Nová a Stará Rasovna je součástí PR Bílá voda (vyhl. 3.8.2000 na katastrálním území obce Holštejn, o ploše 31,7 ha). Potok Bílá voda se zde zanořuje do hlubin země. V podzemí se stéká se Sloupským potokem a tvoří říčku Punkvu.
Hlavní obrázek místa
Propadání Nová Rasovna
© Jan Celý, 10/2006
Nová a Stará Rasovna místa v nichž potok Bílá voda mizí v hlubinách země jsou součástí tajemného světa podzemí CHKO Moravský kras. Původní ponor potoka Bílá voda Stará Rasovna je dnes již suchý a potok se do tohoto systému vlévá jen při povodních, kdy ponor Nová Rasovna nestačí pobrat všechnu vodu. Zajímavostí je, že se ponor nachází při vstupu do nepřístupné jediné ledové jeskyně v Moravském krasu a teplota se zde může pohybovat až okolo bodu mrazu. Novou Rasovnu najdete na červeně značené turistické stezce vedoucí pod hradem Holštejn, západně od něj, mezi stezkou a východně od ní se nacházející silnicí II/373. Blíže ke zřícenině hradu se nachází Nová Rasovna a asi o 200 m dál Stará Rasovna. Nesnažte se k těmto místům dostat od silnice, je to příliš nebezpečné !!!! Bohužel v letních měsících může být i tento propad vyschlý, protože voda stačí proniknout do hlubin ještě před tímto propadem štěrbinami ve skále. Potok Bílá voda v podzemí pokračuje Amatérskou jeskyní a po soutoku se Sloupským potokem tvoří říčku Punkvu. Přírodní rezervace (PR) Bílá voda byla vyhlášena dne 3.8.2000 a nachází se na katastrálním území obce Holštejn, na celkové ploše 31,7 ha a zahrnuje zde se nacházející jeskynní systémy (jeskyně Stará Rasovna, Nová Rasovna, Holštejnská, Piková Dáma, Spirálka a další).
L.P., 3.10. 2006
historie

Mohutný ponor potoka Bílá voda do podzemních prostor Moravského krasu nedaleko Holštejna. Prvně se podařilo do Rasovny nahlédnout v r. 1858 Jindřichu Wankelovi, po něm se o sestup do Rasovny pokusili Dr. M. Kříž, F. Koudelka a R. Trampler. Žádný z nich však původní Wankelův výzkum nepřekonal. Tajemství nových, dosud neobjevených prostor zlákalo v r. 1899 Wankelova vnuka Karla Absolona, který podzemní prostor zkoumal v letech 1899 -1905 a 1935 -1950. Po druhé světové válce oživlo Holštejnské údolí nebývanou činností speleologů, který trvá prakticky neustále. Největší událostí v historii speleologie Moravského krasu byl objev Amatérské jeskyně, který umožnil postupně identifikovat průběh potoka Bílé vody a jeho soutok se Sloupským potokem do říčky Punkvy. Původní propadání, zvané Stará Rasovna (Zbořisko) leží několik desítek metrů jižně od současného ponoru, zvaného Nová Rasovna. Přes Rasovnu a blízký hrad Holštejn vede turistická…  číst dále

Jan Celý, 3.10. 2006

Jihomoravský kraj,  Blansko  (BK), Holštejn

Místa v okolí

 Holštejn
 Piková dáma
 Holštejn
 Zukalův mlýn
 Vápenka
 Kalvodův kříž
 vápenka Malá dohoda
 Černá skála
 boží muka
 větrný mlýn
 boží muka
 Hlaváčkův kříž
 boží muka
 Ostrov u Macochy
 Kůlna
 Hřebenáč
 jeskyně Balcarka
 Sloup
 Sloup
 Cigánská jeskyně
 kříž na Zálomí
 Koňský spád
 Kojál
 propast Macocha
 Krchůvek
 Punkevní jeskyně
 Blansek
 boží muka
 kostel sv. Vavřince
 Rozstání
 větrný mlýn
 kaple svaté Anny
 Podvrší
 kostel sv. Josefa
 Petrovice
 Jedovnice
 Čertův most
 Rytířská jeskyně
 větrný mlýn
 Kateřinská jeskyně
 Panský dům
 Lečenec
 Oborský dvůr
 Olšovec
 kostel sv. Mikuláše
 Lesovna
 zvonice
 zvonice
 křížek
 Rudice
 boží muka
 Žďárná
 Budkovany
 boží muka
 kostel sv. Jiljí
 Hugova huť
 Rudice
 Rudické propadání
 boží muka
 bunkry
 kaple sv. Barbory
 kaolinový lom Seč
 Rakovec
 kaple sv. Antonína
 Bystřec
 Hamlíkov
 rybník Suchý
 Ruprechtov
 došková chalupa
 zvonice
 boží muka
 kostel sv. Václava
 Rájec nad Svitavou
 Rájec nad Svitavou
 boží muka
 rozhledna Kopaninka
 boží muka
 zvonice
 Vilémov
 Blansko
 Rájec nad Svitavou
 kostel sv. Martina
 Kuchlov
 boží muka
 Křtiny
 Olomučany
 Křtiny
 Stagnov
 Býčí skála
 Újezd u Boskovic
 jeskyně Kostelík
 Starý Plumlov
 Puklův mlýn
 panský pivovar
 Jáchymka
 Babice
 Boskovice
 jízdárna
 kaple Panny Marie
 Boskovice – Bašta
 zámecký skleník
 panský dvůr
 kaple sv. Josefa
 Výpustek
 Malé Hradisko
 Malé Hradisko
 Stará huť u Adamova
 Boskovice - Rezidence
 Boskovice
 radnice
 Černov
 Troyerstein
 Muzeum Boskovicka
 evangelický kostel
 zvonice sv. Floriána
 synagoga maior
 Nový hrad
 kostel Všech svatých
 Starý hrad u Adamova
 kostel sv. Vavřince
 židovský hřbitov
 Smilův hrad
 partyzánský bunkr
 boží muka
 boží muka
 Alexandrova rozhledna
 Staré Hradisko
 Ferdinandsko
 Rovná
 Sudice II.
 kostel sv. Barbory
 bunkry
 kostel sv. Kateřiny
 Kořenec
 Skalní sklep
 Adamov
 Velký Chlum
 kaple sv. Terezie
 Čertův hrádek
 Oberská vrata
 kostel sv. Vavřince
 studánka U Psa
 Biskoupka
 Černá Hora
 hrádek Lipová
 Městisko
 Ptačí svatyně
 Malý Chlum
 Malý Chlum
 Vícov
 Sudický dvůr
 kaple sv. Martina
 Račice
 cvičné bunkry S1, S2
 Ronov
 kaple Na Zábraní
 Na Pohodlí
 kostel sv. Floriána
 boží muka
 Žárovice
 kaplička
 Dědice
 Svitávka
 rozhledna Chocholík
 Babí lom
 Ptení
 kostel sv. Martina
 Sebranice
 rychta se žudrem
 Suchánkův mlýn
 Drnovice
 Podolí
 kostel sv. Vavřince
 Lelekovice
 Ptenský Dvorek
 Bernovský mlýn
 Fricův mlýn
 kaplička
 červený kříž
 Zámeček
Základní informace místa
ID místa: 4650
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 3.10.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama