Krytý dřevěný most s kamennými pilíři, který pod Lenorou sloužil k zachycování plaveného dřeva, jeho evidenci a následné další expedici po Vltavě do vnitrozemí. Dnes možnost pěšího přechodu, rybaření a koupání.
Hlavní obrázek místa
Návodní strana mostu z pravého břehu Vltavy
© Ivan Grisa 07/2010
Rechle se nacházejí pod silnicí I/39 mezi posledními domy Lenory a železničním přejezdem s tratí do Volar. Jediný pěší přístup od obce, železniční zastávky Lenora zastávka i nejbližšího parkoviště u zrušené sklářské manufaktury vede po této frekventované silnici a následně po pěšině k řece. Rechle lze využít k přechodu Teplé Vltavy, blízko od nich však na pravém břehu vede hranice I. zóny NP Šumava Malá Niva, kam je vstup zakázán. Pravý břeh u rechlí nabízí možnost vstupu do vody, jejíž teplota je i v horkých dnech velmi osvěžující.
Ivan Grisa, 7.8. 2010
historie

Rechle v Lenoře

Jeden ze zachovalých výčetných mostů v prostoru Šumavy najdeme na Teplé Vltavě pod Lenorou. Hlavním účelem těchto staveb bylo zachycování polenového dříví, splavovaného z míst těžby, k provedení evidence a roztřídění k další expedici. Mezi mohutnými kamennými pilíři byly v době plavení (většinou zjara) nataženy zábrany. Horní krytá lávka sloužila k obsluze a inspekci. Lenorské rechle jsou jediným zcela autenticky dochovaným zařízením tohoto druhu na Šumavě (viz též rechle na Vchynicko-tetovském kanále). Datum jejich stavby, uváděné v dostupných pramenech (1870) je vzhledem k charakteru stavby i vypovídací schopnosti těchto pramenů poněkud podezřelé, pravděpodobně vzniklo přehozením obou prostředních číslic. Bytelná stavba byla naposledy opravena roku 1986. Povodně v roce 2002 sice přečkala bez úhony, nyní je však v havarijním stavu a na její opravu byl na rok 2014 získány více než tři miliony korun z prostředků…  číst dále

Ivan Grisa, dle H. Hlušičková a kol.: Technické památky Čech, Moravy a Slezska, Libri 2002, 7.8. 2010

Jihočeský kraj,  Prachatice  (PT), Lenora

Místa v okolí

 chlebová pec
 Lenora
 Volarské šance
 silniční most
 Stožecká kaple
 Boubínský prales
 domy alpského typu
 kostel sv. Kateřiny
 kaple Panny Marie
 Kunžvart
 Boubín
 Hus
 kostel sv. Anny
 Drslavice
 Chalupská slať
 radnice
 stará radnice
 kostel sv. Anny
 městské opevnění
 kašny
 měšťanský pivovar
 dům U jelena
 Vimperk
 Haselburg
 Libín
 vodní rozdělovač
 stará radnice
 městské opevnění
 Prachatice – MPR
 Hausberk
 Hrádek u Husince
 dům č. p. 42
Základní informace místa
ID místa: 6213
Typ místa: most
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 30.9.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

reklama