Ocelová rozhledna, nazvaná "nadhledna Háječek" je součástí lyžařského areálu Zborov v Zábřežské vrchovině. Je vysoká 30 m a vede na ni 144 schodů. Veřejnosti je přístupná od dubna 2022. Vstup je zpoplatněn a regulován turniketem.
Hlavní obrázek místa
Nadhledna Háječek
© Aleš Matějíček 09/2021
K rozhledně, zvané nadhledna Háječek, vede odbočka ze žlutě značené trasy z Horních Studének přes Zborov do Svébohova. Obec Zborov leží v Zábřežské vrchovině jihovýchodně od města Štíty a severozápadně od Zábřeha. Prochází jí vedlejší silnice spojující Horní Studénky a Klášterec u Olšan. Jižně od obce v severním svahu vrchu Háječek se nachází lyžařský areál s vleky a na jeho nejvyšším místě zmíněná rozhledna. Nejkratší přístup k rozhledně je z obce Zborov po sjezdovce (0,5 km při převýšení 80 m) nebo po žluté značce (1,5 km). Z opačné strany značka vede ze Svébohova (2,5 km při převýšení 180 m). Na vyhlídkovou plošinu ve výši 27 m vede 144 schodů. Rozhledna poskytuje výhled na Hrubý i Nízký Jeseník, Orlické hory, Drahanskou, Zábřežskou a Hanušovickou vrchovinu, údolí Moravy a Mohelnickou brázdu. Vstup na rozhlednu je zpoplatněn; platí se u vstupního turniketu, který přijímá mince i bankovky, vrací však pouze mince. Rozhlednu spravuje společnost, která její vznik iniciovala a současně pečuje o místní lyžařský areál.
Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 2.7. 2022
historie

Částečně zalesněný kopec Háječek (603 m n. m.) se nachází nad obcí Zborov v oblasti Zábřežské vrchoviny. Doposud byl znám zejména díky jeho severnímu svahu, na kterém se nachází cca 400 m dlouhá sjezdovka lyžařského areálu. O jeho provoz se stará společnost JAMAPA, z.s., jejíž předseda Pavel Odstrčil inicioval stavbu turistické rozhledny na Háječku. Jedná se totiž o místo umožňující daleké rozhledy, kde ještě v 60. letech 20. stol. stávala dřevěná triangulační věž pro potřeby armády. Současná rozhledna na Háječku byla projektována v letech 2018 a 2019 ing. Martinem Novákem z Budislavi podle architektonického návrhu prof. ing. arch. Zdeňka Fránka. Tvar věže byl navržen jako hyperbolický paraboloid. Základní rovnostranný trojúhelník tedy po výšce věže rotuje kolem svislé osy, přičemž jednotlivé úrovně jsou tak vůči sobě pootočeny. V místě vrcholů trojúhelníka jsou hlavní sloupy konstrukce, které jsou odkloněny od svislice v obou rovinách.…  číst dále

2.7. 2022

Olomoucký kraj,  Šumperk  (SU), Zborov

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 4062
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 2.7.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama