Panský dům byla barokní budova zbořená roku 1990. S největší pravděpodobností vznikla jako tvrz a centrum malého rodového panství za Jiřího z Jedovnice, syna Voka III. z Holštejna. Po jeho smrti ji roku 1437 získává Jan Tunkl.
Hlavní obrázek místa
Zde stával Panský dům
© Ivo Rozehnal 06/2019
V dolní části náměstí v městysi Jedovnice stával tzv. Panský dům. Podle některých indicií mohl být veden jako obranná tvrz, která tak možná nahradila již zaniklou starší předchůdkyni pánů z Ceblovic, která se lokalizuje do prostoru u kostela. Její zánik se však klade od počátku 15. až do pol. 16. století. Panský dům byl především upravenou barokní stavbou, zbořenou r. 1990. Jeho součástí býval hostinec, kino, pošta, obchody, sodovkárna a byty. Samotný Panský dům byla původně středověká stavba, která byla umístěna v prostoru mezi rybníky Podvorským a Dýmákem. Dle ústní tradice předků měla stavba i obranný val. Je možné, že původně šlo pouze o vodní mlýn, později doplněný o opevněnou stavbu. Mezi jednu z variant popsanou kronikářem obce p. Josefem Plchem, zabývající se dlouhodobě historií města a okolí, může být možnost, že zde opravdu stála tvrz, a to zřejmě vladyky Jiřího z Jedovnic. Tento nejmladší syn Voka III. z Holštejna mohl mít právě tady své sídlo, protože při zapisování věna manželce je uvedena tvrz, mlýn a tyto dva rybníky. Jeho nejstarší bratr Vok IV. vlastnil Cimburk u Koryčan a další panství. Prostřední Ondřej měl polovinu Jedovnic s kostelem, a tedy mohl mít i druhou tvrz s ním sousedící, pravděpodobně dřevěnou stavbu, prvotní rodové sídlo před stavbou hradu Holštejna. Jiří by tak sídlil právě zde u rybníků. Protože však neměl potomky, získal jeho díl panství po jeho smrti (snad i manželky) v r. 1437 Jan Tunkl. Součástí tohoto dílu Jedovnic byla vždy zmiňována i tvrz. Je možné, že její sousedka u kostela neměla delšího trvání a z nějakého důvodu brzy zanikla. To by vysvětlovalo, proč např. Vok V. z Holštejna při prodeji druhého dílu panství v r. 1437 Heníkovi z Valdštejna tvrz nezmiňuje. Protože jedovnické panství se po několika letech stává za Heníka jednotné a je uvedena jen jedna tvrz, opět by to…  číst dále
Ivo Rozehnal - zdroj - http://budkovan.wz.cz/favorite.htm 8/7/2014, 3.7. 2015
Jihomoravský kraj,  Blansko  (BK), Jedovnice

Místa v okolí

 Lesovna
 Jedovnice
 Olšovec
 Hugova huť
 Rudické propadání
 Krchůvek
 boží muka
 Budkovany
 Rudice
 Rudice
 boží muka
 kaple sv. Barbory
 kaple sv. Antonína
 boží muka
 Rakovec
 kaolinový lom Seč
 Čertův most
 Cigánská jeskyně
 Rytířská jeskyně
 Kateřinská jeskyně
 Punkevní jeskyně
 jeskyně Balcarka
 Blansek
 kostel sv. Josefa
 propast Macocha
 Ostrov u Macochy
 kříž na Zálomí
 Koňský spád
 Bystřec
 Lečenec
 boží muka
 Křtiny
 Křtiny
 boží muka
 bunkry
 Kojál
 kostel sv. Vavřince
 Býčí skála
 zvonice
 jeskyně Kostelík
 Babice
 Výpustek
 Vápenka
 Kalvodův kříž
 boží muka
 Černá skála
 Jáchymka
 Podvrší
 Hlaváčkův kříž
 vápenka Malá dohoda
 Piková dáma
 Vilémov
 boží muka
 Stará huť u Adamova
 Holštejn
 Holštejn
 Zukalův mlýn
 Ruprechtov
 došková chalupa
 zvonice
 kostel sv. Václava
 Kůlna
 Olomučany
 větrný mlýn
 Hřebenáč
 Hamlíkov
 kaple svaté Anny
 Alexandrova rozhledna
 Sloup
 Sloup
 větrný mlýn
 Blansko
 Nový hrad
 kostel sv. Barbory
 Petrovice
 kostel sv. Martina
 Starý hrad u Adamova
 studánka U Psa
 Skalní sklep
 Adamov
 Ptačí svatyně
 Ronov
 Rozstání
 Černov
 Kuchlov
 kostel sv. Jiljí
 boží muka
 kostel sv. Kateřiny
 boží muka
 Stagnov
 Rájec nad Svitavou
 Rájec nad Svitavou
 kostel Všech svatých
 Pekárna
 Račice
 větrný mlýn
 křížek
 Troyerstein
 Rájec nad Svitavou
 kostel sv. Mikuláše
 Liduščin památník
 PR Velký Hornek
 U Lidušky
 kaple sv. Terezie
 zvonice
 bunkry
 Obřany u Brna
 boží muka
 Babí lom
 Oborský dvůr
 Milonice
 Vildenberk
 Lelekovice
 Milonice
 Hamerský mlýn
 Horákovský hrad
 Žďárná
 Ostrá horka
 hrádek u Vítovic
 Hradištěk u Jezery
 kostel sv. Vavřince
 rozhledna Chocholík
 Pozořice
 Vítovice
 Luleč I
 Černá Hora
 boží muka
 Luleč II
 Habrovany
 Luleč
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Jiljí
 Líšeň
 kostel sv. Isidora
 zvonice
 Drnovice
 rozhledna Kopaninka
 Řečkovice
 Újezd u Boskovic
 kostel sv. Vavřince
 Velký Chlum
 kostel sv. Vavřince
 Puklův mlýn
 Kociánka
 Starý Plumlov
 Malý Chlum
 Malý Chlum
 Starý pivovar
 kostel sv. Víta
 Ditlinův dvůr
 socha sv. Floriána
 Medlánky
 kostel sv. Barbory
 vodní mlýn
 Vila Tugendhat
 Löw-Beerova vila
 kaple Panny Marie
 Čechyně
 Smilův hrad
 Jurkovičova vila
 Oberská vrata
 Biskoupka
 Vícov
Základní informace místa
ID místa: 12309
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 2.6.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama