Kostel sv. Markéty je torzem farního kostela zaniklé obce Tupanov ze 13. stol. Kostel měl mezi apsidou a lodí mohutnou chórovou věž. R. 1877 byla zchátralá loď zbořena – její původní půdorys je vyznačen v terénu kamennou dlažbou. Ve věži a apsidě se dochovaly fragmenty románských a gotických maleb.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 11/2013
Kostel sv. Markéty je torzem farního kostela ze 13. století, který byl centrem zaniklé obci Tupanov. Kostel měl ne zcela obvyklou dispozici – mezi půlkruhovou apsidou a lodí byla mohutná chórová věž, zaklenutá křížovou klenbou. Tento typ chrámu u nás není příliš obvyklý, najdeme jej spíše v pozdně románském stavitelství v oblasti Dunaje, vyskytuje se však i v jižních Čechách, které (stejně jako Znojemsko) mají k Podunají blízko. V roce 1877 došlo ke zboření zchátralé lodi – její původní půdorys je vyznačen v terénu kamennou dlažbou. Roku 1895 byl zazděn otvor vítězného oblouku a před toto nové průčelí přibyla drobná obdélná předsíň. Drobnější úpravy byly provedeny roku 1910 a po r. 1945. V chórové věži se dochovaly fragmenty románských maleb, v apsidě jsou restaurovány zbytky pozdně gotických fresek – torza postav Madony, světic a světců nad pásem s draperií, v klenbě pak bohaté motivy rozvilin a vinné révy završené mnoholistou rozetou. V inventáři původního kostela byl oltářní obraz Korunování Panny Marie z konce 15. století, který patří k nejcennějším pozdně gotickým dílům u nás. Obraz je dnes umístněný v Moravské galerii v Brně.
© Milan Caha (Zdroj: http://www.obecrybniky.cz), 6.11. 2013
historie

Zaniklá obec Tupanov

Středověká vesnice Tupanov je uváděna v letech 1237-1503. Založena byla snad Řádem německých rytířů, který v této oblasti uvádí listina z roku 1237. V polovině 14. století byl Tupanov součástí krumlovského dominia pánů z Lipé, který jej postupně pronajímali mnoha držitelům z řad místní drobné šlechty. Poslední známý držitel Matěj Vacek z Bezděkova na Tupanově, je zmiňován roku 1503. V roce 1625 je Tupanov uváděn jako pustý, k zániku došlo pravděpodobně za některého válečného konfliktu v průběhu 15. století. Jedinou zachovalou památkou na obec je torzo kostela sv. Markéty, v terénu kolem hřbitova lze najít pravděpodobná místa obytných a hospodářských staveb.

© Milan Caha (Zdroj: http://www.obecrybniky.cz), 6.11. 2013

Půdorys místa

půdorys kostela, tečkovaně vyznačená loď zbořená r. 1877
© Pavel Zany Komárek 11/2013
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Rybníky

Místa v okolí

 Rybníky
 Ledvice (Vémyslice)
 židovský hřbitov
 boží muka
 městské opevnění
 Moravský Krumlov
 Knížecí dům
 kaple sv. Floriána
 Dobřínsko
 kostel sv. Prokopa
 kaple Panny Marie
 vodopád u Rokytné
 kostel sv. Leopolda
 Rokytná
 Polánka
 Miroslavské Knínice
 kostel sv. Mikuláše
 Bohutice
 Budkovice
 Džbánice
 Tulešice
 Řeznovice
 Hrubšice
 dvůr Alinkov
 sýpka
 Olbramovice
 Templštejn
 Skalice
 Našiměřice
 Hostěradice
 kostel sv. Kunhuty
 Miroslav
 Alexovice
 Pustý zámek
 Dukovany
 kostel sv. Markéty
 Rešice
 dům pánů z Lipé
 Ivančice
 mariánský sloup
 Nová brána
 městské opevnění
 Horní Kounice
 synagoga
 Ivančický viadukt
 židovský hřbitov
 Stříbský mlýn
 Na Oklikách
 kostel sv. Mikuláše
 Višňové
 Oslavany
 důl Kukla
 kostel sv. Vavřince
 Senorady
 boží muka
 Branišovice
 Loděnice
 Horní Dunajovice
 Želetice
 Želetice
 Rabštejn
 synagoga
 kostel sv. Anny
 Levnov
 Jiřice u Miroslavi
 Lipňany
 Kraví Hora
 Tavíkovice
 Dolní Kounice
 Žerotice
 Kupařovice
 kostel sv. Martina
 Bohunice
 Babylon
 Prštice
 Tvořihráz
 Vlasatice
 Mikulovice
 Prštice
 Vlčí kopec
 Tetčice
 Němčičky
 Střelice
 Čalonice
Základní informace místa
ID místa: 11514
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 6.11.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama