Pravěké opevnění, zatím nepotvrzeně ve středověku využito jako základna bojového oddílu. Leží na plochém a širokém výběžku, nad údolím Vítovického potoka, asi 1 km severně od obce.
Hlavní obrázek místa
Pohled na místo středověkého opevnění
© Roman Řezáč 02/2008
Lokalita pravěkého hradiska s nepotvrzeným středověkým opevněním se nachází asi 1 km od Vítovic severozápadním směrem, na plochém výběžku nad údolí Vítovického potoka, na jeho pravé straně. Místo bylo zalesněno, v průběhu let však probíhá v okolí příležitostná těžba dřeva a je tedy částečně holé. V současné době je plocha hradiště porostlá uvnitř několika stromy a keři. Příkopy jsou viditelné prakticky celé, porostlé jen vyšší trávou. Středověká pevnůstka uvnitř je sice ukryta v hustějším porostu, přesto její hlavní část je dobře viditelná. K místu nevede žádné značení, ale pod hradiskem prochází Vítovickým údolím červená turistická značka z obce směrem k rozcestníku Kalečník a že jste přímo dole pod opevněním, poznáte podle prvního pravobřežního přítokového potůčku Vítovického potoka. Pak už zbývá se jen lesem vydat nahoru.
Roman Řezáč, 28.1. 2008
popis

Při popisu bude nejlepší začít polohou lokality jako celku. Ta zaujala konec plochého výběžku, širokého asi 170 m a dlouhého přibližně 300 m, zvaného Hrádek. Ten vybíhá východním směrem, nad údolí Vítovického potoka, nad nímž je převýšený asi 80 m. Ve středověku tímto údolím vedla cesta, ovšem podle historických souvislostí není pravděpodobné, že by tvrz či řekněme spíše středověké opevnění na Hrádku zajišťovalo kontrolu nad touto cestou. Spíše se zdá, jak bude uvedeno níže, že šlo pouze o opevnění vojenského charakteru či základnu bojového oddílu (viz Historie). Znovu je však třeba zdůraznit, že pojednání o středověkém využití je třeba brát jako podmíněné a dosud nepotvrzené archeologickými nálezy. Proto veškeré zmínky v tomto textu týkající se středověku je třeba brát jako nepotvrzené a při popisu vycházím pouze z obhlídky místa, teréní situace a historických souvislostí. Konec výběžku, který zaujalo opevnění, je mírně vyvýšený a oddělený…  číst dále

Roman Řezáč, 28.1. 2008

historie

Středověká historie místa není stále zcela vyjasněná. Z místa nejsou známé žádné středověké nálezy a čeká se tedy na ověření skutečnosti, že místo bylo ve středověku využito. Je to i tím, že hned severně nad Vítovicemi se nachází lokalita zvaná Vítovice, patrně další středověké sídlo, které však zatím není archeologicky potvrzeno. Jisté je, že ves Vítovice koupil v roce 1406 Mikeš Roman z Myslejovic. Jeho synem byl Petr Roman z Vítovic. Ten byl na straně vládnoucího rodu, a v Zikmundových službách se jistě uplatňovala velice často i jeho bojová družina, která působila na střední a jižní Moravě. Služba to byla velice výnosná, zvlášť v době válek, a tak si mohl Petr Roman dovolit koupit v roce 1437 zlínské panství. Vítovice pak od něj odkoupil v roce 1448 rod z blízkých Šumic. Zdá se tedy, že opevnění na Hrádku sloužilo ve středověku pouze krátkou dobu, snad dvě desetiletí, tedy za místního působení Petra Romana…  číst dále

Roman Řezáč, 28.1. 2008

Další texty historie
Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Pozořice

Místa v okolí

 Vítovice
 Vildenberk
 Hradištěk u Jezery
 Habrovany
 Pozořice
 židovský hřbitov
 Čechyně
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Barbory
 vodní mlýn
 kostel sv. Mikuláše
 Račice
 Luleč
 kostel sv. Martina
 Luleč II
 Santon
 Pekárna
 kostel sv. Isidora
 židovský hřbitov
 Luleč I
 Blažovice
 Slavkov
 radnice
 Panský dům
 městské opevnění
 synagoga
 Černov
 Podolí
 PR Velký Hornek
 Žuráň
 Krchůvek
 Horákovský hrad
 kostel sv. Vavřince
 rozhledna Chocholík
 Drnovice
 Vilémov
 Scholasterie
 Šlapanice
 kostel sv. Vavřince
 Šlapanice
 Křtiny
 Hrušky
 Líšeň
 kostel sv. Jiljí
 Křtiny
 Vážany nad Litavou
 Bystřec
 Výpustek
 Hlubočany
 kostel sv. Václava
 došková chalupa
 zvonice
 Rakovec
 Liduščin památník
 bunkry
 U Lidušky
 Mohyla míru
 Ruprechtov
 Obřany u Brna
 Kuchlov
 Stagnov
 kaple sv. Terezie
 Hamlíkov
 Hamerský mlýn
 Suchánkův mlýn
 Budkovany
 Fricův mlýn
 Troyerstein
 bunkry
 DinoPark
 ZOO park
 Vyškov
 radnice
 zvonice
 městská studna
 Ganymédova kašna
 morový sloup
 kaple sv. Michala
 kaple sv. Anny
 městské opevnění
 Dědice
 Babice
 kaple sv. Václava
 jeskyně Kostelík
 Olšovec
 Ronov
 kaple sv. Antonína
 Lesovna
 Hugova huť
 Rudické propadání
 Bučovice
 Býčí skála
 Bohdalice
 Rašovice
 panský pivovar
 cihelna
 Sokolnice
 Panský dům
 cukrovar
 kostel sv. Josefa
 Jáchymka
 sýpka
 Alexandrova rozhledna
 Rudice
 kaple sv. Floriána
 kaple sv. Barbory
 radnice
 Bučovice
 Jedovnice
 židovský hřbitov
 Ptačí svatyně
 kaolinový lom Seč
 boží muka
 Stará huť u Adamova
 Kobeřice
 studánka U Psa
 boží muka
 boží muka
 Rudice
 Kojátky
 Tuřany
 Sokolnice
 Zábrdovice
 kaple Panny Marie
 Nenovice
 kostel sv. Barbory
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 Krchůvek
 Skalní sklep
 Vícemilice
 Balbínův pramen
 fara
 dům č. p. 329
 Kepkov
 Adamov
 boží muka
 Pustiměř
 Chrlice
 zvonice
 Konůvky
 dvůr Wladimírov
 Čertův most
 Rytířská jeskyně
 boží muka
 Kateřinská jeskyně
 hrádek u Nevojic
 smírčí kámen
 kostel sv. Benedikta
 Nový hrad
 Starý hrad u Adamova
 Olomučany
 Drysice
 Melice
 Rebešovice
 kostel sv. Martina
Základní informace místa
ID místa: 5981
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 29.1.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama