Ocelová rozhledna, nazvaná "nadhledna Háječek" je součástí lyžařského areálu Zborov v Zábřežské vrchovině. Je vysoká 30 m a vede na ni 144 schodů. Veřejnosti je přístupná od dubna 2022. Vstup je zpoplatněn a regulován turniketem.
Hlavní obrázek místa
Nadhledna Háječek
© Aleš Matějíček 09/2021
K rozhledně, zvané nadhledna Háječek, vede odbočka ze žlutě značené trasy z Horních Studének přes Zborov do Svébohova. Obec Zborov leží v Zábřežské vrchovině jihovýchodně od města Štíty a severozápadně od Zábřeha. Prochází jí vedlejší silnice spojující Horní Studénky a Klášterec u Olšan. Jižně od obce v severním svahu vrchu Háječek se nachází lyžařský areál s vleky a na jeho nejvyšším místě zmíněná rozhledna. Nejkratší přístup k rozhledně je z obce Zborov po sjezdovce (0,5 km při převýšení 80 m) nebo po žluté značce (1,5 km). Z opačné strany značka vede ze Svébohova (2,5 km při převýšení 180 m). Na vyhlídkovou plošinu ve výši 27 m vede 144 schodů. Rozhledna poskytuje výhled na Hrubý i Nízký Jeseník, Orlické hory, Drahanskou, Zábřežskou a Hanušovickou vrchovinu, údolí Moravy a Mohelnickou brázdu. Vstup na rozhlednu je zpoplatněn; platí se u vstupního turniketu, který přijímá mince i bankovky, vrací však pouze mince. Rozhlednu spravuje společnost, která její vznik iniciovala a současně pečuje o místní lyžařský areál.
Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 2.7. 2022
historie

Částečně zalesněný kopec Háječek (603 m n. m.) se nachází nad obcí Zborov v oblasti Zábřežské vrchoviny. Doposud byl znám zejména díky jeho severnímu svahu, na kterém se nachází cca 400 m dlouhá sjezdovka lyžařského areálu. O jeho provoz se stará společnost JAMAPA, z.s., jejíž předseda Pavel Odstrčil inicioval stavbu turistické rozhledny na Háječku. Jedná se totiž o místo umožňující daleké rozhledy, kde ještě v 60. letech 20. stol. stávala dřevěná triangulační věž pro potřeby armády. Současná rozhledna na Háječku byla projektována v letech 2018 a 2019 ing. Martinem Novákem z Budislavi podle architektonického návrhu prof. ing. arch. Zdeňka Fránka. Tvar věže byl navržen jako hyperbolický paraboloid. Základní rovnostranný trojúhelník tedy po výšce věže rotuje kolem svislé osy, přičemž jednotlivé úrovně jsou tak vůči sobě pootočeny. V místě vrcholů trojúhelníka jsou hlavní sloupy konstrukce, které jsou odkloněny od svislice v obou rovinách.…  číst dále

2.7. 2022

Komentáře

Olomoucký kraj,  Šumperk  (SU), Zborov

Místa v okolí

 kostel sv. Leonarda
 Králova Hora
 partyzánský bunkr
 Ruda nad Moravou
 lázně Bludov
 Štíty
 Stará radnice
 Štíty
 Šilperk
 kostel sv. Matouše
 měšťanský pivovar
 kostel sv. Barbory
 rychta
 kostel sv. Jiří
 empírová kašna
 stará radnice
 Dům Pod podloubím
 morový sloup
 Bludov
 Zábřeh
 Nemile
 kaple sv. Václava
 Nemilka
 Bludov
 Bludoveček
 Háj u Šumperka
 Hoštejn
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Anny
 Skalička
 Bohdíkov
 kostel sv. Linharta
 Reichlova chata
 rychta
 Mlýnický dvůr
 kostel sv. Stanislava
 mariánský sloup
 radnice
 kaple sv. Václava
 Geschaderův dům
 Šumperk
 kostel sv. Barbory
 Brníčko
 Švédské šance
 kaple sv. Rocha
 kostel Všech svatých
 kostel Všech svatých
 Třemešek
 Křížová hora
 Tatenice
 kostel sv. Matouše
 Rapotín
 Výprachtice
 Vikýřovice
 Vikýřovice
 Frankštát
 Dubicko
 kostel sv. Martina
 Suchý vrch
 Strážník
 Velké Losiny
 Žerotínská sýpka
 Preisův mlýn
 ruční papírna
 Kalvárie
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Rocha
 židovský hřbitov
 synagoga
Základní informace místa
ID místa: 4062
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 2.7.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Zámecká zahrada v Teplicích se zajímavými stavbami

Zajímavosti

Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.

Staropražská pověst o kovolijci Lochmarovi a jeho zvonu

Historie

Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo

Spící panna nabídne výhled do Máchova kraje

Zajímavosti

Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.

Naposledy navštívené

reklama