Barokní mlýn postavený r. 1804. Často měnil majitele a podle posledního z nich, Jana Drápala, získal svoje jméno. Býval u něho unikátní dřevěný splav, který byl r. 1961 zbořen. Mlýn byl funkční do pol. 20. stol., poté byl znárodněn. R. 1991 přešel do soukromého vlastnictví a prošel rekonstrukcí.
Hlavní obrázek místa
Budova mlýna
© Roman Řezáč 07/2004
Podle cedule na dveřích mlýna je zde dnes výrobna a prodejna vína, se stanovenou provozní dobou. Náhon je dnes již úplně bez vody..
Roman Řezáč, 18.7. 2004
historie

Budova mlýna je dominantou obce, byla postavena v roce 1804. Po celou dobu své existence často měnila majitele, až podle Jana Drápala získala své jméno. Naproti přes silnici stojí barokní socha Jana Nepomuckého, z druhé poloviny 18.století.

Roman Řezáč, 18.7. 2004

Další texty historie
Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN),

Místa v okolí

 kostel sv. Markéty
 Ledvice (Vémyslice)
 židovský hřbitov
 Dobřínsko
 boží muka
 kostel sv. Prokopa
 Moravský Krumlov
 městské opevnění
 Knížecí dům
 kaple sv. Floriána
 Dubno
 kaple Panny Marie
 vodopád u Rokytné
 kostel sv. Leopolda
 Polánka
 Rokytná
 Tulešice
 Džbánice
 Miroslavské Knínice
 kostel sv. Mikuláše
 dvůr Alinkov
 Bohutice
 Budkovice
 Řeznovice
 sýpka
 Templštejn
 Skalice
 Hrubšice
 Pustý zámek
 Hostěradice
 kostel sv. Kunhuty
 Dukovany
 Miroslav
 Rešice
 Olbramovice
 Našiměřice
 Horní Kounice
 Alexovice
 kostel sv. Markéty
 Višňové
 dům pánů z Lipé
 městské opevnění
 Ivančice
 mariánský sloup
 Nová brána
 synagoga
 židovský hřbitov
 Ivančický viadukt
 Senorady
 Stříbský mlýn
 Mohelno
 kostel sv. Mikuláše
 Horní Dunajovice
 Na Oklikách
 Oslavany
 důl Kukla
 Želetice
 Želetice
 Rabštejn
 Lipňany
 boží muka
 Tavíkovice
 Levnov
 kostel sv. Vavřince
 Branišovice
 Kraví Hora
 Žerotice
 Loděnice
 kostel sv. Anny
 Jiřice u Miroslavi
 synagoga
 Bohunice
 Dolní Kounice
 Babylon
 kostel sv. Martina
 Tvořihráz
 Mikulovice
 Mstěnice
 Němčičky
 smírčí kříž
 Vlčí kopec
 Prštice
 smírčí kříž
 Vlasatice
 Prštice
 Plaveč
 kaple Panny Marie
 Čalonice
 Tetčice
 Dalešice
 akciový pivovar
 Střelice
Základní informace místa
ID místa: 1756
Typ místa: mlýn
Podkategorie: vodní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 18.7.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama