Rozsáhlé zříceniny biskupského hradu. Hrad založen před r. 1275 biskupem Brunem ze Schauenburgu. R. 1430 či 1431 snad dobýván husity, v blíže neurčené době zanikl požárem a r. 1461 již je pustý.
Hlavní obrázek místa
Exteriér hradního paláce
© Dušan Dohňanský 12/2019
Asi 1,5 km od propasti Macocha. Po turistické stezce sejdeme do údolí k rozcestí, pak po zelené značce znovu do kopce (0,7 km). Jedná se o zarostlý vršek se zbytky zdiva hradu.
28.5. 2002
turistické

Pokud přijdete k místu hradu, resp. k informační ceduli KČT, může se vám zdát, že se jedná pouze o zarostlý pahorek se zbytky zdiva a že návštěva Blanseku byla vlastně zbytečná. Leč skutečnost je jiná. Toto označení leží v místě předhradí, k hradu je nutno sestoupit o několik desítek metrů níže po pěšině. Teprve potom se dostanete do vlastního hradu, který byl i s přihrádkem poměrně rozlehlý. Chtělo by to k přistupu umístit nějakou lepší informační ceduli, protože mnoho návštěvníků se rozčarovaně vrací, aniž by tito turisté došli k samotnému hradu.

Jan Celý, 5.8. 2007

historie

Hrad Blansek byl založen v 13. století olomouckým biskupem Brunem z Schaufenberku, od poloviny 15. je století pustý. Stavební dispozice hradu byla dvojdílná, tvořená bezvěžovým jádrem s obvodovou zástavbou a předhradím, jemuž dominovala věžová stavba o rozměrech 11x15 m. Dnes jsou patrny poměrně velké úseky zachovalých a zřícených hradeb, pozůstatky výstavného paláce s velkými okny a obvodové hradby jádra, dříve mylně považované za pozůstatky věže. Zvláštností je dvojitý příkop, vylámaný do skály a oddělující vlastní hrad od hospodářského předhradí, a jeskyně Pod Hradem, spojená patrně s podzemními prostorami hradu.

28.5. 2002

Další texty historie
pověsti

Pověsti z Blanseka

K hradu, který je v lidovém podání nazýván jako Staré zámky, se vztahují různé pověsti. První z nich je o pokladu, který tam šla vykopat chudá žena, jejíž manžel narukoval do válek s Turky. Další vyprávění je o zlém pánovi, jenž zahynul na Čertově mostě při hledání pokladu, když tam předtím poslal jednoho chasníka, který mu odtamtud přinesl mláďata orla. Nejznámější pověst má název "Prokletý rytíř", a jak název napovídá, je též o zlém hradním pánovi, který umučil poustevníka z blízké jeskyně. Za to byl jeho duchem proklet a s ním i jeho rod. A skutečně, rytíř i všichni jeho potomci zemřeli v nevysokém věku násilnou smrtí a zkameněli. Po létech se poslední potomek rodu rozhodl vypít se svou dcerou otrávené víno. Hradní pán zkameněl, avšak z dcery se stala bílá paní, kterou vysvobodil z prokletí až mladý rytíř, jenž tudy náhodně cestoval a potřeboval přístřešek. V okamžiku vysvobození se kaple…  číst dále

Jan Celý, 8.10. 2004

Půdorys místa

terénní náčrt
© Miroslav Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha 2001
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihomoravský kraj,  Blansko  (BK), Vavřinec

Místa v okolí

 Punkevní jeskyně
 propast Macocha
 Koňský spád
 Čertův most
 boží muka
 Rytířská jeskyně
 Kateřinská jeskyně
 Lečenec
 Podvrší
 Cigánská jeskyně
 Ostrov u Macochy
 jeskyně Balcarka
 Krchůvek
 Rudice
 boží muka
 Jedovnice
 boží muka
 boží muka
 Panský dům
 boží muka
 Rudice
 boží muka
 Lesovna
 Kůlna
 kaolinový lom Seč
 kaple sv. Barbory
 větrný mlýn
 Hřebenáč
 Hugova huť
 Rudické propadání
 Kalvodův kříž
 Olšovec
 vápenka Malá dohoda
 větrný mlýn
 Petrovice
 kaple sv. Antonína
 Vápenka
 Piková dáma
 Sloup
 Sloup
 kříž na Zálomí
 Holštejn
 Holštejn
 Zukalův mlýn
 Blansko
 Budkovany
 Černá skála
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Martina
 Olomučany
 boží muka
 boží muka
 Hlaváčkův kříž
 Rakovec
 Kojál
 boží muka
 Rájec nad Svitavou
 Býčí skála
 Rájec nad Svitavou
 kostel sv. Vavřince
 jeskyně Kostelík
 Jáchymka
 Babice
 Stará huť u Adamova
 Nový hrad
 Starý hrad u Adamova
 větrný mlýn
 Bystřec
 Křtiny
 Křtiny
 Rájec nad Svitavou
 zvonice
 kostel sv. Mikuláše
 bunkry
 Výpustek
 kaple svaté Anny
 Alexandrova rozhledna
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Kateřiny
 Skalní sklep
 Adamov
 boží muka
 Rozstání
 studánka U Psa
 Ruprechtov
 Vilémov
 došková chalupa
 Ptačí svatyně
 zvonice
 Hamlíkov
 kostel sv. Václava
 Ronov
 Žďárná
 Milonice
 Milonice
 Oborský dvůr
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Vavřince
 Černá Hora
 křížek
 Újezd u Boskovic
 zvonice
 Kuchlov
 Velký Chlum
 rybník Suchý
 kostel sv. Vavřince
 Puklův mlýn
 Babí lom
 Boskovice
 Boskovice – Bašta
 panský pivovar
 Černov
 jízdárna
 Boskovice
 Malý Chlum
 zámecký skleník
 panský dvůr
 Malý Chlum
 Boskovice - Rezidence
 Stagnov
 Dvorce
 radnice
 Lelekovice
 Muzeum Boskovicka
 synagoga maior
 židovský hřbitov
 evangelický kostel
 kostel Všech svatých
 Rovná
 Újezd u Černé Hory
 Pekárna
 kostel sv. Klimenta
 boží muka
 Liduščin památník
 Troyerstein
 boží muka
 Račice
 U Lidušky
 boží muka
 rozhledna Kopaninka
 Porčův mlýn
 zvonice
 Obřany u Brna
 Ostrá horka
 socha sv. Floriána
 Lysice
 boží muka
 Řečkovice
 Kuřim
 Voděrady
 Starý Plumlov
 Drnovice
 Drnovice
 kaple Panny Marie
 Sebranice
 Malé Hradisko
 Malé Hradisko
 rychta se žudrem
 zvonice sv. Floriána
 Medlánky
 partyzánský bunkr
 Staré Hradisko
 Luleč I
 Luleč II
 Luleč
 kostel sv. Martina
 Čertův hrádek
 kostel sv. Isidora
 kostel sv. Stanislava
Základní informace místa
ID místa: 104
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 9.8.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama