R. 1225 zal. klášter cisterciaček, opuštěn 1525. Po r. 1577 Kryštofem z Althanu západně od kláštera postaven renesanční zámek, v 18. stol. upraven barokně a klasicistně. Po r. 1945 majetkem státu (skladiště). Od r. 1996 probíhala renovace.
Hlavní obrázek místa
Arkády zámku z r. 1590 a barokní věž původně raně gotického klášterního kostela Panny Marie z 1. pol. 13. století.
© Milan Náplava, 08/2007
Roku 1225 založila Heilwilda, vdova po prvním z pánů z Myslibořic a Miroslavi ženský cisterciácký klášter vysvěcený r. 1228 olomouckým biskupem Robertem za přítomnosti krále Přemysla Otakara I. Již koncem 14. stoleté byl klášter ve špatném stavu a roku 1388 mu dokonce hrozilo zřícení. Za Žižkova tažení na Moravu roku 1423 byl klášter vážně poškozen a téměř jedno celé století jen živořil. Poslední ranou byl požár roku 1516 a roku 1525 řeholnice odešly do Starého Brna. Klášter připadl královské komoře a hned po svém nástupu na trůn jej král Ferdinand I. roku 1526 zastavil tehdejšímu zemskému hejtmanovi Janu Kunovi z Kunštátu. Roku 1549 udělil král Ferdinand zástavní statek pražskému purkrabímu Volfu Krajíři z Krajku spolu s 2000 kopami míšeňských grošů určených ke zvelebení pustého zboží. Že se zde opravdu stavělo prokazují dochovaná raně renesanční ostění oken. Radikální přestavbu zahájil až ve druhé polovině 16. století Althanové, kteří panství koupili roku 1577. Kryštof z Althanu (+1589) postavil západně od kláštera nové sídlo – patrovou dvoukřídlou renesanční zámeckou budovu. Po Kryštofově smrti byly někdy kolem roku 1590 do nádvoří vloženy arkády typově podobné nedalekým Hrubšicím. Bývalý klášterní kostel byl zmenšen a upraven na zámeckou kapli, součástí areálu byl i renesanční špýchar s ohradní zdí a branou do zahrady. Po porážce stavovského povstání byly Oslavany zabaveny Volfu Dětřichovi z Althanu, získali je však jeho bratři pod podmínkou úhrady dluhů, které na panství vázly. Majitelé se pak střídali, v 18. století byl zámek upraven barokně jak dokazují klenby v přízemí. Roku 1782 získal Oslavany vídeňský finančník Jan Nepomuk rytíř Scharff, který nechal klasicistně upravit fasády, při jižní budově postavil schodišťový trakt a založil zámeckou zahradu. Roku 1833 vystavěl také věž u kaple, která je dodnes dominantou zámku. V dalším průběhu 19. století se…  číst dále
Zany, 11.9. 2005

Komentáře

Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO),

Místa v okolí

 kostel sv. Mikuláše
 důl Kukla
 kostel sv. Martina
 boží muka
 židovský hřbitov
 Ivančice
 synagoga
 dům pánů z Lipé
 mariánský sloup
 městské opevnění
 Hrubšice
 Nová brána
 Alexovice
 kostel sv. Václava
 Řeznovice
 kaple sv. Donáta
 Lukovany
 křížový kámen
 boží muka
 Na Oklikách
 Stříbský mlýn
 Budkovice
 Polánka
 křížová cesta
 Rokytná
 kostel sv. Leopolda
 Senorady
 Levnov
 Bučín
 pivovar
 kostel sv. Martina
 pranýř
 Vysoké Popovice
 Rosice
 Rahnův palác
 nová radnice
 Templštejn
 vodopád u Rokytné
 Ivančický viadukt
 Kraví Hora
 kaple Panny Marie
 Tetčice
 Příbram
 Knížecí dům
 městské opevnění
 kaple sv. Floriána
 Moravský Krumlov
 boží muka
 židovský hřbitov
 Omice
 Prštice
 Zbraslav
 kostel sv. Prokopa
 Prštice
 Dobřínsko
 Střelice
 Mohelno
 Říčany u Brna
 Ostrovačice
 Říčany
 Dubno
 dolní hrádek
 synagoga
 Dukovany
 Horní Lhotice
 kostel sv. Markéty
 Rudka
 vodní nádrž Mohelno
 Rybníky
 Dolní Kounice
 Rudka
 kostel sv. Martina
 Kralice nad Oslavou
 Nový hrad
 Lamberk
 Vlčí kopec
 Gloriet
 kostel sv. Mikuláše
 Domašov
 kostel sv. Vavřince
 Ledvice (Vémyslice)
 Troubsko
 Tulešice
 Babylon
 Rabštejn
 Šafránkův mlýn
 Kralice nad Oslavou
 Čertův most
 kostel Všech svatých
 Bosonohy
 dvůr Alinkov
 Kupařovice
 Zňátky
 dub Troják
 Bohutice
 Šénvald
 Rešice
 Jinošov
 Náměšť nad Oslavou
 pivovar
 barokní most
 Jinošov
 fara
 Lipňany
 stará radnice
 Loděnice
 hrobka Haugwitzů
 kříž
 Džbánice
 rozhledna na vodojemu
 hraniční kameny
 Bílá boží muka
 Medlov
 Veveří
 Horní Kounice
 Brněnská přehrada
 Pustý zámek
 ZOO Brno
 kostel sv. Klimenta
 Jasenice
 Cvrčovice
Kontaktní informace
Zámek 1, 664 12 Oslavany
Tel: správce: 608552503, 775701761
http://www.zamek-oslavany.com/
Základní informace místa
ID místa: 1407
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 11.9.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama