Již ve 13. stol zde stál gotický kostelík se špitálem Řádu německých rytířů. Za husitských válek špitál zanikl, ale brzy byl obnoven. V r. 1677 byla kaple přestavěna. Současnou podobu získala v r. 1743. V r. 1795 přistavěna hrobka Kouniců. Před hřbitovní bránou je železný kříž z 19. stol.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 11/2016
První známá písemná zmínka o vsi Novosedlice (původně ves, z níž se město Slavkov u Brna později vyvinulo) pochází z roku 1237, kdy ji vlastnil Řád německých rytířů. Řád měl ve vsi i komendu (sídlo rytířského řádu, které v sobě spojuje části běžné pro klášter, ale přitom má charakter hradu či tvrze), jejíž zbytky lze ještě dnes najít v podzemí slavkovského zámku. Nedaleko ležela osada (později předměstí), v níž někdy ve 13. století vznikl malý kostelík společně se špitálem německých rytířů. Někdy za husitských válek špitál zanikl, ale brzy byl Janem Zeleným ze Šanova znovu obnoven. V 16. století kostelík využívali jako modlitebnu čeští bratři. V době třicetileté války zřejmě špitál zanikl. V roce 1656 u kostelíka vznikl hřbitov, protože původní pohřebiště kolem dnes již zaniklého kostela sv. Jakuba Většího, který stával v místech dnešního zámeckého areálu, bylo přeplněné. V roce 1659 se zde začalo pohřbívat. V letech 1676-1677 měl špitál obnovit Dominik Ondřej Kounic. V roce 1743 byla stavba upravena a rozšířena do současné barokní podoby se třemi oltáři. V roce 1795 nechal Maxmilián Oldřich Kounic k jižní straně kaple přistavět rodinnou hrobku Kouniců s klasicistním tympanonem nad vstupem doplněný rodovým erbem. Do hrobky bylo postupně uloženo 7 zemřelých příslušníků moravské i české větve rodu Kouniců. V roce 1882 byly boční kaple opraveny a na jejich oltáře byly umístěny nové sochy. V roce 1958 byl areál hřbitovní kaple sv. Jana Křtitele se špitálem vyhlášen nemovitou kulturní památkou České republiky. V letech 2003-2004 proběhl archeologický průzkum, jenž prokázal středověké základy stavby. Poté došlo k její celkové rekonstrukci.
Luděk Vláčil - zdroj:http://pamatkovykatalog.cz/?le, http://www.farnostslavkov.cz, http://docplayer.cz/4084452-Www-shpelias-cz-slavkov-u-brna-hrbitovni-kaple-sv-jana-krtitele-c-j-a-n-e-l-i-a-s-stavebne-historicky-pruzkum.htmla další, 20.11. 2016
Jihomoravský kraj,  Vyškov  (VY), Slavkov u Brna

Místa v okolí

 městské opevnění
 synagoga
 Slavkov
 Panský dům
 radnice
 židovský hřbitov
 Vážany nad Litavou
 kostel sv. Vavřince
 Hrušky
 Krchůvek
 židovský hřbitov
 kaple Panny Marie
 Čechyně
 Blažovice
 Kobeřice
 Rašovice
 kostel sv. Barbory
 vodní mlýn
 Vítovice
 kostel sv. Mikuláše
 hrádek u Vítovic
 Mohyla míru
 Kepkov
 Hradištěk u Jezery
 Habrovany
 Pozořice
 Santon
 Konůvky
 Bučovice
 Vildenberk
 Mezilesice
 Bučovice
 radnice
 Žuráň
 Šlapanice
 Scholasterie
 Vícemilice
 cihelna
 Šlapanice
 panský pivovar
 cukrovar
 Bošovice
 Sokolnice
 Podolí
 Luleč
 kostel sv. Martina
 sýpka
 Kvášov
 Kojátky
 Luleč II
 Újezd u Ždánic
 kostel sv. Isidora
 Sokolnice
 boží muka
 Hlubočany
 hrádek u Nevojic
 dům č. p. 329
 fara
 Luleč I
 boží muka
 židovský hřbitov
 Dambořice
 Nevojice
 Uhřice
 boží muka
 Pekárna
 Bohdalice
 Račice
 Horákovský hrad
 Líšeň
 PR Velký Hornek
 kostel sv. Jiljí
 Žarošice
 kostel sv. Anny
 Milonice
 Těšany
 Palánek
 Milonice
 dvůr Wladimírov
 Drnovice
 rozhledna Chocholík
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Vavřince
 Pavlovice
 kostel Všech Svatých
 Nové Hvězdlice
 DinoPark
 ZOO park
 kaple sv. Rozárie
 Vyškov
 radnice
 Ganymédova kašna
 morový sloup
 městská studna
 městské opevnění
 kaple sv. Anny
 Obřany
 kostel sv. Jiří
 Obřany - Bílovice
 Moravské Prusy
 Nechvalín
 Věteřov
 hrádek v poloze Valy
 Ronov
 Sobůlky
Základní informace místa
ID místa: 13217
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 21.11.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama