na rozdíl od tolerančních kostelů v okolí zděnou stavbou a rozměrech 20 m na délku, 10 m na šířku a 6,5 m na výšku. Strop byl rovný a vybavení – jak bývalo u evangelických kostelů zvykem – prosté. Nový evangelický kostel vyprojektoval stavitel Václav Urbánek ze Vsetína a dne 5. července roku 1866 byl položen slavnostně základní kámen. Ten je v pilíři vpravo od hlavního vchodu. Zajímavostí je skutečnost, že nový kostel byl stavěn kolem starého, aby ten mohl do dokončení stavby sloužit věřícím. Nový kostel byl dostavěn a slavnostně posvěcen 27. října 1872.

Jan P. Štěpánek podle www.prznouvsetina.cz, 12.12. 2007

Zlínský kraj,  Vsetín  (VS), Pržno

Místa v okolí

 Pržno
 evangelický kostel
 Jarcová
 evangelický kostel
 Hošťálková
 Maštaliska
 nová radnice
 stará radnice
 Vsetín
 Klenov
 Bystřička
 Podolí
 Branky
 Branky
 Branky
 Arnoltovice
 Hradiště
 evangelický kostel
 Rajnochovice
 dům U apoštolů
 Loučka
 radnice
 Vystrkov
 Krásno nad Bečvou
 Šaumburk
 Nový Šaumburk
 Liptál
 kaple sv. Floriána
 kaple Pod Spinou
 Choryně
 hroby portášů
 Komárno
 Hovězí
 Kladeruby
 Příluky
 Vartovna
 Kelč
 hraniční kameny
 Beessova kaple
 Lešná
 evangelický kostel
 Rožnov
 Hustopeče nad Bečvou
 Janůvka
 Všechovice
 Prameny Zrzávky
 Fassmannova vila
 kostel Všech svatých
 Malhotice
 Malhotice
 Hradišťko
 Skalička
 Lukov
 Skalička
 Tusculum
 Ústí
 Štípa
Základní informace místa
ID místa: 5834
Typ místa: sakrální památky
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 14.12.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama