Dřevěná rozhledna ve výšce 1362 m n.m. byla na vrcholu Boubína dokončena koncem roku 2004. Její vyhlídková plošina je 21 m nad zemí a vede k ní 109 schodů. Otevřena celoročně. Při pěkném počasí se Vám otevře nádherný výhled.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled
© Havran, 09/2005
K rozhledně se můžete vydat jednak z obce Kubova Huť, kam můžete dojet autem. Auto můžete zaparkovat poblíž železničního přejezdu. Za přejezdem se pak vydejte vlevo po lesní cestě značené modrou turistickou značkou směr "Boubín (vrchol)". Cesta je dlouhá asi 5,5 kilometru. Další pěkná přístupová cesta je od "Idiny pily". Dojedete sem autem z Horní Vltavice směrem na Lenoru, kde za Zátoní odbočíte doleva. Od parkoviště u Idiny Pily pak půjdete po zelené a následně po modré. Cesta je dlouhá přibližně 6,5 km.
Havran, 22.1. 2007
popis

Jedná se o stavbu dřevěné rozhledny vysoké 21 m, umístěné na vrcholu kopce Boubína. Věž je v základně široká 7x7 m. Nástupní místo na věž je na úrovni cca 1360 m n.m. Po dřevěném schodišti, umístěném v ose věže, se dostanete až na ochoz, který je v sedmén nadzemním podlaží. Nosná konstrukce věže je ze smrkové tlakově impregnované kulatiny o průměru 20 cm. Věž je ukotvena na 4 železobetonových patkách obložených kamenem. Celá příhradová konstrukce je pospojována ocelovými styčníky spojenými šroubovými spoji. Rozhledna byla postavena v letech 2004–2005.

Havran, 22.1. 2007

historie

Dne 3. srpna 1867 navštívil Boubín kardinál Bedřich Schwarzenberk, na což upomíná pamětní kámen s jeho jménem na vrcholové skalce. Na místě styku tří bývalých polesí stojí při cestě do Kubovy Hutě tzv. Johnův kámen a další obdobný je při modré značce směrem k Boubínskému pralesu a do Zátoně (v místě zv. Křížová smrč). Kousek od rozcestí Na Křížkách se nachází obnovený areál bývalého loveckého zámečku, kde dnes najdeme obnovenou loveckou chatu a kapli sv. Huberta. Nadmořská výška lokality je 1150 metrů nad mořem. V 19. století tady Schwarzenberkové nechali zřídit oboru a v roce 1902 v jejím nitru vystavěli lovecký zámeček pro přijíždějící vzácné hosty. Součástí zámku byla i nedaleká chata pro služebnictvo a stáje, pod zámkem byla zřízena střelnice. V roce 1905 vznikla kaple sv. Huberta. V roce 1931 byl ale zámeček rozebrán a přemístěn do Staré obory u Hluboké nad Vltavou, kde stojí dodnes. Chata tady zůstala, ale…  číst dále

Jiří Cukr s použitím informačního panelu, 31.7. 2007

Komentáře

Jihočeský kraj,  Prachatice  (PT), Buk

Místa v okolí

 Boubínský prales
 silniční most
 kašny
 radnice
 stará radnice
 městské opevnění
 měšťanský pivovar
 dům U jelena
 Haselburg
 Vimperk
 rechle
 Lenora
 chlebová pec
 Drslavice
 Hus
 Volarské šance
 Smrčná
 kostel sv. Kateřiny
 domy alpského typu
 Kunžvart
 Skalice
 kaple Panny Marie
 Královácký kámen
 Chalupská slať
 hradiště Věnec
 kostel sv. Anny
 Putkov
 židovský hřbitov
 Stožecká kaple
 Zdíkov
 synagoga
 Hrádek u Husince
 stará radnice
 Prachatice – MPR
 Čkyně
 městské opevnění
 Skalka
 Zálezly
 Lčovice
 vodní nádrž Husinec
 dům č. p. 42
 kaple sv. Ducha
 Libín
 Vlachovo Březí
 Schmiedův pivovar
 židovský hřbitov
 boží muka
 Chocholatá Lhota
 rychta/fara/radnice
 Želibořice
 Budkov
 Lipovice
 kostel Jména Ježíš
 Kohoutí kříž
 Dub
 kostel sv. Martina
Kontaktní informace
OBECNÍ ÚŘAD
KUBOVA HUŤ
Kubova Huť 22
385 01 Vimperk
Tel: + 420 388 436 344
http://www.sumavanet.cz/kubovahut/
kubova.hut@worldonline.cz
Základní informace místa
ID místa: 4921
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 11.2.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama