Ocelová rozhledna, nazvaná "nadhledna Háječek" je součástí lyžařského areálu Zborov v Zábřežské vrchovině. Je vysoká 30 m a vede na ni 144 schodů. Veřejnosti je přístupná od dubna 2022. Vstup je zpoplatněn a regulován turniketem.
Hlavní obrázek místa
Nadhledna Háječek
© Aleš Matějíček 09/2021
K rozhledně, zvané nadhledna Háječek, vede odbočka ze žlutě značené trasy z Horních Studének přes Zborov do Svébohova. Obec Zborov leží v Zábřežské vrchovině jihovýchodně od města Štíty a severozápadně od Zábřeha. Prochází jí vedlejší silnice spojující Horní Studénky a Klášterec u Olšan. Jižně od obce v severním svahu vrchu Háječek se nachází lyžařský areál s vleky a na jeho nejvyšším místě zmíněná rozhledna. Nejkratší přístup k rozhledně je z obce Zborov po sjezdovce (0,5 km při převýšení 80 m) nebo po žluté značce (1,5 km). Z opačné strany značka vede ze Svébohova (2,5 km při převýšení 180 m). Na vyhlídkovou plošinu ve výši 27 m vede 144 schodů. Rozhledna poskytuje výhled na Hrubý i Nízký Jeseník, Orlické hory, Drahanskou, Zábřežskou a Hanušovickou vrchovinu, údolí Moravy a Mohelnickou brázdu. Vstup na rozhlednu je zpoplatněn; platí se u vstupního turniketu, který přijímá mince i bankovky, vrací však pouze mince. Rozhlednu spravuje společnost, která její vznik iniciovala a současně pečuje o místní lyžařský areál.
Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 2.7. 2022
historie

Částečně zalesněný kopec Háječek (603 m n. m.) se nachází nad obcí Zborov v oblasti Zábřežské vrchoviny. Doposud byl znám zejména díky jeho severnímu svahu, na kterém se nachází cca 400 m dlouhá sjezdovka lyžařského areálu. O jeho provoz se stará společnost JAMAPA, z.s., jejíž předseda Pavel Odstrčil inicioval stavbu turistické rozhledny na Háječku. Jedná se totiž o místo umožňující daleké rozhledy, kde ještě v 60. letech 20. stol. stávala dřevěná triangulační věž pro potřeby armády. Současná rozhledna na Háječku byla projektována v letech 2018 a 2019 ing. Martinem Novákem z Budislavi podle architektonického návrhu prof. ing. arch. Zdeňka Fránka. Tvar věže byl navržen jako hyperbolický paraboloid. Základní rovnostranný trojúhelník tedy po výšce věže rotuje kolem svislé osy, přičemž jednotlivé úrovně jsou tak vůči sobě pootočeny. V místě vrcholů trojúhelníka jsou hlavní sloupy konstrukce, které jsou odkloněny od svislice v obou rovinách.…  číst dále

2.7. 2022

Komentáře

Olomoucký kraj,  Šumperk  (SU), Zborov

Místa v okolí

 kostel sv. Leonarda
 Králova Hora
 partyzánský bunkr
 Ruda nad Moravou
 lázně Bludov
 Štíty
 Stará radnice
 Štíty
 Šilperk
 kostel sv. Matouše
 měšťanský pivovar
 kostel sv. Barbory
 rychta
 kostel sv. Jiří
 empírová kašna
 stará radnice
 Dům Pod podloubím
 morový sloup
 Bludov
 Zábřeh
 Nemile
 kaple sv. Václava
 Nemilka
 Bludov
 Bludoveček
 Háj u Šumperka
 Hoštejn
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Anny
 Skalička
 Bohdíkov
 kostel sv. Linharta
 Reichlova chata
 rychta
 Mlýnický dvůr
 kostel sv. Stanislava
 mariánský sloup
 radnice
 kaple sv. Václava
 Geschaderův dům
 Šumperk
 kostel sv. Barbory
 Brníčko
 Švédské šance
 kaple sv. Rocha
 kostel Všech svatých
 kostel Všech svatých
 Třemešek
 Křížová hora
 Tatenice
 kostel sv. Matouše
 Rapotín
 Výprachtice
 Vikýřovice
 Vikýřovice
 Frankštát
 Dubicko
 kostel sv. Martina
 Suchý vrch
 Strážník
 Velké Losiny
 Žerotínská sýpka
 Preisův mlýn
 ruční papírna
 Kalvárie
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Rocha
 židovský hřbitov
 synagoga
Základní informace místa
ID místa: 4062
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 2.7.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama