Pozůstatky jedinečného jeskynního středověkého opevnění, s porušenými pozůstatky zdiva jediného jeskynního hradu na našem území. Leží v nepřístupném území národní přírodní rezervace.
Hlavní obrázek místa
Pohled na všechny tři zídky
© Petr Nožička, 03/2009
Běžný návštěvník Moravského krasu projde kolem tohoto bezpochyby výjimečného místa bez povšimnutí. Nejen proto, že obecným turistickým lákadlem jsou spíše notoricky známá místa jako Macocha a především krasové jeskyně, ale také proto, že cesta Suchým žlebem Rytířskou jeskyni míjí, protože jeskyně je asi 50 m nad ní a také neznačená pěšina, která od Suchého žlebu pod jeskyní úbočím stoupá, vede v uctivé vzdálenosti a odbočka z ní směrem k jeskyni je téměř neznatelná. Navíc jde o území národní přírodní rezervace, kde pohyb mimo značené cesty není dovolen. Rytířská jeskyně se nachází asi 300 m jihovýchodně od známé Kateřinské jeskyně a je neobvyklým příkladem tzv. hradu. Je však potřeba upozornit, že nešlo o hrad v pravém slova smyslu. Nejen pro jeho jeskynní podobu, ale především proto, že podle názoru autora šlo spíše o strážní místo nad cestou, která ve středověku mohla vést žlebem pod jeskyní a byla by tak pod dokonalou kontrolou obránců. Tomu samozřejmě nahrává i to, že chybělo pro hrad typické hospodářské zázemí, nesnadný přístup k místu a především výhodná poloha jeskyně jako kontrolního bodu. Využít k opevnění v dnes nazývané Rytířské jeskyni mělo své výhody i nevýhody. K výhodám patřilo jistě to, že staviteli stačilo vhodným způsobem přehradit vstup a zajistit jeho obranu, ostatní strany byly chráněny pak dokonale. Vnitřní stavby mohly být jen nenáročně dřevěné. K nevýhodám jistě patřilo to, že při případném úspěšném útoku již nebylo z jeskyně úniku, stejně tak omezené prostory jeskyně dovolovaly jen určité možnosti zástavby, po strmém svahu nad žlebem byl k jeskyni navíc dost nesnadný přístup a problémy určitě dělal i odvod kouře a značný chlad a vlhkost. Sama jeskyně se směrem ke žlebu otvírá vysokým a širokým portálem o rozměrech asi 17 x 13 m. Hluboká je jeskyně asi 50 m a ke konci se samozřejmě její strop…  číst dále
Roman Řezáč, 4.5. 2006
historie

O Rytířské jeskyni nejsou známé žádné písemné prameny. Podle archeologických výzkumů v ní ve středověku opevnění vzniklo už ve 13. století a trvalo až do 15. století, byla však také využita člověkem už mnohem dřív ve starověku.

Roman Řezáč, 4.5. 2006

Půdorys místa


© zdroj:http://www.castles.cz
Obrázek Obrázek Obrázek
Jihomoravský kraj,  Blansko  (BK), Lažánky

Místa v okolí

 Kateřinská jeskyně
 Čertův most
 Lečenec
 Blansek
 Punkevní jeskyně
 propast Macocha
 Rudice
 boží muka
 boží muka
 Koňský spád
 boží muka
 boží muka
 kaolinový lom Seč
 Rudice
 kaple sv. Barbory
 Krchůvek
 Rudické propadání
 Podvrší
 Jedovnice
 Panský dům
 Hugova huť
 Cigánská jeskyně
 kaple sv. Antonína
 Lesovna
 Ostrov u Macochy
 jeskyně Balcarka
 Olšovec
 Blansko
 Olomučany
 boží muka
 boží muka
 větrný mlýn
 kostel sv. Martina
 Budkovany
 Kůlna
 Petrovice
 Kalvodův kříž
 Hřebenáč
 kříž na Zálomí
 Býčí skála
 vápenka Malá dohoda
 Vápenka
 Jáchymka
 větrný mlýn
 jeskyně Kostelík
 Rakovec
 Piková dáma
 Babice
 Sloup
 Stará huť u Adamova
 Sloup
 boží muka
 Nový hrad
 Starý hrad u Adamova
 Holštejn
 Holštejn
 kostel sv. Josefa
 Zukalův mlýn
 boží muka
 Černá skála
 Křtiny
 Křtiny
 Rájec nad Svitavou
 Alexandrova rozhledna
 Rájec nad Svitavou
 Výpustek
 boží muka
 Kojál
 Hlaváčkův kříž
 kostel sv. Barbory
 Skalní sklep
 Adamov
 Bystřec
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Vavřince
 studánka U Psa
 Rájec nad Svitavou
 Ptačí svatyně
 bunkry
 zvonice
 větrný mlýn
 Ronov
 kaple svaté Anny
 kostel sv. Mikuláše
 Vilémov
 boží muka
 Ruprechtov
 došková chalupa
 zvonice
 Milonice
 kostel sv. Václava
 Milonice
 Hamlíkov
 Rozstání
 kostel sv. Vavřince
 Babí lom
 Černá Hora
 Lelekovice
 kostel sv. Jiljí
 Žďárná
 Velký Chlum
 Oborský dvůr
 Dvorce
 Černov
 Kuchlov
 Liduščin památník
 Újezd u Boskovic
 křížek
 Pekárna
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Klimenta
 U Lidušky
 Újezd u Černé Hory
 Malý Chlum
 Malý Chlum
 zvonice
 Puklův mlýn
 Stagnov
 rybník Suchý
 Ostrá horka
 Boskovice
 panský pivovar
 Boskovice – Bašta
 Obřany u Brna
 PR Velký Hornek
 jízdárna
 zámecký skleník
 panský dvůr
 Boskovice
 Boskovice - Rezidence
 radnice
 židovský hřbitov
 Muzeum Boskovicka
 synagoga maior
 Hamerský mlýn
 Trmačov
 evangelický kostel
 Rovná
 Račice
 kostel Všech svatých
 socha sv. Floriána
 Porčův mlýn
 boží muka
 Troyerstein
 Řečkovice
 Kuřim
 boží muka
 rozhledna Kopaninka
 boží muka
 zvonice
 Medlánky
 Lysice
 Vildenberk
 Kociánka
 Starý pivovar
 kostel sv. Víta
 Ditlinův dvůr
 socha sv. Floriána
 Voděrady
 Drnovice
 Drnovice
 hrádek u Vítovic
 Rychvald
 Habrovany
 Luleč II
 Luleč
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Martina
 Malé Hradisko
 Malé Hradisko
 ZOO Brno
 zvonice sv. Floriána
 Brněnská přehrada
Základní informace místa
ID místa: 2420
Typ místa: hrad
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 25.5.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama