Ve 13. stol. zde stála původní kaple, přestavěná na kostel. V letech 1749–1752 kostel barokně přestavěn. Kostel obklopen hřbitovem a do hřbitovní zdi vsazena kaplička pocházející z roku 1765.
Hlavní obrázek místa
Kostel Navštívení Panny Marie v Sobíňově
Pohled na kostel od severovýchodu
© Pavel Vítek 08/2010
Obec leží u silnice vedoucí ze Žďáru nad Sázavou do Chotěboře. Kostel Navštívení Panny Marie se nachází v jihozápadní části obce nazývané Sopoty v údolí nad říčkou Doubravkou, nedaleko od železniční zastávky. Pod obcí v údolí říčky Doubravy se nachází přírodní rezervace Niva Doubravy, kterou prochází naučná stezka s celkem jedenácti zastaveními. Obcí prochází červená turistická stezka ze Ždírce nad Doubravou do Chotěboře.
Pavel Vítek, 26.8. 2010
popis

Kostel Navštívení Panny Marie je jednolodní stavba s presbytářem zvenku trojboce a uvnitř půlkruhově uzavřeným. Na severní straně kostela vystavěna sakristie a na jižní kaple. Zařízení kostela převážně rokokové. Na hlavním oltáři obraz Pasovské madony od J. Wolfa z roku 1652. Rokoková je i křtitelnice, kazatelna s figurálními reliéfy pochází z roku 1760. Kostel je obklopen hřbitovem. Do hřbitovní zdi vsazena kaplička pocházející z roku 1765.

Pavel Vítek – zdroj: Kolektiv vědeckých pracovníků Ústavu teorie a dějin umění ČSAV v Praze, Umělecké památky Čech 3 (P – Š), Academia Praha 1980, 26.8. 2010

historie

První zpráva o Sopotech, místní části Sobíňova pochází z r. 1358. Na místě nynějšího kostela stála původně kaple pocházející ze 13. století. Ta byla v pozdějších letech rozšířena na kostel, který se pak stal i poutním. V letech 1749–1752 kostel barokně přestavěn. Donátorem této přestavby byl Karel z Dietrichštejna. V roce 1843 ke kostelu přistavěna věž. Opravy probíhaly v letech 1889–1891, 1900–1901 a roku 1955.

Pavel Vítek – zdroj: Kolektiv vědeckých pracovníků Ústavu teorie a dějin umění ČSAV v Praze, Umělecké památky Čech 3 (P – Š), Academia Praha 1980, 26.8. 2010

pověsti

Navštívení Panny Marie

V Novém zákoně je popsáno setkání těhotné Panny Marie s její příbuznou Alžbětou, rovněž těhotnou; budoucí matkou Jana Křtitele. Panna Marie poté, co je jí andělem zvěstováno že porodí Syna Božího spěchá aby navštívila Alžbětu a byla "prostřednicí milosti"; aby předala posvěcení nenarozenému Janu Křtiteli. Alžběta byla těhotná i přes svůj vyšší věk a údajnou neplodnost, její těhotenství mělo být podle zjevení Archanděla Gabriela pro Pannu Marii důkazem že Ježíšovo narození bude zázrak a zvěstování je pravdivé.

http://catholica.cz, http://cs.wikipedia.org, 1.8. 2012

Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Sobíňov

Místa v okolí

 Soběnov
 Nový Studenec
 Sokolov
 Štěpánov
 Čertův stolek
 kostel sv. Jiljí
 Libice nad Doubravou
 mariánský sloup
 Kroměšín
 Chotěboř
 Železné Horky
 Možděnice
 Česká Bělá
 Chlum
 skanzen Dřevíkov
 kostel sv. Ondřeje
 židovský hřbitov
 kostel sv. Kunhuty
 Veselý Kopec
 Rozsochatec
 Trhová Kamenice
 Svobodné Hamry
 Maleč
 kostel sv. Mikuláše
 Svobodné Hamry
 Žižkova mohyla
 Trhová Kamenice
 kostel sv. Anny
 Lipka
 Ronovec
 poutní kaple sv. Anny
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Kateřiny
 Dolní Krupá
 kamenný most
 vodní nádrž Hamry
 Nejepín
 pomník Jana Husa
 kaple Panny Marie
 radnice
 kamenný most
 Ježdíkův dům
 Hlinsko v Čechách
 Rohozná
 boží muka
 evangelický kostel
 Šimkův mlýn
 kutiště Poperk
 Hadrburg
 boží muka
 Přibyslavská věž
 Klokočov
 Přibyslav
 Betlém
 kostnice
 Ronovský most
 Ronov nad Sázavou
 Ronov
 Hoješín
 vodní nádrž Seč I
 městské opevnění
 Štáflova chalupa
 morový sloup
 Stamicův dům
 stará radnice
 Malinův dům
 Havlíčkův dům
 kostel sv. Kateřiny
 Oheb
 kostel sv. Vojtěcha
 Hnátův kámen
 Najdek
 židovský hřbitov
 kamenný most
 dolní hřbitov
 kaple sv. Markéty
 Žďár nad Sázavou
 Ležáky
 kamenný most
 Úhrov
 Žďár nad Sázavou
 kaple sv. Barbory
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Sopoty
582 62 Sobíňov 216
Tel: 569 694 404
Základní informace místa
ID místa: 3916
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 26.8.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

reklama