Starší zděný kostel z r. 1783 nahrazen v l. 1866–72 novým evangelický kostelem dle projektu Václava Urbánka ze Vsetína. Kostel tvoří jednolodní novogotická stavba se štíhlou průčelní věží.
Hlavní obrázek místa
evangelický kostel od jihozápadu
© Jan P. Štěpánek 12/2007
Evangelický kostel v obci Pržno, 6,5 km severozápadně od Vsetína. Nachází se v severozápadní části obce, na mírném návrší a tvoří tak výraznou pohledovou dominantu obce. Jednolodní stavba z 2. poloviny 19. století se štíhlou průčelní věží je vystavěna v novogotickém slohu.
Jan P. Štěpánek, 12.12. 2007
popis

Kostel je tvořen jednolodní obdélnou stavbou s ustoupeným drobným polygonálním presbyteriem. Jižnímu, vstupnímu průčelí dominuje mírně předsazená průchozí věž čtvercového půdorysu, která se nad úrovní hřebene střechy zužuje a mění tvar na ortogonální. Završené je štíhlou jehlanovou střechou. Celá stavba je vystavěna v novogotickém slohu, čemuž odpovídají veškeré použité architektonické prvky. Na oltáři je kopie Poslední večeře Leonarda da Vinci, pořízená malířem J. Bergerem z Nového Jičína, varhany postavil K. Neusser rovněž z Nového Jičína.

Jan P. Štěpánek, 12.12. 2007

historie

Stavba evangelického kostela v Pržně byla započata 15. 5. 1783. V průběhu desetiletí byl kostel několikrát opravován, ale po polovině 19. století už byl kostel natolik sešlý, že se začalo uvažovat o stavbě kostela nového. Starý kostel byl na rozdíl od tolerančních kostelů v okolí zděnou stavbou a rozměrech 20 m na délku, 10 m na šířku a 6,5 m na výšku. Strop byl rovný a vybavení – jak bývalo u evangelických kostelů zvykem – prosté. Nový evangelický kostel vyprojektoval stavitel Václav Urbánek ze Vsetína a dne 5. července roku 1866 byl položen slavnostně základní kámen. Ten je v pilíři vpravo od hlavního vchodu. Zajímavostí je skutečnost, že nový kostel byl stavěn kolem starého, aby ten mohl do dokončení stavby sloužit věřícím. Nový kostel byl dostavěn a slavnostně posvěcen 27. října 1872.

Jan P. Štěpánek podle www.prznouvsetina.cz, 12.12. 2007

Zlínský kraj,  Vsetín  (VS), Pržno

Místa v okolí

 Pržno
 evangelický kostel
 Věruška
 Jarcová
 evangelický kostel
 Hošťálková
 nová radnice
 Maštaliska
 stará radnice
 Vsetín
 Klenov
 Podolí
 Branky
 Branky
 Branky
 Arnoltovice
 evangelický kostel
 Hradiště
 Rajnochovice
 dům U apoštolů
 Loučka
 radnice
 Vystrkov
 Krásno nad Bečvou
 Šaumburk
 Nový Šaumburk
 Liptál
 kaple sv. Floriána
 Choryně
 kaple Pod Spinou
 hroby portášů
 Komárno
 Hovězí
 Kladeruby
 Příluky
 Vartovna
 Kelč
 hraniční kameny
 Beessova kaple
 Lešná
 evangelický kostel
 Rožnov
 Janůvka
 Hustopeče nad Bečvou
 Všechovice
 Prameny Zrzávky
 Fassmannova vila
 kostel Všech svatých
 Malhotice
 Malhotice
 Hradišťko
 Skalička
 Lukov
 Skalička
 Tusculum
 Ústí
 Štípa
Základní informace místa
ID místa: 5834
Typ místa: sakrální památky
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 14.12.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

reklama