Zdevastovaný a nepřístupný raně barokní zámek dal vystavět po r. 1669 hrabě Michal Adolf z Althanu na místě bývalé tvrze. Po r. 1804 prošel klasicistní úpravou. Po r. 1945 zde byla kasárna. Od r. 1986 je prázdný a nyní rekonstruován.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 11/2004
Zámek se nachází ve středu města (od 1. února. 1996 jsou Hrušovany nad Jevišovkou městem), v mírném svahu nad náměstím poblíž kostela sv. Štěpána a sousoší Nejsvětější Trojice. Zámek je postaven snad na místě bývalé tvrze, na což se usuzuje v souvislosti s blízkostí kostela. Jedná se o empírový trojkřídlý dvoupatrový zámek ze 17. stol. Místnosti v přízemí jsou klenuté, v patře je strop plochý a fasády jsou z počátku 19. stol. Křídla nejsou symetrická. V průčelí portikus na toskánských sloupech. V novodobé historii byl zámek v majetku vojenské posádky, která jej sice opustila, ale zanechala v neutěšeném stavu. Od roku 2 000 je zámek v majetku města a o jeho osudu rozhodne až budoucnost.
5.3. 2005
historie

Ve 14. století se připomínají vladykové z Hrušovan, kteří drželi v Hrušovanech tvrz; ta se uvádí poprvé v r. 1378. V druhé polovině 15. století náležela i s příslušenstvím rakouskému rodu Eincingerů, v 1. 1481 – 1524 pánům z Vejtmíle a v r. 1574 získali panství Čertorejští z Čertorej. Po Bílé hoře bylo bratrům Vejkhartu a Zikmundu Čertorejským konfiskováno a postoupeno Sigfrídu Kryštofovi Breunerovi. V r. 1668 je koupila hrabata a Althanu a náleželo pak až do r. 1884 jejich hrušovanské větvi. K panství patřila městečka Hrušovany a Hevlín a vsi Hrabětice a Šanov. V r. 1669 byl vystavěn v místech někdejší tvrze na mírném vršku dvouposchoďový trojkřídlý barokní zámek, při němž vznikl i rozsáhlý park a květinová zahrada. Klasicistní popravou z r. 1804 získal zámek dnešní podobu; zachoval si sice barokní ráz, bylo však upraveno průčelí a interiér. Na konci 19.…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Morava, 5.3. 2005

Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Hrušovany nad Jevišovkou

Místa v okolí

 Emin zámek
 kostel sv. Kunhuty
 Hrádek u Drnholce
 U Křížku
 Břežany
 kostel sv. Oldřicha
 Drnholec
 Božice
 Jiřice u Miroslavi
 kostel sv. Anny
 Dyjákovice
 Allein
 Laa an der Thaya
 Vlasatice
 stará radnice
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Floriána
 Lechovice
 boží muka
 Kirchstetten
 Miroslav
 kostel sv. Jiljí
 Branišovice
 kostel sv. Vavřince
 Jaroslavice
 kostel sv. Jiljí
 boží muka
 boží muka
 kaple sv. Ducha
 Našiměřice
 vodní mlýn
 Mušov
 Panská rybárna
 kostel sv. Linharta
 kostel sv. Kunhuty
 Hostěradice
 Leopoldov
 Falkenstein
 Skalice
 sýpka
Kontaktní informace
MěÚ Hrušovany nad Jev.
nám. Míru 22
671 67 Hrušovany n. Jev.
Tel: +420 515 229 101
http://www.hrusovany.cz/mesto/uvod.php
info@hrusovany.cz
Základní informace místa
ID místa: 2920
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 5.3.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama