Krytý dřevěný most s kamennými pilíři, který pod Lenorou sloužil k zachycování plaveného dřeva, jeho evidenci a následné další expedici po Vltavě do vnitrozemí. Dnes možnost pěšího přechodu, rybaření a koupání.
Hlavní obrázek místa
Návodní strana mostu z pravého břehu Vltavy
© Ivan Grisa 07/2010
Rechle se nacházejí pod silnicí I/39 mezi posledními domy Lenory a železničním přejezdem s tratí do Volar. Jediný pěší přístup od obce, železniční zastávky Lenora zastávka i nejbližšího parkoviště u zrušené sklářské manufaktury vede po této frekventované silnici a následně po pěšině k řece. Rechle lze využít k přechodu Teplé Vltavy, blízko od nich však na pravém břehu vede hranice I. zóny NP Šumava Malá Niva, kam je vstup zakázán. Pravý břeh u rechlí nabízí možnost vstupu do vody, jejíž teplota je i v horkých dnech velmi osvěžující.
Ivan Grisa, 7.8. 2010
historie

Rechle v Lenoře

Jeden ze zachovalých výčetných mostů v prostoru Šumavy najdeme na Teplé Vltavě pod Lenorou. Hlavním účelem těchto staveb bylo zachycování polenového dříví, splavovaného z míst těžby, k provedení evidence a roztřídění k další expedici. Mezi mohutnými kamennými pilíři byly v době plavení (většinou zjara) nataženy zábrany. Horní krytá lávka sloužila k obsluze a inspekci. Lenorské rechle jsou jediným zcela autenticky dochovaným zařízením tohoto druhu na Šumavě (viz též rechle na Vchynicko-tetovském kanále). Datum jejich stavby, uváděné v dostupných pramenech (1870) je vzhledem k charakteru stavby i vypovídací schopnosti těchto pramenů poněkud podezřelé, pravděpodobně vzniklo přehozením obou prostředních číslic. Bytelná stavba byla naposledy opravena roku 1986. Povodně v roce 2002 sice přečkala bez úhony, nyní je však v havarijním stavu a na její opravu byl na rok 2014 získány více než tři miliony korun z prostředků…  číst dále

Ivan Grisa, dle H. Hlušičková a kol.: Technické památky Čech, Moravy a Slezska, Libri 2002, 7.8. 2010

Jihočeský kraj,  Prachatice  (PT), Lenora

Místa v okolí

 chlebová pec
 Lenora
 Volarské šance
 silniční most
 Stožecká kaple
 Boubínský prales
 domy alpského typu
 kostel sv. Kateřiny
 kaple Panny Marie
 Kunžvart
 Boubín
 Hus
 kostel sv. Anny
 Drslavice
 Chalupská slať
 radnice
 stará radnice
 kostel sv. Anny
 městské opevnění
 kašny
 měšťanský pivovar
 dům U jelena
 Vimperk
 Haselburg
 Libín
 vodní rozdělovač
 stará radnice
 městské opevnění
 Prachatice – MPR
 Hausberk
 Hrádek u Husince
 dům č. p. 42
Základní informace místa
ID místa: 6213
Typ místa: most
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 30.9.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama