Bývalá výrobna acetylénu, nyní upravená na rekreační objekt, se nachází v hraniční obci Hřensko na okraji národního parku České Švýcarsko, vyhlášeného r. 2000. Skály v bezprostřední blízkosti, malé jezero na hranici pozemku a potok propůjčují tomuto domu mimořádné kouzlo.
Hlavní obrázek místa
© Jana Fejfarová, 11/2016
Hraniční obec Hřensko, dříve německy Herrnskretschen, leží na pravém břehu Labe, které v těchto místech opouští české území. Je prvně zmiňována r. 1408, kdy tu již byla krčma vyhledávaná plavci a voraři. Dnes má tato nejníže položená obec v Čechách necelých 300 obyvatel a je vyhledávaným turistickým střediskem. Z pobřežní silnice I/62 od Děčína zde odbočuje k východu silnice III. třídy na Mezní Louku a Jetřichovice. Asi po 700 m po této vedlejší silnici se nachází jižně objekt někdejší výrobny acetylénu čili plynárny.
28.11. 2016
historie

Krásný kamenný dům byl postaven v r. 1905 německými dělníky ve slohu typickém pro příhraniční oblasti s převážně německým osídlením Jednalo se o plynárnu na acetylenový plyn, která zásobovala svítiplynem dvanáct nedalekých obytných domů. Budova byla postavena na vhodně zvoleném a bezpečném místě, v poměrně úzké rokli, kde by v případě výbuchu neohrozila obydlené domy v obci. Ke svému původnímu účelu ale sloužila jen přibližně dvacet let. Současný majitel Richard Franěk objekt koupil r. 2003 v dosti zbídačeném stavu. Budova byla zachráněna před destrukcí a citlivě rekonstruovaná kamenná stavba byla využívána jako penzion hojně navštěvovaný převážně zahraniční klientelou. Ubytovací služby budou zachovány i po změně majitele (2018), nový pan domácí připravuje v objektu také restauraci vyzdobenou ve steampunkovém stylu připomínajícím století páry. Otevírat by penzion s názvem „Stará plynárna" měl v červnu 2018.

Jana Fejfarová, doplněno redakcí, 15.11. 2016

Ústecký kraj,  Děčín  (DC), Hřensko

Místa v okolí

 Suchá Kamenice
 rozhledna Janov
 Sokolí hnízdo
 Pravčická brána
 Belveder
 Arnoltice
 Frienstein
 Winterstein
 Pastevní vrch
 Růžová
 evangelický kostel
 Bynovec
 Neuer Wildenstein
 Růžovský vrch
 Šauenštejn
 Dolský mlýn
 kostel sv. Václava
 Sokolí vrch
 skalní kaple
 Tyršův most
 bývalá radnice
 Pastýřská stěna
 Děčín
 řetězová lávka
 ZOO Děčín
 železniční most
 větrný mlýn
 Staroměstský most
 Rudolfův kámen
 Podmokly
 synagoga
 evangelický kostel
 Weifberg
 Tanečnice
 hlavní nádraží
 Niedermühle
 ovčí můstek
 Podmokly
 Vilemínina stěna
 Mariina vyhlídka
 Falkenštejn
 Bynov
 Na Tokáni
 evangelický kostel
 kostel sv. Václava
 Trpasličí jeskyně
 Rynartice
 Lilienstein
 kostel sv. Mikuláše
 evangelický kostel
 kostel sv. Martina
 kamenný most
 Markvartice
 Velký Chlum
 Brtnický hrádek
 Königstein
 evangelický kostel
 kostel sv. Anny
 akvadukt
 Salhausenovský dům
 Bratrský oltář
 Česká Kamenice
 Altrathen
 Jeskyně víl
 Konojedovský dům
 Šternberk
 Schönfeldovský dům
 Vlčí Hrádek
 Neurathen
 Ploučnická vyhlídka
 Bastei
 Jílové
 Kamenice
 kostel sv. Václava
 hrobka rodiny Botschen
 silniční most
 kostel sv. Mikuláše
 Libouchec
 kostel sv. Václava
Kontaktní informace
http://www.novasol.cz/p/TBN374#price-tab
Základní informace místa
ID místa: 13203
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 28.11.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama