R. 1225 zal. klášter cisterciaček, opuštěn 1525. Po r. 1577 Kryštofem z Althanu západně od kláštera postaven renesanční zámek, v 18. stol. upraven barokně a klasicistně. Po r. 1945 majetkem státu (skladiště). Od r. 1996 probíhala renovace.
Hlavní obrázek místa
© Roman Krejčí 2.2.2002
Roku 1225 založila Heilwilda, vdova po prvním z pánů z Myslibořic a Miroslavi ženský cisterciácký klášter vysvěcený r. 1228 olomouckým biskupem Robertem za přítomnosti krále Přemysla Otakara I. Již koncem 14. stoleté byl klášter ve špatném stavu a roku 1388 mu dokonce hrozilo zřícení. Za Žižkova tažení na Moravu roku 1423 byl klášter vážně poškozen a téměř jedno celé století jen živořil. Poslední ranou byl požár roku 1516 a roku 1525 řeholnice odešly do Starého Brna. Klášter připadl královské komoře a hned po svém nástupu na trůn jej král Ferdinand I. roku 1526 zastavil tehdejšímu zemskému hejtmanovi Janu Kunovi z Kunštátu. Roku 1549 udělil král Ferdinand zástavní statek pražskému purkrabímu Volfu Krajíři z Krajku spolu s 2000 kopami míšeňských grošů určených ke zvelebení pustého zboží. Že se zde opravdu stavělo prokazují dochovaná raně renesanční ostění oken. Radikální přestavbu zahájil až ve druhé polovině 16. století Althanové, kteří panství koupili roku 1577. Kryštof z Althanu (+1589) postavil západně od kláštera nové sídlo – patrovou dvoukřídlou renesanční zámeckou budovu. Po Kryštofově smrti byly někdy kolem roku 1590 do nádvoří vloženy arkády typově podobné nedalekým Hrubšicím. Bývalý klášterní kostel byl zmenšen a upraven na zámeckou kapli, součástí areálu byl i renesanční špýchar s ohradní zdí a branou do zahrady. Po porážce stavovského povstání byly Oslavany zabaveny Volfu Dětřichovi z Althanu, získali je však jeho bratři pod podmínkou úhrady dluhů, které na panství vázly. Majitelé se pak střídali, v 18. století byl zámek upraven barokně jak dokazují klenby v přízemí. Roku 1782 získal Oslavany vídeňský finančník Jan Nepomuk rytíř Scharff, který nechal klasicistně upravit fasády, při jižní budově postavil schodišťový trakt a založil zámeckou zahradu. Roku 1833 vystavěl také věž u kaple, která je dodnes dominantou zámku. V dalším průběhu 19. století se…  číst dále
Zany, 11.9. 2005
Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO),

Místa v okolí

 kostel sv. Mikuláše
 důl Kukla
 kostel sv. Martina
 boží muka
 židovský hřbitov
 Ivančice
 synagoga
 dům pánů z Lipé
 mariánský sloup
 městské opevnění
 Hrubšice
 Nová brána
 kostel sv. Václava
 Alexovice
 Řeznovice
 kaple sv. Donáta
 Lukovany
 křížový kámen
 boží muka
 Na Oklikách
 Stříbský mlýn
 Budkovice
 Polánka
 křížová cesta
 Rokytná
 kostel sv. Leopolda
 Senorady
 Levnov
 pivovar
 Bučín
 kostel sv. Martina
 Rahnův palác
 nová radnice
 pranýř
 Vysoké Popovice
 Rosice
 Templštejn
 vodopád u Rokytné
 Ivančický viadukt
 Kraví Hora
 kaple Panny Marie
 Tetčice
 Příbram
 Knížecí dům
 městské opevnění
 kaple sv. Floriána
 Moravský Krumlov
 boží muka
 židovský hřbitov
 Omice
 Prštice
 Zbraslav
 kostel sv. Prokopa
 Dobřínsko
 Prštice
 Střelice
 Ostrovačice
 Říčany u Brna
 Říčany
 synagoga
 dolní hrádek
 Dukovany
 Horní Lhotice
 kostel sv. Markéty
 Rudka
 Rybníky
 Dolní Kounice
 Rudka
 kostel sv. Martina
 Kralice nad Oslavou
 Nový hrad
 Lamberk
 Vlčí kopec
 Gloriet
 Domašov
 kostel sv. Vavřince
 Ledvice (Vémyslice)
 Troubsko
 Tulešice
 Babylon
 Rabštejn
 Šafránkův mlýn
 Kralice nad Oslavou
 Čertův most
 kostel Všech svatých
 Bosonohy
 dvůr Alinkov
 Kupařovice
 Zňátky
 dub Troják
 Bohutice
 Šénvald
 Rešice
 Jinošov
 Náměšť nad Oslavou
 pivovar
 barokní most
 Jinošov
 fara
 stará radnice
 Lipňany
 Loděnice
 hrobka Haugwitzů
 Džbánice
 rozhledna na vodojemu
 Bílá boží muka
 hraniční kameny
 Veveří
 Horní Kounice
 Brněnská přehrada
 Pustý zámek
 ZOO Brno
 kostel sv. Klimenta
 Jasenice
 Cvrčovice
Kontaktní informace
Zámek 1, 664 12 Oslavany
Tel: správce: 608552503, 775701761
http://www.zamek-oslavany.com/
Základní informace místa
ID místa: 1407
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 11.9.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama