Ve 13. stol. zde stála původní kaple, přestavěná na kostel. V letech 1749–1752 kostel barokně přestavěn. Kostel obklopen hřbitovem a do hřbitovní zdi vsazena kaplička pocházející z roku 1765.
Hlavní obrázek místa
Kostel Navštívení Panny Marie v Sobíňově
Pohled od severu
© Pavel Vítek 08/2010
Obec leží u silnice vedoucí ze Žďáru nad Sázavou do Chotěboře. Kostel Navštívení Panny Marie se nachází v jihozápadní části obce nazývané Sopoty v údolí nad říčkou Doubravkou, nedaleko od železniční zastávky. Pod obcí v údolí říčky Doubravy se nachází přírodní rezervace Niva Doubravy, kterou prochází naučná stezka s celkem jedenácti zastaveními. Obcí prochází červená turistická stezka ze Ždírce nad Doubravou do Chotěboře.
Pavel Vítek, 26.8. 2010
popis

Kostel Navštívení Panny Marie je jednolodní stavba s presbytářem zvenku trojboce a uvnitř půlkruhově uzavřeným. Na severní straně kostela vystavěna sakristie a na jižní kaple. Zařízení kostela převážně rokokové. Na hlavním oltáři obraz Pasovské madony od J. Wolfa z roku 1652. Rokoková je i křtitelnice, kazatelna s figurálními reliéfy pochází z roku 1760. Kostel je obklopen hřbitovem. Do hřbitovní zdi vsazena kaplička pocházející z roku 1765.

Pavel Vítek – zdroj: Kolektiv vědeckých pracovníků Ústavu teorie a dějin umění ČSAV v Praze, Umělecké památky Čech 3 (P – Š), Academia Praha 1980, 26.8. 2010

historie

První zpráva o Sopotech, místní části Sobíňova pochází z r. 1358. Na místě nynějšího kostela stála původně kaple pocházející ze 13. století. Ta byla v pozdějších letech rozšířena na kostel, který se pak stal i poutním. V letech 1749–1752 kostel barokně přestavěn. Donátorem této přestavby byl Karel z Dietrichštejna. V roce 1843 ke kostelu přistavěna věž. Opravy probíhaly v letech 1889–1891, 1900–1901 a roku 1955.

Pavel Vítek – zdroj: Kolektiv vědeckých pracovníků Ústavu teorie a dějin umění ČSAV v Praze, Umělecké památky Čech 3 (P – Š), Academia Praha 1980, 26.8. 2010

pověsti

Navštívení Panny Marie

V Novém zákoně je popsáno setkání těhotné Panny Marie s její příbuznou Alžbětou, rovněž těhotnou; budoucí matkou Jana Křtitele. Panna Marie poté, co je jí andělem zvěstováno že porodí Syna Božího spěchá aby navštívila Alžbětu a byla "prostřednicí milosti"; aby předala posvěcení nenarozenému Janu Křtiteli. Alžběta byla těhotná i přes svůj vyšší věk a údajnou neplodnost, její těhotenství mělo být podle zjevení Archanděla Gabriela pro Pannu Marii důkazem že Ježíšovo narození bude zázrak a zvěstování je pravdivé.

http://catholica.cz, http://cs.wikipedia.org, 1.8. 2012

Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Sobíňov

Místa v okolí

 Nový Studenec
 Sokolov
 Štěpánov
 kostel sv. Jiljí
 Libice nad Doubravou
 mariánský sloup
 Kroměšín
 Chotěboř
 Železné Horky
 Možděnice
 Česká Bělá
 Chlum
 skanzen Dřevíkov
 kostel sv. Ondřeje
 židovský hřbitov
 kostel sv. Kunhuty
 Veselý Kopec
 Rozsochatec
 Trhová Kamenice
 Svobodné Hamry
 Maleč
 kostel sv. Mikuláše
 Svobodné Hamry
 Žižkova mohyla
 Trhová Kamenice
 kostel sv. Anny
 Lipka
 Ronovec
 poutní kaple sv. Anny
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Kateřiny
 Dolní Krupá
 kamenný most
 vodní nádrž Hamry
 Nejepín
 pomník Jana Husa
 kaple Panny Marie
 radnice
 kamenný most
 Ježdíkův dům
 Hlinsko v Čechách
 Rohozná
 boží muka
 evangelický kostel
 Šimkův mlýn
 kutiště Poperk
 Hadrburg
 boží muka
 Přibyslavská věž
 Klokočov
 Přibyslav
 Betlém
 kostnice
 Ronovský most
 Ronov nad Sázavou
 Ronov
 Hoješín
 vodní nádrž Seč I
 městské opevnění
 Štáflova chalupa
 morový sloup
 Stamicův dům
 stará radnice
 Malinův dům
 Havlíčkův dům
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Vojtěcha
 Hnátův kámen
 Oheb
 Najdek
 židovský hřbitov
 kamenný most
 dolní hřbitov
 kaple sv. Markéty
 Žďár nad Sázavou
 Ležáky
 kamenný most
 Úhrov
 Žďár nad Sázavou
 kaple sv. Barbory
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Sopoty
582 62 Sobíňov 216
Tel: 569 694 404
Základní informace místa
ID místa: 3916
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 26.8.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama