R.1858 vyčleněno 120 ha lesa k ochraně, r.1933 vyhlášené za SPR. R.1958 rozšířena na současných 666,6 ha. Nejstarší stromy jsou staré i více jak 400 let. Od r.1979 vede kolem pralesa naučná stezka. Prales ukazuje původní podobu šumavských lesů.
Hlavní obrázek místa
Boubínský prales
© Jiří Cukr, 07/2007
Jedna z nejznámějších českých přírodních chráněných lokalit se nachází na úpatí hory Boubín v nadmořské výšce 920–1110 metrů. Přístup je z parkoviště u Idiny pily (informační středisko) nedaleko Zátoně u Lenory po zelené značce asi 1,5 km. Poblíž je i železniční stanice. Okolo nejcennější části pralesa (chráněné od roku 1858) vede naučná stezka dlouhá 3 km, která má 9 zastavení a začíná u Boubínského jezírka.
Jiří Cukr, 31.7. 2007
historie

V polovině 19. století se díky iniciativě lesmistra Josefa Johna začala o zdejší lesy zajímat odborná veřejnost a v roce 1858 rozhodl jejich majitel, kníže Adolf Josef Schwarzenberk, vyčlenit 120 ha lesa k ochraně. V říjnu 1870 však vichřice velkou část zničila a zůstalo pouze 46,6 ha, které dnes představují vlastní jádro vyhlášené za státní přírodní rezervaci 31. 12. 1933. V roce 1958 potom došlo k rozšíření o dalších 620 ha okolních porostů (včetně lesa na vrcholu Boubína), čímž se rozloha vyšplhala na současných 666,6 ha. V letech 1874–1947 byl prales součástí obory. Dřevinnou základnu v Boubínském pralese tvoří především smrk (53%), buk a jedle. Nejstarší exempláře mnohdy velice bizardních tvarů jsou staré i více jak 400 let. Prales je domovem mnoha vzácných druhů rostlin a živočichů. V roce 1963 byl kvůli lepší ochraně hlavně před návštěvníky oplocen dřevěným plotem, od roku 1979 vede kolem naučná stezka, která…  číst dále

Jiří Cukr, 31.7. 2007

Jihočeský kraj,  Prachatice  (PT), Horní Vltavice

Místa v okolí

 Boubín
 silniční most
 rechle
 chlebová pec
 Lenora
 Volarské šance
 Hus
 domy alpského typu
 kostel sv. Kateřiny
 Drslavice
 stará radnice
 radnice
 kašny
 městské opevnění
 měšťanský pivovar
 dům U jelena
 Haselburg
 Vimperk
 Kunžvart
 kaple Panny Marie
 Stožecká kaple
 kostel sv. Anny
 Smrčná
 Chalupská slať
 Skalice
 stará radnice
 Královácký kámen
 Prachatice – MPR
 městské opevnění
 Libín
 Hrádek u Husince
 dům č. p. 42
 židovský hřbitov
 Putkov
 Zdíkov
 kaple sv. Ducha
 Vlachovo Březí
 Zálezly
 kostel sv. Anny
 Schmiedův pivovar
 kaple
 židovský hřbitov
 kostel Jména Ježíš
 Chocholatá Lhota
 Budkov
 rychta/fara/radnice
 Lipovice
 Knížecí stolec
 Dub
Základní informace místa
ID místa: 5529
Typ místa: příroda
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 1.8.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama