Výšinné opevněné hradiště, jedno z největších v jižních Čechách vybudováno na vrcholu kopce Pržmo. Členité, trojdílné hradiště se skládá z malé okrouhlé akropole chráněné z obou stran níže položenými předhradími. Opevnění je dochováno v podobě mohutných kamenných valů. Halštatsko-laténské období.
Hlavní obrázek místa
pohled na hradiště od severozápadu
© Mgr. Marek Parkman 10/2021
Obec Zálezly se nachází v okrese Prachatice v Jihočeském kraji. První písemná zmínka pochází z r. 1370. Z pamětihodností kromě hradiště Věnec, které se nachází na stejnojmenném vrcholu asi 2,5 km jihozápadně od obce, je v obci dochovaná tvrz z doby před r. 1460 a jejíž podoba je vyobrazena v cestopise Jindřicha Hýzrle z Chodů z r. 1612 (originál vyobrazení je uložen v knihovně Národního muzea v Praze). Dále pak ještě kaple sv. Jana Nepomuckého z r. 1852 a zajímavá budova školy od architekta Josefa Zítka, autora Národního divadla v Praze a majitele nedalekého lčovického panství, ke kterému patřily i Zálezly v letech 1883-1909. Obcí procházejí cyklistické trasy č. 121, 1233 a 1234. Z obce vede na hradiště červená turistická značka a památka je součástí keltské stezky z Kubovy Huti přes Boubín, Buk a Mářský vrch na Věnec.
Wikipedie, mapy.cz, jiznicechy.cz; Jaroslav Špiroch., 19.2. 2021
popis

Rozlehlé trojdílné hradiště, jehož osu tvoří výrazná skalní stěna ve směru SZZ-JVV (délka asi 270 m). Na ni z jižní strany navazuje malá akropole a první předhradí a ze severu pak níže položené druhé předhradí. Nepravidelně půlkruhovitá akropole o rozloze asi 0,5 ha je obklopena terasovitým kamenným valem o vnější výšce cca 10 m, který se svými oběma konci připojuje ke skalní stěně. I na dalších místech využívá hradiště skalní útvary a balvany. Přístup do akropole zajišťovala na jižní straně klešťovitá brána s dovnitř zataženými křídly. Pod akropolí se nachází menší JZ předhradí, jež akropoli z větší části obklopuje, dochovány jsou též kamenné valy o vnější výšce 4-5 m. Oba konce se na SSV připojují ke skalní stěně; na Z straně bylo opevnění patrně zdvojeno. Nižším a v některých místech nedochovaným valem (cca 1150 m) bylo opevněno druhé rozsáhlejší severovýchodní předhradí lichoběžníkového tvaru, které se od severu přimyká…  číst dále

Encyklopedie hradišť v Čechách,kolekt.aut.,Libri2003; PamátkovýkatalogNPÚ.cz; J.Špiroch., 19.2. 2021

historie

Hradiště je datováno do pozdní doby kamenné, doby halštatské (stupeň HA/LTA) a doby laténské. Bylo zaregistrováno již v 1. polovině 19. století, do 70. a 90. let 19. století jsou kladeny první výkopy vedené J. N. Woldřichem a J. V. Želízkem. Větší výzkumné práce prováděl na akropoli hradiště v letech 1920 a 1921 B. Dubský. Mladšího data jsou pak již jen menší průzkumné akce.

Encyklopedie hradišť v Čechách,kolekt.aut.,Libri2003; PamátkovýkatalogNPÚ.cz; J.Špiroch., 19.2. 2021

Jihočeský kraj,  Prachatice  (PT), Zálezly

Místa v okolí

 Královácký kámen
 Zálezly
 Lčovice
 židovský hřbitov
 boží muka
 synagoga
 Čkyně
 Skalice
 Smrčná
 Želibořice
 kaple sv. Ducha
 Schmiedův pivovar
 židovský hřbitov
 Vlachovo Březí
 mariánský sloup
 radnice
 Volyně
 dům U jelena
 Putkov
 měšťanský pivovar
 radnice
 Haselburg
 Vimperk
 stará radnice
 kašny
 městské opevnění
 Čestice
 Čestice
 Lipovice
 Drslavice
 Chocholatá Lhota
 Čestice
 Kalvarie
 Doubravice u Volyně
 dům č. p. 42
 Čepřovice
 Nihošovice
 Dřešínek
 Hrádek u Husince
 kaple sv. Jana a Pavla
 Přečín
 Dobrš
 Dub
 kostel sv. Mikuláše
 Budkov
 Helfenburk
 Hoštice u Volyně
 kaple Dobrá voda
 Němčice
 Hoslovice
 Tourov
 Boubín
 Zdíkov
 Kbíl
 Skalka
 stará radnice
 Prachatice – MPR
 městské opevnění
 kostel sv. Dominika
 Boubínský prales
 rychta/fara/radnice
 kostel sv. Jiljí
 Kraselov
 kostel sv. Vavřince
 Kohoutí kříž
 kostel sv. Anny
 Vitějovice
 Maleč
 kostel sv. Anny
 Měsíční kámen
 Boží kámen
 kamenný most
 Tažovice
 Libín
 Ohrazenice
 Cehnice
 Vojnice
 Drahonice
 Mladějovice
 Mladějovice
 Mačice
 sýpka a kalvarie
 kostel sv. Václava
Základní informace místa
ID místa: 15467
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 13.10.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama