Již ve 13. stol zde stál gotický kostelík se špitálem Řádu německých rytířů. Za husitských válek špitál zanikl, ale brzy byl obnoven. V r. 1677 byla kaple přestavěna. Současnou podobu získala v r. 1743. V r. 1795 přistavěna hrobka Kouniců. Před hřbitovní bránou je železný kříž z 19. stol.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 11/2016
První známá písemná zmínka o vsi Novosedlice (původně ves, z níž se město Slavkov u Brna později vyvinulo) pochází z roku 1237, kdy ji vlastnil Řád německých rytířů. Řád měl ve vsi i komendu (sídlo rytířského řádu, které v sobě spojuje části běžné pro klášter, ale přitom má charakter hradu či tvrze), jejíž zbytky lze ještě dnes najít v podzemí slavkovského zámku. Nedaleko ležela osada (později předměstí), v níž někdy ve 13. století vznikl malý kostelík společně se špitálem německých rytířů. Někdy za husitských válek špitál zanikl, ale brzy byl Janem Zeleným ze Šanova znovu obnoven. V 16. století kostelík využívali jako modlitebnu čeští bratři. V době třicetileté války zřejmě špitál zanikl. V roce 1656 u kostelíka vznikl hřbitov, protože původní pohřebiště kolem dnes již zaniklého kostela sv. Jakuba Většího, který stával v místech dnešního zámeckého areálu, bylo přeplněné. V roce 1659 se zde začalo pohřbívat. V letech 1676-1677 měl špitál obnovit Dominik Ondřej Kounic. V roce 1743 byla stavba upravena a rozšířena do současné barokní podoby se třemi oltáři. V roce 1795 nechal Maxmilián Oldřich Kounic k jižní straně kaple přistavět rodinnou hrobku Kouniců s klasicistním tympanonem nad vstupem doplněný rodovým erbem. Do hrobky bylo postupně uloženo 7 zemřelých příslušníků moravské i české větve rodu Kouniců. V roce 1882 byly boční kaple opraveny a na jejich oltáře byly umístěny nové sochy. V roce 1958 byl areál hřbitovní kaple sv. Jana Křtitele se špitálem vyhlášen nemovitou kulturní památkou České republiky. V letech 2003-2004 proběhl archeologický průzkum, jenž prokázal středověké základy stavby. Poté došlo k její celkové rekonstrukci.
Luděk Vláčil - zdroj:http://pamatkovykatalog.cz/?le, http://www.farnostslavkov.cz, http://docplayer.cz/4084452-Www-shpelias-cz-slavkov-u-brna-hrbitovni-kaple-sv-jana-krtitele-c-j-a-n-e-l-i-a-s-stavebne-historicky-pruzkum.htmla další, 20.11. 2016
Jihomoravský kraj,  Vyškov  (VY), Slavkov u Brna

Místa v okolí

 městské opevnění
 synagoga
 Panský dům
 Slavkov
 radnice
 židovský hřbitov
 Vážany nad Litavou
 kostel sv. Vavřince
 Hrušky
 Krchůvek
 židovský hřbitov
 kaple Panny Marie
 Čechyně
 Blažovice
 Kobeřice
 Rašovice
 kostel sv. Barbory
 vodní mlýn
 Vítovice
 kostel sv. Mikuláše
 hrádek u Vítovic
 Mohyla míru
 Kepkov
 Pozořice
 Hradištěk u Jezery
 Habrovany
 Santon
 Konůvky
 Bučovice
 Vildenberk
 Mezilesice
 Bučovice
 radnice
 Žuráň
 Šlapanice
 Scholasterie
 Vícemilice
 cihelna
 Šlapanice
 panský pivovar
 Podolí
 cukrovar
 Bošovice
 Sokolnice
 kaple sv. Bartoloměje
 kostel sv. Martina
 Luleč
 sýpka
 Kvášov
 Kojátky
 Luleč II
 Újezd u Ždánic
 kostel sv. Isidora
 boží muka
 Sokolnice
 Hlubočany
 hrádek u Nevojic
 fara
 dům č. p. 329
 Luleč I
 boží muka
 židovský hřbitov
 Dambořice
 Uhřice
 boží muka
 Nevojice
 kaple sv. Floriána
 Bohdalice
 Pekárna
 Račice
 Horákovský hrad
 Líšeň
 Žarošice
 kostel sv. Anny
 PR Velký Hornek
 kostel sv. Jiljí
 Milonice
 Milonice
 Těšany
 Palánek
 dvůr Wladimírov
 Drnovice
 rozhledna Chocholík
 Tuřany
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Vavřince
 Pavlovice
 kostel Všech Svatých
 Nové Hvězdlice
 DinoPark
 ZOO park
 kaple sv. Rozárie
 Vyškov
 kaple sv. Michala
 radnice
 městská studna
 Ganymédova kašna
 morový sloup
 městské opevnění
 kaple sv. Anny
 kaple sv. Václava
 Liduščin památník
 Obřany u Brna
 Hamerský mlýn
 U Lidušky
 kostel sv. Jiří
 Moravské Prusy
 Nechvalín
 kostel sv. Mikuláše
 Věteřov
 hrádek v poloze Valy
 Ronov
 Sobůlky
Základní informace místa
ID místa: 13217
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 21.11.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama