Největší přístupné jeskyně v ČR, tvořené dómy, chodbami a obrovskými propastmi. Jeskyně ve vápenci vytvořil Sloupský potok. Jsou bohaté na krápníkové útvary, byly zde nalezeny četné kosterní pozůstatky pravěkých zvířat i lidí. V době nacistické okupace byla v jeskyních podzemní továrna.
Hlavní obrázek místa
Nejznámější krápník "Svícen"
© Radovan Smokoň 09/2007
Navštívli jsme jeskyně na konci července 2005 ve dnech kdy byly příšerná vedra (36°C) a v jeskyních bylo příjemných 7°C :-).Jen ten přechod ven nebyl už tak příjemný. Jinak jeskyně se svou téměř 100 min prohlídkou určitě stojí za to a každý kdo se do těchto míst dostane by si jí neměl nechat ujít. Kromě úchvatné Eliščiny jeskyně, kdy pouštějí hudbu, když vstupujete do tohoto impozantního prostoru musí každého dostat hluboké propasti a v neposlední řadě nejhezčí krápník na světě "Svícen".
Shane.p, 13.8. 2005
turistické

Sloupsko-šošůvské jeskyně-unikátní jeskynní systém považovány mnohými oprávněně za nejkrásnější jeskyně nejen v Moravském Krasu, ale i v republice. Vstup do jeskyní se sice nachází v jižním okraji obce Sloup, ale svými podzemními prostory zabírají celé území mezi obcí Sloup a Šošůvka. Jeskyně drží mnohá nej. Jsou považovány za jedny z nejvelkolepějších co do rozlohy (patří do systému Amatérských jeskyní což je nejdelší jeskynní systém v České republice), ale i krásy, a za jedny z nejdéle zkoumaných jeskyní. Byly vytvořeny Sloupským potokem, který si jimi vyrazil cestu do devonského vápence. Tento potok obtáčí bizardní skalní suk, tzv. skála Hřebenáč (vlastní heslo), a ztrácí se za ním, aby si hloubil pod zemí svůj tok a vystupoval po zesílení jinými přítoky jako říčka Punkva u Punkevních jeskyní. Obec Sloup ve Sloupském údolí tvoří přirozený počátek Suchého žlebu v němž se nalézají i známé Punkevní jeskyně.…  číst dále

Jan P. Štěpánek, 16.8. 2005

historie

Propast nesoucí jméno J. A. Nagela byla objevena tímto matematikem již v roce 1748. Jeskyně Eliščina byla objevena až v 1879, kdy do ní omylem zapadl výše zmíněný místní občan a o dva roky později v roce 1881 byla zpřístupněna veřejnosti. Zbylé části Sloupalo-šošůvských jeskyní byly objeveny a zpřístupněny v letech 1889-1915. Již tehdy dr. M. Kříž osvětlil část jeskyní elektrickými obloukovými lampami, což v té době byla naprostá rarita. Na pozůstatky této elektrifikace hrdě upozorňují jeskynní průvodci. Bohužel zpřístupnění jeskyní přineslo i negativní jev, rozprodávání ulomených krápníků a nalezených pravěkých kostí turistům. I tento nešvar je již naštěstí minulostí a dnes se může návštěvník kochat nádhernou prohlídkou za doprovodu krásných průvodkyň.

Jan P. Štěpánek, 16.8. 2005

Jihomoravský kraj,  Blansko  (BK), Sloup

Místa v okolí

 Hřebenáč
 Kůlna
 Sloup
 Sloup
 větrný mlýn
 boží muka
 vápenka Malá dohoda
 Kalvodův kříž
 větrný mlýn
 Holštejn
 Piková dáma
 Holštejn
 Zukalův mlýn
 Petrovice
 Vápenka
 Podvrší
 Koňský spád
 Ostrov u Macochy
 boží muka
 boží muka
 propast Macocha
 jeskyně Balcarka
 větrný mlýn
 Cigánská jeskyně
 Blansek
 Punkevní jeskyně
 kostel sv. Mikuláše
 Černá skála
 Čertův most
 Krchůvek
 Hlaváčkův kříž
 kříž na Zálomí
 boží muka
 Kateřinská jeskyně
 Lečenec
 Rytířská jeskyně
 Žďárná
 Rájec nad Svitavou
 Rájec nad Svitavou
 boží muka
 boží muka
 Jedovnice
 Oborský dvůr
 Kojál
 Panský dům
 Rájec nad Svitavou
 Rudice
 boží muka
 Lesovna
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Vavřince
 Rozstání
 Olšovec
 rybník Suchý
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 kaple svaté Anny
 Rudice
 Hugova huť
 Rudické propadání
 Blansko
 kaple sv. Barbory
 kaolinový lom Seč
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Antonína
 zvonice
 Budkovany
 Újezd u Boskovic
 Puklův mlýn
 Boskovice
 panský pivovar
 Boskovice – Bašta
 jízdárna
 zámecký skleník
 panský dvůr
 zvonice
 Boskovice
 Rakovec
 Boskovice - Rezidence
 Olomučany
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 křížek
 Muzeum Boskovicka
 evangelický kostel
 synagoga maior
 kostel Všech svatých
 židovský hřbitov
 bunkry
 boží muka
 Bystřec
 boží muka
 kostel sv. Jiljí
 boží muka
 Rovná
 Velký Chlum
 rozhledna Kopaninka
 kostel sv. Vavřince
 Býčí skála
 Ruprechtov
 Starý hrad u Adamova
 Nový hrad
 Hamlíkov
 Černá Hora
 Sudice II.
 došková chalupa
 jeskyně Kostelík
 Jáchymka
 Malý Chlum
 zvonice
 zvonice
 Malý Chlum
 Babice
 kostel sv. Václava
 Stará huť u Adamova
 Křtiny
 Vilémov
 Křtiny
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Kateřiny
 Kořenec
 Sudický dvůr
 Výpustek
 Alexandrova rozhledna
 Milonice
 Milonice
 kostel sv. Barbory
 Adamov
 kaple Panny Marie
 Skalní sklep
 Malé Hradisko
 Malé Hradisko
 Kuchlov
 zvonice sv. Floriána
 studánka U Psa
 partyzánský bunkr
 Starý Plumlov
 kostel sv. Marka
 Stagnov
 Štěničkův mlýn
 Ptačí svatyně
 Dvorce
 Porčův mlýn
 Svitávka
 Staré Hradisko
 Šebetov
 hrádek Lipová
 Voděrady
 Černov
 Šebetov
 Ronov
 Smilův hrad
 Sebranice
 rychta se žudrem
 Troyerstein
 Lysice
 Čertův hrádek
 Drnovice
 Drnovice
 Podolí
 kaple sv. Martina
 Babí lom
 Biskoupka
 Oberská vrata
 Městisko
 kostel sv. Klimenta
 bunkry
 Vícov
 kaple Na Zábraní
 Na Pohodlí
 Lelekovice
 kaple sv. Terezie
 Račice
 kaplička
 Hradisko
 kaple sv. Anny
 Letovice
 socha sv. Floriána
 Vilová kolonie
 Stražisko
 Ptenský Dvorek
 rozhledna Chocholík
 Drnovice
Základní informace místa
ID místa: 3370
Typ místa: příroda
Podkategorie: jeskyně
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 16.8.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama