
Podivuhodná stavba v malebné krajině a v dokonalé pozici: tak by se dalo říci o tomto kostelu. Jedná se skutečně o malý zázrak, který leckterého kunsthistorika může přivést k orgasmu. Vždyť kolik je v Čechách a na Moravě dochováno staveb z období pozdní gotiky v téměř původní podobě? A v tak dokonale zachovaném kontextu? V tomto případě na kopci uprostřed vesnice. Krásných detailů obsahuje tato stavba mnoho: jsou to kamenná ostění oken, portálů, kamenný sanktuář a klenební žebra, ale i malované konsekrační kříže a nápisy na zdech, restaurovaná malba na kamenných žebrech. Zaujme rovněž točité kamenné schodiště na kruchtu i závora hlavních dveří. Můžeme pouze litovat nepůvodní podlahy, lavic a závory provizorně sbitou z prken. Výtvarná roveň původních kamenných prvků je jinak druhořadá, nicméně stylově zajímavá. Zřejmě se jedná o "bokovku" několika kameníků z větší huti - dala by se… číst dále
Podle pověsti měl na tomto místě kázat sv. Cyril a Metoděj a jako upomínka na to zde byl vybudován kostel. Současný kostel sv. Kateřiny pochází z 15. stol; alespoň na to poukazuje nápis, který se dochoval na stěně postranního oltáře: "A Doni MCCCCLXIX" (1469). Kostel je malý, s jednou lodí, s menším presbytářem a nízkou dřevěnou zvonicí. Má malá gotická okna a křížová klenutí s žebry ukončenými hlavicemi, na nichž jsou zvláštním způsobem utvářené kříže. Na přední straně kůru, obrácené proti hlavnímu oltáři, lze vidět jednotlivá písmena nápisu psaného starými literami, z nichž slova"(Petr)us et Paulus" jsou ještě čitelná a ukazují, že původní chrám byl zasvěcen sv.Petru a Pavlu a teprve po obnovení zasvěcen sv. Kateřině. Na podlaze levého předního rohu lodi leží velký náhrobní kámen, který má uzavírat vchod do krypty ležící pod kostelem. Na dřevěné věži byly dříve dva zvony z roku 1570 a 1689. Zeď kolem kostela se… číst dále
Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.
Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.
Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.
Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).
Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.
Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.