Dvoupatrová budova zámku s raně barokním arkádovým průčelím obsahuje pův. gotickou tvrz vladyků z Čestic, přestavěnou renesančně Hodějovskými po r. 1600. Po r. 1660 doplněna raně barokní 10tibokou přístavbou kaple a parkem s grottou a pavilonem.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na budovu zámku z parku od východu
© Filip Matoušek 03/2005
Pěkný zámek postavený v místech starší tvrze v severní části obce Lčovice nedaleko Čkyně, asi 500 metrů od hlavní silnice Strakonice - Vimperk.
Filip Matoušek, 8.4. 2005
historie

Historie a popis

Nejstarší historická zpráva o Lčovicích pochází z roku 1321, kdy se uvádí jistý Zbraslav – Sbraslao de Ebizouiz; roku 1360 připadla ves jako odúmrť koruně a král ji věnoval Bočkovi z Velhartic. Po několika dalších majitelích z řad místních zemanů získali Lčovice na konci 14. století vladykové z Čestic, z nichž Heřman působil od roku 1476 také jako purkrabí na nedalekém Helfenburku. V průběhu 17. století za Hodějovských z Hodějova byla zřejmě stará tvrz přestavěna na renesanční zámek, dále upravený po konfiskaci panství po roce 1622 Jindřichem Hýzrlem z Chodů. Roku 1694 koupila Lčovice hraběnka Anna Marie Althanová; z této doby se zachoval popis zámku s hlubokým příkopem a mostem, pěkným palácem s tabulnicí a 11 pokoji, komorami, kaplí, lékárnou a dalšími světnicemi. Podle dalších zpráv z 18. století nebyl zámek v dobrém stavu a byly tu jen byty panských úředníků (panství vlastnili od roku…  číst dále

F. Kašička - B. Nechvátal: Tvrze a hrádky na Prachaticku. Okresní muzeum v Prachaticích 1990., 8.4. 2005

Další texty historie
Jihočeský kraj,  Prachatice  (PT), Lčovice

Místa v okolí

 boží muka
 židovský hřbitov
 Čkyně
 synagoga
 hradiště Věnec
 Královácký kámen
 Zálezly
 Skalice
 Smrčná
 Želibořice
 mariánský sloup
 radnice
 Volyně
 Čestice
 Čestice
 Čestice
 Kalvarie
 Doubravice u Volyně
 Putkov
 Nihošovice
 Dřešínek
 kaple sv. Ducha
 Schmiedův pivovar
 židovský hřbitov
 Vlachovo Březí
 Dobrš
 Přečín
 dům U jelena
 Haselburg
 měšťanský pivovar
 radnice
 Vimperk
 kašny
 stará radnice
 kostel sv. Mikuláše
 městské opevnění
 Němčice
 Hoštice u Volyně
 Hoslovice
 Čepřovice
 Lipovice
 kaple Dobrá voda
 Chocholatá Lhota
 Kbíl
 Drslavice
 Helfenburk
 Libětice
 Dub
 dům č. p. 42
 Zdíkov
 Hrádek u Husince
 Budkov
 Kraselov
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Anny
 Tourov
 rychta/fara/radnice
 Maleč
 Kohoutí kříž
 Boubín
 Boží kámen
 kamenný most
 kaple sv. Anny
 Tažovice
 Měsíční kámen
 Sluneční kámen
 Větrný kámen
 kostel sv. Dominika
 Ohrazenice
 židovský hřbitov
 Skalka
 stará radnice
 Prachatice – MPR
 městské opevnění
 kostel sv. Václava
 Vojnice
 Cehnice
 Mačice
 sýpka a kalvarie
 kostel sv. Václava
 Frymburk
 Mladějovice
 Mladějovice
 Chalupská slať
Základní informace místa
ID místa: 2987
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 8.4.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama