Výšinné opevněné hradiště, jedno z největších v jižních Čechách vybudováno na vrcholu kopce Pržmo. Členité, trojdílné hradiště se skládá z malé okrouhlé akropole chráněné z obou stran níže položenými předhradími. Opevnění je dochováno v podobě mohutných kamenných valů. Halštatsko-laténské období.
Hlavní obrázek místa
pohled na hradiště od severozápadu
© Mgr. Marek Parkman 10/2021
Obec Zálezly se nachází v okrese Prachatice v Jihočeském kraji. První písemná zmínka pochází z r. 1370. Z pamětihodností kromě hradiště Věnec, které se nachází na stejnojmenném vrcholu asi 2,5 km jihozápadně od obce, je v obci dochovaná tvrz z doby před r. 1460 a jejíž podoba je vyobrazena v cestopise Jindřicha Hýzrle z Chodů z r. 1612 (originál vyobrazení je uložen v knihovně Národního muzea v Praze). Dále pak ještě kaple sv. Jana Nepomuckého z r. 1852 a zajímavá budova školy od architekta Josefa Zítka, autora Národního divadla v Praze a majitele nedalekého lčovického panství, ke kterému patřily i Zálezly v letech 1883-1909. Obcí procházejí cyklistické trasy č. 121, 1233 a 1234. Z obce vede na hradiště červená turistická značka a památka je součástí keltské stezky z Kubovy Huti přes Boubín, Buk a Mářský vrch na Věnec.
Wikipedie, mapy.cz, jiznicechy.cz; Jaroslav Špiroch., 19.2. 2021
popis

Rozlehlé trojdílné hradiště, jehož osu tvoří výrazná skalní stěna ve směru SZZ-JVV (délka asi 270 m). Na ni z jižní strany navazuje malá akropole a první předhradí a ze severu pak níže položené druhé předhradí. Nepravidelně půlkruhovitá akropole o rozloze asi 0,5 ha je obklopena terasovitým kamenným valem o vnější výšce cca 10 m, který se svými oběma konci připojuje ke skalní stěně. I na dalších místech využívá hradiště skalní útvary a balvany. Přístup do akropole zajišťovala na jižní straně klešťovitá brána s dovnitř zataženými křídly. Pod akropolí se nachází menší JZ předhradí, jež akropoli z větší části obklopuje, dochovány jsou též kamenné valy o vnější výšce 4-5 m. Oba konce se na SSV připojují ke skalní stěně; na Z straně bylo opevnění patrně zdvojeno. Nižším a v některých místech nedochovaným valem (cca 1150 m) bylo opevněno druhé rozsáhlejší severovýchodní předhradí lichoběžníkového tvaru, které se od severu přimyká…  číst dále

Encyklopedie hradišť v Čechách,kolekt.aut.,Libri2003; PamátkovýkatalogNPÚ.cz; J.Špiroch., 19.2. 2021

historie

Hradiště je datováno do pozdní doby kamenné, doby halštatské (stupeň HA/LTA) a doby laténské. Bylo zaregistrováno již v 1. polovině 19. století, do 70. a 90. let 19. století jsou kladeny první výkopy vedené J. N. Woldřichem a J. V. Želízkem. Větší výzkumné práce prováděl na akropoli hradiště v letech 1920 a 1921 B. Dubský. Mladšího data jsou pak již jen menší průzkumné akce.

Encyklopedie hradišť v Čechách,kolekt.aut.,Libri2003; PamátkovýkatalogNPÚ.cz; J.Špiroch., 19.2. 2021

Jihočeský kraj,  Prachatice  (PT), Zálezly

Místa v okolí

 Královácký kámen
 Zálezly
 Lčovice
 židovský hřbitov
 boží muka
 synagoga
 Čkyně
 Smrčná
 Skalice
 Želibořice
 kaple sv. Ducha
 Schmiedův pivovar
 židovský hřbitov
 Vlachovo Březí
 mariánský sloup
 radnice
 Volyně
 Putkov
 dům U jelena
 Haselburg
 Vimperk
 měšťanský pivovar
 radnice
 stará radnice
 kašny
 Čestice
 Čestice
 městské opevnění
 Lipovice
 Drslavice
 Čestice
 Chocholatá Lhota
 Doubravice u Volyně
 Kalvarie
 dům č. p. 42
 Čepřovice
 Nihošovice
 Dřešínek
 Hrádek u Husince
 kaple sv. Jana a Pavla
 Přečín
 Dobrš
 Dub
 Budkov
 Helfenburk
 kostel sv. Mikuláše
 Hoštice u Volyně
 kaple Dobrá voda
 Němčice
 Hoslovice
 Tourov
 Boubín
 Zdíkov
 Kbíl
 Skalka
 Libětice
 Prachatice – MPR
 stará radnice
 městské opevnění
 kostel sv. Dominika
 Boubínský prales
 rychta/fara/radnice
 kostel sv. Jiljí
 Kraselov
 kostel sv. Vavřince
 Kohoutí kříž
 kostel sv. Anny
 Vitějovice
 Maleč
 kostel sv. Anny
 Měsíční kámen
 kaple sv. Anny
 Boží kámen
 kamenný most
 Tažovice
 Libín
 Ohrazenice
 Cehnice
 Vojnice
 Drahonice
 Mladějovice
 Mladějovice
 Mačice
 sýpka a kalvarie
 kostel sv. Václava
Základní informace místa
ID místa: 15467
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 13.10.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama