Kostel sv. Markéty je torzem farního kostela zaniklé obce Tupanov ze 13. stol. Kostel měl mezi apsidou a lodí mohutnou chórovou věž. R. 1877 byla zchátralá loď zbořena – její původní půdorys je vyznačen v terénu kamennou dlažbou. Ve věži a apsidě se dochovaly fragmenty románských a gotických maleb.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 11/2013
Kostel sv. Markéty je torzem farního kostela ze 13. století, který byl centrem zaniklé obci Tupanov. Kostel měl ne zcela obvyklou dispozici – mezi půlkruhovou apsidou a lodí byla mohutná chórová věž, zaklenutá křížovou klenbou. Tento typ chrámu u nás není příliš obvyklý, najdeme jej spíše v pozdně románském stavitelství v oblasti Dunaje, vyskytuje se však i v jižních Čechách, které (stejně jako Znojemsko) mají k Podunají blízko. V roce 1877 došlo ke zboření zchátralé lodi – její původní půdorys je vyznačen v terénu kamennou dlažbou. Roku 1895 byl zazděn otvor vítězného oblouku a před toto nové průčelí přibyla drobná obdélná předsíň. Drobnější úpravy byly provedeny roku 1910 a po r. 1945. V chórové věži se dochovaly fragmenty románských maleb, v apsidě jsou restaurovány zbytky pozdně gotických fresek – torza postav Madony, světic a světců nad pásem s draperií, v klenbě pak bohaté motivy rozvilin a vinné révy završené mnoholistou rozetou. V inventáři původního kostela byl oltářní obraz Korunování Panny Marie z konce 15. století, který patří k nejcennějším pozdně gotickým dílům u nás. Obraz je dnes umístněný v Moravské galerii v Brně.
© Milan Caha (Zdroj: http://www.obecrybniky.cz), 6.11. 2013
historie

Zaniklá obec Tupanov

Středověká vesnice Tupanov je uváděna v letech 1237-1503. Založena byla snad Řádem německých rytířů, který v této oblasti uvádí listina z roku 1237. V polovině 14. století byl Tupanov součástí krumlovského dominia pánů z Lipé, který jej postupně pronajímali mnoha držitelům z řad místní drobné šlechty. Poslední známý držitel Matěj Vacek z Bezděkova na Tupanově, je zmiňován roku 1503. V roce 1625 je Tupanov uváděn jako pustý, k zániku došlo pravděpodobně za některého válečného konfliktu v průběhu 15. století. Jedinou zachovalou památkou na obec je torzo kostela sv. Markéty, v terénu kolem hřbitova lze najít pravděpodobná místa obytných a hospodářských staveb.

© Milan Caha (Zdroj: http://www.obecrybniky.cz), 6.11. 2013

Půdorys místa

půdorys kostela, tečkovaně vyznačená loď zbořená r. 1877
© Pavel Zany Komárek 11/2013
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Rybníky

Místa v okolí

 Rybníky
 Ledvice (Vémyslice)
 židovský hřbitov
 boží muka
 městské opevnění
 Moravský Krumlov
 Knížecí dům
 kaple sv. Floriána
 Dobřínsko
 kostel sv. Prokopa
 kaple Panny Marie
 vodopád u Rokytné
 kostel sv. Leopolda
 Rokytná
 Polánka
 Miroslavské Knínice
 kostel sv. Mikuláše
 Bohutice
 Budkovice
 Džbánice
 Tulešice
 Řeznovice
 Hrubšice
 dvůr Alinkov
 sýpka
 Olbramovice
 Templštejn
 Skalice
 Našiměřice
 Hostěradice
 kostel sv. Kunhuty
 Miroslav
 Alexovice
 Pustý zámek
 Dukovany
 kostel sv. Markéty
 Rešice
 dům pánů z Lipé
 Ivančice
 mariánský sloup
 Nová brána
 městské opevnění
 Horní Kounice
 synagoga
 Ivančický viadukt
 židovský hřbitov
 Stříbský mlýn
 Na Oklikách
 kostel sv. Mikuláše
 Višňové
 Oslavany
 důl Kukla
 kostel sv. Vavřince
 Senorady
 boží muka
 Branišovice
 Loděnice
 Horní Dunajovice
 Želetice
 Želetice
 Rabštejn
 synagoga
 kostel sv. Anny
 Levnov
 Jiřice u Miroslavi
 Lipňany
 Kraví Hora
 Tavíkovice
 Dolní Kounice
 Žerotice
 Kupařovice
 kostel sv. Martina
 Bohunice
 Babylon
 Prštice
 Tvořihráz
 Vlasatice
 Mikulovice
 Prštice
 Vlčí kopec
 Tetčice
 Němčičky
 Střelice
 Čalonice
Základní informace místa
ID místa: 11514
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 6.11.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama