Asi 18 m vysoký skalní most je pozůstatek jeskyně v Suchém žlebu v Moravském krasu. V 19. století byl po Macoše druhou největší zdejší atrakcí. Je menší obdobou Pravčické brány v Národním parku České Švýcarsko.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2015
Přestože je Čertův most jedním z nejkrásnějších míst v Moravském krasu, je pro běžného návštěvníka téměř neviditelný. Lokalita je ukryta v lese a zarostlá náletovými dřevinami. Z cesty je částečně vidět pouze mimo vegetační období. Dříve k Čertovu mostu vedla turistická stezka, ale ta byla z bezpečnostních a ochranných důvodů zrušena. Dnes na něj upozorňuje pouze rozcestník "Pod Čertovým mostem", který výslovně vstup na něj zakazuje. K Čertovu mostu se nejlépe dostanete od Kateřinské jeskyně, kde můžete zaparkovat na zpoplatněném parkovišti. Od jeskyně budete pokračovat dál po asfaltové cestě asi 500 m. Asi 50 m před rozcestníkem "Pod Čertovým mostem" v zatáčce, odbočíte vpravo na pěšinu, která Vás po 50 metrech stoupání zavede na místo. Poblíž Čertova mostu se nachází Čertova branka a jeskyně Čertova okna. Nedaleko je také nepříliš známá a zajímavá zřícenina jeskynního hradu Rytířská jeskyně.
Luděk Vláčil - Zdroj: cz.wikipedia.org , http://www.turistika.cz , http://cisarska-pevnost.cz, 6.7. 2015
popis

Čertův most v Moravském krasu je menší vápencová obdoba Pravčické brány v Národním parku České Švýcarsko. Most je asi 18 metrů vysoký skalní útvar. Tvoří jej dva skalní oblouky, jeden větší a druhý menší, s maximální výškou oblouku 10 m, celkovou délkou 15 m a tloušťkou asi 1,20 m. Most je pozůstatkem jeskyně, kterou vytvořila tekoucí voda v Suchém žlebu.

Luděk Vláčil - Zdroj: cz.wikipedia.org , http://www.turistika.cz, 6.7. 2015

historie

Čertův most byl původně součástí jeskyně vytvořené vodou. Postupná eroze a zřícení ostatních částí chodeb vytvořily skalní most. Zejména v 19. století byl Čertův most cílem mnoha návštěvníků a po propasti Macocha druhým nejnavštěvovanějším místem Moravského krasu. Již počátkem 19. století nechal Hugo František Salm zbudovat naproti tomuto skalnímu mostu pavilónek. Skalní most uchvátil některé umělce, například roku 1833 jej nakreslil známý malíř F. Richter, v roce 1875 je namaloval malíř E. Herold.

Luděk Vláčil - Zdroj: cz.wikipedia.org , http://www.turistika.cz, 6.7. 2015

pověsti

Pověst o Jurovi a pokladu

V nedaleké vesnici žil chudý Jura. Neměl co jíst a tak se vydal do lesa pytlačit. Přistihl jej pán z hradu Blanseka a Jura musel jako výkupné za záchranu před před jistou smrtí přinést z Čertova mostu mláďata divokých orlů. I když mělo místo strašnou pověst, Jurovi nic jiného nezbývalo. Ještě než se vydal na cestu, šel do skal pro radu ke staré bábě. Ta mu poradila, ať si odtamtud nic jiného nebere. Věnovala mu křížek proti běsům a hůl, kterou měl zkrotit staré orly. Jura ji ve všem poslechl a přečkal všechny hrůzy. Hradnímu pánovi donesl pouze mláďata orlů, i když bylo hnízdo plné bohatství, nic jiného si neodnesl. Když se však pán z Blanseku dozvěděl o pokladech, okamžitě se vydal na Čertův most, kde hrůzně zahynul.

Luděk Vláčil - Zdroj: cz.wikipedia.org, 6.7. 2015

Jihomoravský kraj,  Blansko  (BK), Vilémovice

Místa v okolí

 Rytířská jeskyně
 Kateřinská jeskyně
 Lečenec
 Blansek
 Punkevní jeskyně
 propast Macocha
 Koňský spád
 boží muka
 Rudice
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 Krchůvek
 Rudice
 kaolinový lom Seč
 kaple sv. Barbory
 Cigánská jeskyně
 Podvrší
 Jedovnice
 Panský dům
 Rudické propadání
 Ostrov u Macochy
 jeskyně Balcarka
 Hugova huť
 Lesovna
 kaple sv. Antonína
 Olšovec
 boží muka
 boží muka
 Blansko
 větrný mlýn
 Budkovany
 Kůlna
 Olomučany
 kříž na Zálomí
 Kalvodův kříž
 Hřebenáč
 Petrovice
 vápenka Malá dohoda
 kostel sv. Martina
 Vápenka
 větrný mlýn
 Piková dáma
 Býčí skála
 Rakovec
 Sloup
 Sloup
 Holštejn
 Jáchymka
 jeskyně Kostelík
 Holštejn
 kostel sv. Josefa
 Babice
 Zukalův mlýn
 Stará huť u Adamova
 boží muka
 Nový hrad
 Černá skála
 Starý hrad u Adamova
 Křtiny
 Kojál
 boží muka
 Křtiny
 Hlaváčkův kříž
 boží muka
 Rájec nad Svitavou
 Rájec nad Svitavou
 Alexandrova rozhledna
 Výpustek
 Bystřec
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Barbory
 Skalní sklep
 Adamov
 kostel sv. Kateřiny
 bunkry
 zvonice
 studánka U Psa
 Rájec nad Svitavou
 Ptačí svatyně
 větrný mlýn
 kaple svaté Anny
 Ronov
 kostel sv. Mikuláše
 Vilémov
 Ruprechtov
 boží muka
 došková chalupa
 zvonice
 kostel sv. Václava
 Rozstání
 Hamlíkov
 Milonice
 Milonice
 kostel sv. Vavřince
 Černá Hora
 Babí lom
 kostel sv. Jiljí
 Žďárná
 Lelekovice
 Oborský dvůr
 Kuchlov
 křížek
 Černov
 Velký Chlum
 Újezd u Boskovic
 Dvorce
 Pekárna
 Liduščin památník
 kostel sv. Vavřince
 zvonice
 Stagnov
 kostel sv. Klimenta
 U Lidušky
 Puklův mlýn
 rybník Suchý
 Malý Chlum
 Újezd u Černé Hory
 Boskovice
 Malý Chlum
 Boskovice – Bašta
 panský pivovar
 jízdárna
 zámecký skleník
 Obřany u Brna
 Ostrá horka
 panský dvůr
 Boskovice
 PR Velký Hornek
 Boskovice - Rezidence
 radnice
 Račice
 synagoga maior
 židovský hřbitov
 Muzeum Boskovicka
 evangelický kostel
 Troyerstein
 Rovná
 kostel Všech svatých
 Hamerský mlýn
 Trmačov
 Porčův mlýn
 socha sv. Floriána
 boží muka
 boží muka
 Řečkovice
 Kuřim
 rozhledna Kopaninka
 boží muka
 zvonice
 Vildenberk
 Lysice
 Medlánky
 Kociánka
 Starý pivovar
 kostel sv. Víta
 Ditlinův dvůr
 hrádek u Vítovic
 socha sv. Floriána
 Voděrady
 Drnovice
 Drnovice
 Sebranice
 rychta se žudrem
 Luleč I
 Rychvald
 Habrovany
 Luleč II
 Luleč
 kaple Panny Marie
 Malé Hradisko
 kostel sv. Martina
 Malé Hradisko
 zvonice sv. Floriána
 kostel sv. Isidora
 ZOO Brno
 Brněnská přehrada
Základní informace místa
ID místa: 12315
Typ místa: příroda
Podkategorie: vrch
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 6.7.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama