Kostel sv. Markéty je torzem farního kostela zaniklé obce Tupanov ze 13. stol. Kostel měl mezi apsidou a lodí mohutnou chórovou věž. R. 1877 byla zchátralá loď zbořena – její původní půdorys je vyznačen v terénu kamennou dlažbou. Ve věži a apsidě se dochovaly fragmenty románských a gotických maleb.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 11/2013
Kostel sv. Markéty je torzem farního kostela ze 13. století, který byl centrem zaniklé obci Tupanov. Kostel měl ne zcela obvyklou dispozici – mezi půlkruhovou apsidou a lodí byla mohutná chórová věž, zaklenutá křížovou klenbou. Tento typ chrámu u nás není příliš obvyklý, najdeme jej spíše v pozdně románském stavitelství v oblasti Dunaje, vyskytuje se však i v jižních Čechách, které (stejně jako Znojemsko) mají k Podunají blízko. V roce 1877 došlo ke zboření zchátralé lodi – její původní půdorys je vyznačen v terénu kamennou dlažbou. Roku 1895 byl zazděn otvor vítězného oblouku a před toto nové průčelí přibyla drobná obdélná předsíň. Drobnější úpravy byly provedeny roku 1910 a po r. 1945. V chórové věži se dochovaly fragmenty románských maleb, v apsidě jsou restaurovány zbytky pozdně gotických fresek – torza postav Madony, světic a světců nad pásem s draperií, v klenbě pak bohaté motivy rozvilin a vinné révy završené mnoholistou rozetou. V inventáři původního kostela byl oltářní obraz Korunování Panny Marie z konce 15. století, který patří k nejcennějším pozdně gotickým dílům u nás. Obraz je dnes umístněný v Moravské galerii v Brně.
© Milan Caha (Zdroj: http://www.obecrybniky.cz), 6.11. 2013
historie

Zaniklá obec Tupanov

Středověká vesnice Tupanov je uváděna v letech 1237-1503. Založena byla snad Řádem německých rytířů, který v této oblasti uvádí listina z roku 1237. V polovině 14. století byl Tupanov součástí krumlovského dominia pánů z Lipé, který jej postupně pronajímali mnoha držitelům z řad místní drobné šlechty. Poslední známý držitel Matěj Vacek z Bezděkova na Tupanově, je zmiňován roku 1503. V roce 1625 je Tupanov uváděn jako pustý, k zániku došlo pravděpodobně za některého válečného konfliktu v průběhu 15. století. Jedinou zachovalou památkou na obec je torzo kostela sv. Markéty, v terénu kolem hřbitova lze najít pravděpodobná místa obytných a hospodářských staveb.

© Milan Caha (Zdroj: http://www.obecrybniky.cz), 6.11. 2013

Půdorys místa

půdorys kostela, tečkovaně vyznačená loď zbořená r. 1877
© Pavel Zany Komárek 11/2013
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Rybníky

Místa v okolí

 Rybníky
 Ledvice (Vémyslice)
 židovský hřbitov
 boží muka
 městské opevnění
 Moravský Krumlov
 Knížecí dům
 kaple sv. Floriána
 Dobřínsko
 kostel sv. Prokopa
 kaple Panny Marie
 vodopád u Rokytné
 kostel sv. Leopolda
 Rokytná
 Polánka
 Miroslavské Knínice
 kostel sv. Mikuláše
 Bohutice
 Budkovice
 Džbánice
 Tulešice
 Řeznovice
 Hrubšice
 dvůr Alinkov
 sýpka
 Olbramovice
 Templštejn
 Skalice
 Našiměřice
 Hostěradice
 kostel sv. Kunhuty
 Miroslav
 Alexovice
 Pustý zámek
 Dukovany
 kostel sv. Markéty
 Rešice
 dům pánů z Lipé
 Ivančice
 mariánský sloup
 Nová brána
 městské opevnění
 Horní Kounice
 synagoga
 Ivančický viadukt
 židovský hřbitov
 Stříbský mlýn
 Na Oklikách
 kostel sv. Mikuláše
 Višňové
 Oslavany
 důl Kukla
 kostel sv. Vavřince
 Senorady
 boží muka
 Branišovice
 Loděnice
 Horní Dunajovice
 Želetice
 Želetice
 Rabštejn
 synagoga
 kostel sv. Anny
 Levnov
 Jiřice u Miroslavi
 Lipňany
 Kraví Hora
 Tavíkovice
 Dolní Kounice
 Žerotice
 Kupařovice
 kostel sv. Martina
 Bohunice
 Babylon
 Prštice
 Tvořihráz
 Vlasatice
 Mikulovice
 Prštice
 Vlčí kopec
 Tetčice
 Němčičky
 Střelice
 Čalonice
Základní informace místa
ID místa: 11514
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 6.11.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama