Ve 13. stol. zde stála původní kaple, přestavěná na kostel. V letech 1749–1752 kostel barokně přestavěn. Kostel obklopen hřbitovem a do hřbitovní zdi vsazena kaplička pocházející z roku 1765.
Hlavní obrázek místa
Kostel Navštívení Panny Marie v Sobíňově
Pohled na kostel od severovýchodu
© Pavel Vítek 08/2010
Obec leží u silnice vedoucí ze Žďáru nad Sázavou do Chotěboře. Kostel Navštívení Panny Marie se nachází v jihozápadní části obce nazývané Sopoty v údolí nad říčkou Doubravkou, nedaleko od železniční zastávky. Pod obcí v údolí říčky Doubravy se nachází přírodní rezervace Niva Doubravy, kterou prochází naučná stezka s celkem jedenácti zastaveními. Obcí prochází červená turistická stezka ze Ždírce nad Doubravou do Chotěboře.
Pavel Vítek, 26.8. 2010
popis

Kostel Navštívení Panny Marie je jednolodní stavba s presbytářem zvenku trojboce a uvnitř půlkruhově uzavřeným. Na severní straně kostela vystavěna sakristie a na jižní kaple. Zařízení kostela převážně rokokové. Na hlavním oltáři obraz Pasovské madony od J. Wolfa z roku 1652. Rokoková je i křtitelnice, kazatelna s figurálními reliéfy pochází z roku 1760. Kostel je obklopen hřbitovem. Do hřbitovní zdi vsazena kaplička pocházející z roku 1765.

Pavel Vítek – zdroj: Kolektiv vědeckých pracovníků Ústavu teorie a dějin umění ČSAV v Praze, Umělecké památky Čech 3 (P – Š), Academia Praha 1980, 26.8. 2010

historie

První zpráva o Sopotech, místní části Sobíňova pochází z r. 1358. Na místě nynějšího kostela stála původně kaple pocházející ze 13. století. Ta byla v pozdějších letech rozšířena na kostel, který se pak stal i poutním. V letech 1749–1752 kostel barokně přestavěn. Donátorem této přestavby byl Karel z Dietrichštejna. V roce 1843 ke kostelu přistavěna věž. Opravy probíhaly v letech 1889–1891, 1900–1901 a roku 1955.

Pavel Vítek – zdroj: Kolektiv vědeckých pracovníků Ústavu teorie a dějin umění ČSAV v Praze, Umělecké památky Čech 3 (P – Š), Academia Praha 1980, 26.8. 2010

pověsti

Navštívení Panny Marie

V Novém zákoně je popsáno setkání těhotné Panny Marie s její příbuznou Alžbětou, rovněž těhotnou; budoucí matkou Jana Křtitele. Panna Marie poté, co je jí andělem zvěstováno že porodí Syna Božího spěchá aby navštívila Alžbětu a byla "prostřednicí milosti"; aby předala posvěcení nenarozenému Janu Křtiteli. Alžběta byla těhotná i přes svůj vyšší věk a údajnou neplodnost, její těhotenství mělo být podle zjevení Archanděla Gabriela pro Pannu Marii důkazem že Ježíšovo narození bude zázrak a zvěstování je pravdivé.

http://catholica.cz, http://cs.wikipedia.org, 1.8. 2012

Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Sobíňov

Místa v okolí

 Soběnov
 Nový Studenec
 Sokolov
 Štěpánov
 Čertův stolek
 kostel sv. Jiljí
 Libice nad Doubravou
 mariánský sloup
 Chotěboř
 Kroměšín
 Železné Horky
 Možděnice
 Česká Bělá
 Chlum
 skanzen Dřevíkov
 kostel sv. Ondřeje
 židovský hřbitov
 Veselý Kopec
 kostel sv. Kunhuty
 Rozsochatec
 Zuberský kopec
 Svobodné Hamry
 Maleč
 kostel sv. Mikuláše
 Svobodné Hamry
 Žižkova mohyla
 Trhová Kamenice
 kostel sv. Anny
 Lipka
 Ronovec
 poutní kaple sv. Anny
 kostel sv. Víta
 Dolní Krupá
 kostel sv. Kateřiny
 kamenný most
 vodní nádrž Hamry
 Nejepín
 pomník Jana Husa
 radnice
 kaple Panny Marie
 Ježdíkův dům
 Hlinsko v Čechách
 kamenný most
 Rohozná
 boží muka
 evangelický kostel
 Šimkův mlýn
 kutiště Poperk
 Hadrburg
 Přibyslavská věž
 Přibyslav
 boží muka
 Klokočov
 Betlém
 kostnice
 Ronovský most
 Ronov nad Sázavou
 Ronov
 Hoješín
 vodní nádrž Seč I
 městské opevnění
 Štáflova chalupa
 Stamicův dům
 morový sloup
 stará radnice
 Malinův dům
 Havlíčkův dům
 kostel sv. Kateřiny
 Oheb
 kostel sv. Vojtěcha
 Hnátův kámen
 Najdek
 židovský hřbitov
 dolní hřbitov
 kamenný most
 kaple sv. Markéty
 Žďár nad Sázavou
 Ležáky
 kamenný most
 Úhrov
 železniční viadukt
 Žďár nad Sázavou
 kaple sv. Barbory
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Sopoty
582 62 Sobíňov 216
Tel: 569 694 404
Základní informace místa
ID místa: 3916
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 26.8.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama