Bývalá výrobna acetylénu, nyní upravená na rekreační objekt, se nachází v hraniční obci Hřensko na okraji národního parku České Švýcarsko, vyhlášeného r. 2000. Skály v bezprostřední blízkosti, malé jezero na hranici pozemku a potok propůjčují tomuto domu mimořádné kouzlo.
Hlavní obrázek místa
© Jana Fejfarová, 11/2016
Hraniční obec Hřensko, dříve německy Herrnskretschen, leží na pravém břehu Labe, které v těchto místech opouští české území. Je prvně zmiňována r. 1408, kdy tu již byla krčma vyhledávaná plavci a voraři. Dnes má tato nejníže položená obec v Čechách necelých 300 obyvatel a je vyhledávaným turistickým střediskem. Z pobřežní silnice I/62 od Děčína zde odbočuje k východu silnice III. třídy na Mezní Louku a Jetřichovice. Asi po 700 m po této vedlejší silnici se nachází jižně objekt někdejší výrobny acetylénu čili plynárny.
28.11. 2016
historie

Krásný kamenný dům byl postaven v r. 1905 německými dělníky ve slohu typickém pro příhraniční oblasti s převážně německým osídlením Jednalo se o plynárnu na acetylenový plyn, která zásobovala svítiplynem dvanáct nedalekých obytných domů. Budova byla postavena na vhodně zvoleném a bezpečném místě, v poměrně úzké rokli, kde by v případě výbuchu neohrozila obydlené domy v obci. Ke svému původnímu účelu ale sloužila jen přibližně dvacet let. Současný majitel Richard Franěk objekt koupil r. 2003 v dosti zbídačeném stavu. Budova byla zachráněna před destrukcí a citlivě rekonstruovaná kamenná stavba byla využívána jako penzion hojně navštěvovaný převážně zahraniční klientelou. Ubytovací služby budou zachovány i po změně majitele (2018), nový pan domácí připravuje v objektu také restauraci vyzdobenou ve steampunkovém stylu připomínajícím století páry. Otevírat by penzion s názvem „Stará plynárna" měl v červnu 2018.

Jana Fejfarová, doplněno redakcí, 15.11. 2016

Ústecký kraj,  Děčín  (DC), Hřensko

Místa v okolí

 Suchá Kamenice
 rozhledna Janov
 Sokolí hnízdo
 Pravčická brána
 Belveder
 skalní kaplička
 Arnoltice
 Frienstein
 Winterstein
 Pastevní vrch
 Růžová
 evangelický kostel
 Bynovec
 Neuer Wildenstein
 Růžovský vrch
 Šauenštejn
 Dolský mlýn
 kostel sv. Václava
 Sokolí vrch
 skalní kaple
 Tyršův most
 bývalá radnice
 Pastýřská stěna
 Děčín
 řetězová lávka
 ZOO Děčín
 větrný mlýn
 železniční most
 Staroměstský most
 Rudolfův kámen
 Podmokly
 synagoga
 evangelický kostel
 Weifberg
 Tanečnice
 hlavní nádraží
 Niedermühle
 ovčí můstek
 Podmokly
 Vilemínina stěna
 Mariina vyhlídka
 Falkenštejn
 Bynov
 Na Tokáni
 evangelický kostel
 kostel sv. Václava
 Trpasličí jeskyně
 Rynartice
 Lilienstein
 kostel sv. Mikuláše
 evangelický kostel
 kostel sv. Martina
 kamenný most
 Markvartice
 Velký Chlum
 Brtnický hrádek
 Königstein
 evangelický kostel
 kostel sv. Anny
 akvadukt
 Salhausenovský dům
 Bratrský oltář
 Česká Kamenice
 Altrathen
 Jeskyně víl
 Konojedovský dům
 Šternberk
 Vlčí Hrádek
 Schönfeldovský dům
 Neurathen
 Ploučnická vyhlídka
 Bastei
 Jílové
 Kamenice
 kostel sv. Václava
 hrobka rodiny Botschen
 silniční most
 kostel sv. Mikuláše
 Libouchec
 kostel sv. Václava
Kontaktní informace
http://www.novasol.cz/p/TBN374#price-tab
Základní informace místa
ID místa: 13203
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 28.11.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama