Původně románský kostel založený r. 1136 olomouckým biskupem Jindřichem Zdíkem byl později přestavěn v gotickém a následně barokním slohu. V kostele se dochoval gotický zvon, který je jedním z nejstarších na Moravě. Nedílnou součástí areálu je fara z r. 1713.
Hlavní obrázek místa
kostel sv. Martina
© Luděk Vláčil 02/2020
Moravské město Blansko leží v Jihomoravském kraji v údolí řeky Svitavy asi 19 km severně od Brna. Nejstarší stavbou města je římskokatolický farní kostel sv. Martina stojící na pravém břehu řeky Svitavy. Kostel je významným zastavením na evropské stezce sv. Martina "Via Sancti Martini". Kostelní věž slouží i jako vyhlídková věž. Je přístupná v červenci a srpnu v návštěvních hodinách: úterý–sobota od 9 do 12 a od 13 do 16 hodin a neděle od 13 do 16 hodin. Mimo sezónu je věž otevřena: duben – červen, září – říjen So: 9:00–12:00 a 13:00 – 16:00 hod. Interiér je přístupný v době konání bohoslužeb. K dalším památkám města patří zámek a dřevěný chrám sv. Paraskevy z Podkarpatské Rusi dnes sloužící jako kostel Církve československé husitské.
Luděk Vláčil, 15.2. 2020
popis

Dnešní jednolodní stavba obsahuje v jihozápadním nároží lodi a v celé délce její západní stěny zeď asi z poloviny 13. století. Zeď včetně štítu byla postavena z velkých kamenných kvádrů položených do řádků na vápennou maltu. Štít byl prolomen úzkým obdélníkovým oknem se špaletou otevřenou dovnitř. Pozdně gotický portál svědčí o úpravách v polovině 15. století. Dřevěné zařízení interiéru je z části rokokové. Od roku 2003 jsou v kostele nové dvoumanuálové varhany o 20 znějících rejstřících, které postavil Pavel Plhoň z Rájce-Jestřebí. U kostela je fara, kamenný kříž a socha Panny Marie.

Luděk Vláčil - zdroj: Umělecké památky Moravy a Slezska 1 A/L, Bohumil Samek, ACADEMIA 2003 a další, 15.2. 2020

historie

První prokazatelná historická zpráva o Blansku pocházejí z roku 1131, kdy se spolu s Rájcem uvádí jako bohaté statky olomouckého biskupství. Proto se také roku 1136 olomoucký biskup a držitel Blanska Jindřich Zdík rozhodl postavit zde kostel. Kvůli sporu byly práce pozastaveny. Stavba byla započata roku 1138 a k jejímu dokončení došlo o dva roky později. Kostel byl roku 1140 posvěcen samotným biskupem Zdíkem. Původně se jednalo o jednoduchou opevněnou románskou stavbu bez věže. Později, asi ve 13. století a poté v polovině 15. století, byl goticky přestavěn. Popis kostela z konce 17. století uvádí, že kostel jakož i věž byl zbudován ve spodní části z kamene, měl tři zvony a věžičku zvanou Sanctus. K přestavbě došlo snad také v 2. polovině 17. století. Roku 1707 byl nákladem rodiny Gellhornů zchátralý kostelík upraven. Byla postavena nová věž, oratorium a kůr. Tuto přestavbu dokládá erb Gellhornů, nápis na…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: Umělecké památky Moravy a Slezska 1 A/L, Bohumil Samek, ACADEMIA 2003, https://www.farnostblansko.cz a další, 14.2. 2020

Jihomoravský kraj,  Blansko  (BK), Blansko

Místa v okolí

 Blansko
 Olomučany
 kostel sv. Kateřiny
 Starý hrad u Adamova
 Nový hrad
 boží muka
 Lečenec
 boží muka
 Milonice
 Kateřinská jeskyně
 Milonice
 Rytířská jeskyně
 Rájec nad Svitavou
 Rájec nad Svitavou
 Čertův most
 Podvrší
 boží muka
 Adamov
 Blansek
 Rájec nad Svitavou
 kaolinový lom Seč
 boží muka
 Punkevní jeskyně
 Skalní sklep
 Stará huť u Adamova
 Rudice
 kostel sv. Barbory
 Jáchymka
 boží muka
 boží muka
 kaple sv. Barbory
 Býčí skála
 Koňský spád
 propast Macocha
 větrný mlýn
 Petrovice
 Rudice
 kaple sv. Antonína
 Alexandrova rozhledna
 kostel sv. Vavřince
 jeskyně Kostelík
 Babí lom
 Rudické propadání
 studánka U Psa
 Babice
 Černá Hora
 Dvorce
 Hugova huť
 boží muka
 kostel sv. Klimenta
 Ptačí svatyně
 Újezd u Černé Hory
 Lesovna
 Panský dům
 Krchůvek
 Jedovnice
 Cigánská jeskyně
 Lelekovice
 Ostrov u Macochy
 Kůlna
 jeskyně Balcarka
 Olšovec
 boží muka
 Ronov
 Hřebenáč
 Trmačov
 Sloup
 Sloup
 Velký Chlum
 větrný mlýn
 Výpustek
 boží muka
 Křtiny
 vápenka Malá dohoda
 Kalvodův kříž
 Budkovany
 socha sv. Floriána
 Křtiny
 Porčův mlýn
 Malý Chlum
 větrný mlýn
 Rakovec
 Piková dáma
 Malý Chlum
 Vápenka
 Kuřim
 Holštejn
 Nová a Stará Rasovna
 kříž na Zálomí
 Holštejn
 Zukalův mlýn
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Josefa
 Čebínka
 Černá skála
 kostel sv. Markéty
 Ostrá horka
 Újezd u Boskovic
 Řečkovice
 Bystřec
 Lysice
 boží muka
 kostel sv. Jiří
 Hlaváčkův kříž
 Kojál
 boží muka
 Puklův mlýn
 Liduščin památník
 Rovná
 Boskovice
 Boskovice – Bašta
 U Lidušky
 kostel sv. Vavřince
 židovský hřbitov
 jízdárna
 zámecký skleník
 panský pivovar
 bunkry
 Boskovice
 Drnovice
 panský dvůr
 Drnovice
 radnice
 Medlánky
 Boskovice - Rezidence
 Obřany u Brna
 synagoga maior
 Muzeum Boskovicka
 zvonice
 Rychvald
 Voděrady
 evangelický kostel
 kostel Všech svatých
 Hamerský mlýn
 Klucanina
 Žďárná
 Sentice
 boží muka
 Vilémov
 Starý pivovar
 kostel sv. Víta
 Ditlinův dvůr
 kaple svaté Anny
 Kociánka
 Pekárna
 socha sv. Floriána
 PR Velký Hornek
 Babylon u Kozárova
 ZOO Brno
 rybník Suchý
 Oborský dvůr
 Brněnská přehrada
 Veveří
 Bílá boží muka
 Jarošův mlýn
 Vildenberk
 boží muka
 hrádek u Vítovic
Základní informace místa
ID místa: 14681
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 15.2.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama