Terénní relikty středověkého sídla, využívající asi staršího opevnění staršího hradiště, o němž neexistují žádné hist. zprávy. Dochován dvojitý val hradiště s mezilehlým příkopem a na konci ostrožny vyvýšenina po tvrzi s pozůstatky terénních úprav.
Hlavní obrázek místa
Pahorek po tvrzi, původně snad akropole staršího hradiště
© Filip Matoušek 12/2006
Málo známé zbytky tvrze či hrádku leží 600 metrů jižně od osady Dvory, přibližně 3,5 km jihozápadně od Husince a 5 km severozápadně od Prachatic. Sídlo bylo situováno na výrazné ostrožně nad soutokem Žárovenského potoka a Blanice, pravděpodobně v místech staršího (pravěkého) osídlení, odbornou literaturou dávaného většinou do souvislosti z ochranou rýžovišť zlata na Blanici. Na lokalitu se dá pohodlně dojít po polní cestě z jihovýchodního okraje Dvorů, kde stojí za pozornost ještě vjezd statku čp. 11, tvořený druhotně použitým pozdně gotickým portálem dosud nezjištěného původu.
Filip Matoušek, 26.2. 2007
historie

Historie a popis

Jakékoli přímé písemné zmínky z doby existence sídla nejsou dnes bohužel k dispozici, jeho existence a osídlení ve středověku jsou však potvrzené archeologickými nálezy (B. Dubský). Vzhledem k charakteristice dochovaného čelního opevnění s dvojitými valy a příkopem, chránícího vstupní severní stranu plošiny, je založení lokality (hradiště) kladeno však již do pravěku, kdy se v okolí rýžovalo zlato. Toto čelní opevnění chránící prostor asi 140 x 75 m je dodnes velice dobře patrné a jsou do něj proraženy dvě (zřejmě mladší) vjezdové šíje. Ve středověku byla pak zřejmě zadní (jižní) část bývalého hradiště využita pro stavbu hrádku či tvrze, po níž se dochovala asi 3 metry vysoká vyvýšenina na zalesněném konci ostrožny, po stranách chráněná terasou s častým výskytem kamenné sutě. Povrch vyvýšeniny nese dnes jen nejasné stopy úprav a zásahů a v jeho severní části je patrná výrazná prohlubeň, podle starších popisů snad původně vyzděná.…  číst dále

© F. Kašička, B. Nechvátal: Tvrze a hrádky na Prachaticku, Okr. muzeum Prachatice 1990, 26.2. 2007

Půdorys místa

Dvory (Prachatice), skica půdorysu tvrziště podle krokování v r. 1982. Kresba L. Svoboda
© L. Svoboda (Encyklopedie českých tvrzí, I. díl, ARGO 1997)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Prachatice  (PT), Dvory

Místa v okolí

 Drslavice
 Hrádek u Husince
 dům č. p. 42
 stará radnice
 Prachatice – MPR
 městské opevnění
 Vlachovo Březí
 kaple sv. Ducha
 židovský hřbitov
 Schmiedův pivovar
 Chocholatá Lhota
 Budkov
 kostel sv. Anny
 Libín
 Lipovice
 Hus
 Královácký kámen
 Vitějovice
 Zálezly
 Želibořice
 Dub
 kostel sv. Dominika
 Boubín
 Smrčná
 Boubínský prales
 Lčovice
 Tourov
 židovský hřbitov
 Skalice
 kostel sv. Jiljí
 boží muka
 Helfenburk
 synagoga
 Čkyně
 radnice
 dům U jelena
 stará radnice
 měšťanský pivovar
 kašny
 Haselburg
 Vimperk
 městské opevnění
 kaple
 panský dům
 Čepřovice
 Bavorov
 kostel sv. Kateřiny
 domy alpského typu
 kostel Jména Ježíš
 mariánský sloup
 radnice
 panský dům
 kostel Všech svatých
 Volyně
 Putkov
 rechle
 silniční most
 chlebová pec
 Lenora
 Volarské šance
 Čestice
 Čestice
 židovský hřbitov
 Čestice
 Kalvarie
 Přečín
 kaple sv. Jana a Pavla
 Dřešínek
 Dobrš
Základní informace místa
ID místa: 5035
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 27.2.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama