R. 1225 zal. klášter cisterciaček, opuštěn 1525. Po r. 1577 Kryštofem z Althanu západně od kláštera postaven renesanční zámek, v 18. stol. upraven barokně a klasicistně. Po r. 1945 majetkem státu (skladiště). Od r. 1996 probíhala renovace.
Hlavní obrázek místa
Arkády zámku z r. 1590 a barokní věž původně raně gotického klášterního kostela Panny Marie z 1. pol. 13. století.
© Milan Náplava, 08/2007
Roku 1225 založila Heilwilda, vdova po prvním z pánů z Myslibořic a Miroslavi ženský cisterciácký klášter vysvěcený r. 1228 olomouckým biskupem Robertem za přítomnosti krále Přemysla Otakara I. Již koncem 14. stoleté byl klášter ve špatném stavu a roku 1388 mu dokonce hrozilo zřícení. Za Žižkova tažení na Moravu roku 1423 byl klášter vážně poškozen a téměř jedno celé století jen živořil. Poslední ranou byl požár roku 1516 a roku 1525 řeholnice odešly do Starého Brna. Klášter připadl královské komoře a hned po svém nástupu na trůn jej král Ferdinand I. roku 1526 zastavil tehdejšímu zemskému hejtmanovi Janu Kunovi z Kunštátu. Roku 1549 udělil král Ferdinand zástavní statek pražskému purkrabímu Volfu Krajíři z Krajku spolu s 2000 kopami míšeňských grošů určených ke zvelebení pustého zboží. Že se zde opravdu stavělo prokazují dochovaná raně renesanční ostění oken. Radikální přestavbu zahájil až ve druhé polovině 16. století Althanové, kteří panství koupili roku 1577. Kryštof z Althanu (+1589) postavil západně od kláštera nové sídlo – patrovou dvoukřídlou renesanční zámeckou budovu. Po Kryštofově smrti byly někdy kolem roku 1590 do nádvoří vloženy arkády typově podobné nedalekým Hrubšicím. Bývalý klášterní kostel byl zmenšen a upraven na zámeckou kapli, součástí areálu byl i renesanční špýchar s ohradní zdí a branou do zahrady. Po porážce stavovského povstání byly Oslavany zabaveny Volfu Dětřichovi z Althanu, získali je však jeho bratři pod podmínkou úhrady dluhů, které na panství vázly. Majitelé se pak střídali, v 18. století byl zámek upraven barokně jak dokazují klenby v přízemí. Roku 1782 získal Oslavany vídeňský finančník Jan Nepomuk rytíř Scharff, který nechal klasicistně upravit fasády, při jižní budově postavil schodišťový trakt a založil zámeckou zahradu. Roku 1833 vystavěl také věž u kaple, která je dodnes dominantou zámku. V dalším průběhu 19. století se…  číst dále
Zany, 11.9. 2005
Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO),

Místa v okolí

 kostel sv. Mikuláše
 důl Kukla
 kostel sv. Martina
 boží muka
 židovský hřbitov
 Ivančice
 synagoga
 dům pánů z Lipé
 mariánský sloup
 městské opevnění
 Hrubšice
 Nová brána
 kostel sv. Václava
 Alexovice
 Řeznovice
 kaple sv. Donáta
 Lukovany
 křížový kámen
 boží muka
 Na Oklikách
 Stříbský mlýn
 Budkovice
 Polánka
 křížová cesta
 Rokytná
 kostel sv. Leopolda
 Senorady
 pivovar
 Bučín
 Levnov
 kostel sv. Martina
 Rahnův palác
 nová radnice
 pranýř
 Vysoké Popovice
 Rosice
 Templštejn
 vodopád u Rokytné
 Ivančický viadukt
 kaple Panny Marie
 Kraví Hora
 Tetčice
 Příbram
 Knížecí dům
 městské opevnění
 kaple sv. Floriána
 Moravský Krumlov
 boží muka
 židovský hřbitov
 Omice
 Prštice
 Zbraslav
 kostel sv. Prokopa
 Dobřínsko
 Prštice
 Střelice
 Ostrovačice
 Říčany u Brna
 Říčany
 synagoga
 dolní hrádek
 Dukovany
 Horní Lhotice
 kostel sv. Markéty
 Rudka
 Rybníky
 Dolní Kounice
 Rudka
 kostel sv. Martina
 Kralice nad Oslavou
 Nový hrad
 Vlčí kopec
 Lamberk
 Gloriet
 Domašov
 kostel sv. Vavřince
 Ledvice (Vémyslice)
 Troubsko
 Tulešice
 Babylon
 Rabštejn
 Šafránkův mlýn
 Kralice nad Oslavou
 Čertův most
 kostel Všech svatých
 Bosonohy
 dvůr Alinkov
 Kupařovice
 Zňátky
 dub Troják
 Bohutice
 Šénvald
 Rešice
 Jinošov
 pivovar
 Náměšť nad Oslavou
 barokní most
 fara
 Jinošov
 stará radnice
 Lipňany
 Loděnice
 hrobka Haugwitzů
 Džbánice
 rozhledna na vodojemu
 Bílá boží muka
 hraniční kameny
 Veveří
 Horní Kounice
 Brněnská přehrada
 Pustý zámek
 ZOO Brno
 kostel sv. Klimenta
 Jasenice
 Cvrčovice
Kontaktní informace
Zámek 1, 664 12 Oslavany
Tel: správce: 608552503, 775701761
http://www.zamek-oslavany.com/
Základní informace místa
ID místa: 1407
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 11.9.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama