Upravená dvoukřídlá patrová budova tvrze ze 14. st., přestavěné renesančně Březnickými z Náchoda v 16. st. Později součástí hospodářského dvora, dnes fara. Dochován zazděný portál brány a renesanční okna.
Hlavní obrázek místa
jihovýchodní průčelí tvrze
© Jan P. Štěpánek 07/2015
Přestavěnou budovu původní tvrze, dnes označovanou i jako zámeček, najdete přímo ve stejnojmenné obci (nedaleko Náměšti nad Oslavou, okr. Třebíč) u silnice.
Filip Matoušek, 20.2. 2004
historie

Historie a popis tvrze

Tak zvaná horní jinošovská tvrz je společně s druhou zdější tvrzí písemnými prameny doložena poprvé k roku 1368, kdy zde sídlili Jeruš z Jinošova a Jimram a Mikuláš z Kralic. Mezi majiteli jednotlivých částí vsi docházelo k častým sporům, až nakonec spojil celý statek roku 1398 Jerušův syn Ješek Vlach. Ten zapsal roku 1418 obě tvrze i ves pánům z Říčan, od nichž je roku 1446 získal Jan Konšelský z Pulic. Po jeho smrti získali zadlužený majetek roku 1480 Valečští z Mírova, po nich jej drželi Eberharcové a od roku 1535 až do roku 1615 rod Březnických z Náchoda, kteří nechali původní horní tvrz renesančně přestavět a rozšířit. Nedlouho poté byl však Jinošov připojen k Náměšti a bývalá tvrz se stala součástí hospodářského zázemí dvora. V současné době je v ní umístěna fara. Horní tvrz v současnosti tvoří dvoukřídlá patrová budova půdorysu ve tvaru píseme „L“, přičemž na obě křídla se přímo…  číst dále

© M. Plaček (Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, LIBRI 2001) , 4.3. 2006

Vysočina,  Třebíč  (TR),

Místa v okolí

 Jinošov
 Šénvald
 Kralice nad Oslavou
 kostel sv. Klimenta
 Jasenice
 Kralice nad Oslavou
 hrobka Haugwitzů
 barokní most
 kostel sv. Martina
 pivovar
 fara
 stará radnice
 Horní Lhotice
 dolní hrádek
 Zňátky
 Ocmanice
 Čertův most
 Nový hrad
 Lamberk
 Gloriet
 Vaneč
 Rudka
 Devět křížů
 Vysoké Popovice
 Vlčí kopec
 Tasov
 Lesní Hluboké
 Rudka
 kaple sv. Anny
 Pyšel
 Zbraslav
 Dub
 kostel sv. Jiljí
 boží muka
 mlýn ve Žlebě
 Kraví Hora
 Lukovany
 Osová
 Kokštejn
 Levnov
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vavřince
 Příbram
 boží muka
 Domašov
 křížový kámen
 boží muka
 kaple sv. Anny
 kaple sv. Donáta
 Babylon
 Senorady
 Kozlov
 Holoubek
 Čalonice
 Plešice
 Kubův most
 Říčany
 Ořechov
 boží muka
 akciový pivovar
 Dolní Heřmanice
 Budišov
 kostel sv. Martina
 Dalešice
 Říčany u Brna
 Rohy
 Valeč
 Valeč
 Deblín
 Rosice
 pivovar
 Hostákov
 pranýř
 kostel sv. Martina
 Rabštejn
 pivovar
 Rahnův palác
 nová radnice
 Oslavany
 kostel sv. Mikuláše
 křížová cesta
 důl Kukla
 smírčí kříž
 kaple sv. Jiljí
 Lažánky
 Čertova hráz
 smírčí kříž
 pivovar
 Hrotovice
 kostel sv. Vavřince
 socha sv. Vendelína
 kostel sv. Jiljí
 Újezd u Tišnova
 Vohančice
 socha sv. Floriána
 kostel sv. Martina
 katovna
 smírčí kámen
 kostel sv. Václava
 socha sv. Šebestiána
 boží muka
 Nová synagoga
 Malá synagoga
 Loučky
 železniční viadukt
 židovský hřbitov
 Stará synagoga
 kostel sv. Mikuláše
 Obecník
 radnice
 Velké Meziříčí
 židovský hřbitov
 Krhov
 Čepička
 boží muka
 Ivančice
 synagoga
 dům pánů z Lipé
 mariánský sloup
 Nová brána
 městské opevnění
 Předklášteří
 Na Oklikách
Základní informace místa
ID místa: 1146
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 20.2.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama