Zaniklá ves v katastru obce Jedovnice mezi rybníkem Budkovan a lesem jižně od něj. Založena v pol. 13. stol., zaniklá požárem mezi lety 1437–1464. Dochovaly se relikty 3 stavení a studánky při jižní hrázi rybníka a jednoho u lesa nad rybníkem.
Hlavní obrázek místa
pohled na jižní část plochy zaniklé středověké vsi stoupající k lesu
© Jan P. Štěpánek 05/2015
Zaniklá středověká ves Budkovany leží nad dnešním budkovanským rybníkem, cca 2 km jihovýchodně od městečka Jedovnice, v nadmořské výšce 470–495 m. Na existenci dávno zaniklé vsi dodnes poukazuje název rybníka – Budkovan, který leží v těsné blízkosti zaniklé vsi. Ves je lokalizována při západním okraji hráze rybníka Budkovanu, kde jsou patrné stopy po 3 staveních a dále v dnešní polní trati svažující se od okraje lesa na jihu, k rybníku Budkovanu na severu. Ves měla zvláštní teréní utváření, čímž se společně s další zaniklou vsí Vilémovem liší od ostatních zaniklých osad v Moravském krasu. V roce 1960 se dr. E. Černému podařilo lokalizovat i druhý konec vsi na okraji dnešního lesa, asi 200 m jižním směrem nad rybníkem Budkovanem. V tomto prostoru mezi lesem a rybníkem je možno nalézt též množství středověké keramiky. V lese se pak dochovaly málo zřetelné stopy po plužině zaniklé vsi.
Ondřej Štěpánek, 1.3. 2008
popis

Nejzřetelnější terénní pozůstatky po vsi lze spatřit v prostoru mezi dnešní polní cestou a jižním okrajem rybníka Budkovanu, kde se dochovaly čtyři relikty stavení v podobě okrouhlých nevysokých vyvýšenin. Nedaleko odtud se při hrázi nachází též studánka, ktere je zřejmě pozůstatkem po dřívější studni. Další pozůstatek stavení lze spatřit až při okraji lesa nad rybníkem. Tento je však ve tvaru čtverce, nahoře s centrální vkleslinou, o straně asi 6 m, čnící do výšky 3/4 m. Mezi tímto reliktem stavení u lesa a zbytky stavení u rybníka se však již po dlouhou dobu nachází obdělávané pole bez jakýchkoli náznaků po bývalé zástavbě. Není proto možné zjistit celkový počet domů, které kdysi tvořily osadu. Je možné tak určit pouze její délku, která činila asi 300 m. Usuzuje se, že šlo o krátkou dvouřadou ves s atypickou záhumenicovou plužinou, jejíž celková výměra byla okolo 270 ha. V poli mezi rybníkem a lesem lze najít množství…  číst dále

Ondřej Štěpánek, 2.3. 2008

historie

Ves Budkovany (v archivních pramenech psány také jako „Budkovan“ – 1371 nebo „Bukowany“ – 1437) byla součástí holštejnského dominia. Má se za to, že ves byla založena Bohušem nebo Hartmanem z Ceblovic na Jedovnicích, (předkové pánů z Holštejna) v druhé polovině 13. století V prvním výčtu osad holštejnského dominia z roku 1349 nejsou Budkovany sice uvedeny jako Budkovany, název vsi byl tehdy pravděpodobně německý a usuzuje se, že je zde ves pojmenována jako „Ulraichslog“. V dalším výčtu z roku 1371 se prvně objevuje název Budkovany, který se od té doby pak už nezměnil. K zániku Budkovan došlo někdy mezi léty 1437 až 1464, a to požárem (pravděpodobně k tomu došlo v době husitských bouří), o čemž svědčí množství nacházené vypálené mazanice. Součástí holštejnského dominia však zůstávají Budkovany až do roku 1464, kdy je (už pusté) Vok V. z Holštejna, společně s další pustou vsí Dvorce (či Dvořec) a polovinou…  číst dále

Ondřej Štěpánek, 1.3. 2008

Půdorys místa

mapka s vyznačením lokalizovaných objektů u rybníka a u lesa (černé tečky) a předpokládaných objektů v prostoru dnešního pole (křížky)
© Martin Musil, DiS, http://skokan.kvalitne.cz/index.htm
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihomoravský kraj,  Blansko  (BK),

Místa v okolí

 Rakovec
 Olšovec
 Lesovna
 Panský dům
 Jedovnice
 Bystřec
 Hugova huť
 Rudické propadání
 Rudice
 Krchůvek
 kaple sv. Antonína
 kostel sv. Josefa
 boží muka
 boží muka
 Rudice
 kaple sv. Barbory
 bunkry
 Křtiny
 boží muka
 kaolinový lom Seč
 Křtiny
 kříž na Zálomí
 zvonice
 Vilémov
 Cigánská jeskyně
 Čertův most
 jeskyně Balcarka
 kostel sv. Vavřince
 Kojál
 došková chalupa
 Rytířská jeskyně
 Ruprechtov
 Ostrov u Macochy
 zvonice
 Výpustek
 kostel sv. Václava
 Kateřinská jeskyně
 Punkevní jeskyně
 Blansek
 boží muka
 propast Macocha
 Koňský spád
 Hamlíkov
 jeskyně Kostelík
 Lečenec
 Babice
 Býčí skála
 boží muka
 Hlaváčkův kříž
 Jáchymka
 Černá skála
 boží muka
 Vápenka
 Kalvodův kříž
 Stará huť u Adamova
 kaple svaté Anny
 Piková dáma
 Černov
 vápenka Malá dohoda
 Holštejn
 Holštejn
 Zukalův mlýn
 Alexandrova rozhledna
 Kuchlov
 boží muka
 Podvrší
 Kůlna
 Olomučany
 větrný mlýn
 Stagnov
 Hřebenáč
 kostel sv. Barbory
 studánka U Psa
 Ptačí svatyně
 kostel sv. Jiljí
 Račice
 Rozstání
 Skalní sklep
 Ronov
 Sloup
 Sloup
 Nový hrad
 Adamov
 Starý hrad u Adamova
 Pekárna
 větrný mlýn
 Blansko
 kostel sv. Martina
 Petrovice
 Troyerstein
 křížek
 PR Velký Hornek
 kostel sv. Kateřiny
 bunkry
 kaple sv. Terezie
 Liduščin památník
 boží muka
 Vildenberk
 U Lidušky
 hrádek u Vítovic
 boží muka
 Hradištěk u Jezery
 Obřany u Brna
 Rájec nad Svitavou
 Rájec nad Svitavou
 Horákovský hrad
 kostel Všech svatých
 Luleč I
 větrný mlýn
 Vítovice
 rozhledna Chocholík
 Luleč II
 Luleč
 Pozořice
 Hamerský mlýn
 Habrovany
 kostel sv. Martina
 zvonice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Isidora
 Rájec nad Svitavou
 Drnovice
 Ostrá horka
 Dědice
 kostel sv. Vavřince
 Ferdinandsko
 Babí lom
 Oborský dvůr
 Lelekovice
 kostel sv. Jiljí
 Líšeň
 Suchánkův mlýn
 boží muka
 boží muka
 Milonice
 Milonice
 kostel sv. Barbory
 vodní mlýn
 zvonice
 rozhledna Kopaninka
 Řečkovice
 Čechyně
 židovský hřbitov
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Vavřince
 Starý Plumlov
 Kociánka
 Černá Hora
 socha sv. Floriána
 Starý pivovar
 kostel sv. Víta
 Ditlinův dvůr
 kaple sv. Bartoloměje
 Zábrdovice
 Medlánky
 Vila Tugendhat
 Löw-Beerova vila
 Zemská káznice
 Velký Chlum
 kostel sv. Vavřince
 Smilův hrad
 Husův sbor
 Janáčkovo divadlo
 Tyršův sad
 Mahenovo divadlo
 Ústav šlechtičen
 Kounicův palác
 Měnínská brána
 Brněnský orloj
 palác Chlumeckých
 Herringův palác
 kostel sv. Mikuláše
 dům U čtyř mamlasů
 Malý Chlum
 Malý Chlum
 Zemský sněm
 morový sloup
 Besední dům
 Kleinův palác
 dům pánů z Lipé
 Pražákův palác
 Stará radnice
 Nová radnice
 Špilberk
 Jurkovičova vila
 kostel sv. Augustina
 cvičné bunkry S1, S2
Základní informace místa
ID místa: 5582
Typ místa: ostatní
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 2.3.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama