Tvrz, později označovaná jako zámek, poprvé doložena r. 1596, kdy ji Jan Polczar postoupil Alině Berkové z Lomnice a ta ještě v témže roce Lvu Burianovi Berkovi z Dubé. Po celou dobu bylo toto šlechtické sídlo součásti dvora. Dnes je bývalý zámek v soukromém vlastnictví a slouží k bydlení.
Hlavní obrázek místa
Bývalý zámek od východu
© Dušan Dohňanský 12/2017
Ořechov je obec s třemi stovkami obyvatel, kterou prochází silnice I/37 ze Žďáru n. Sázavou k dálnici D1 u Velké Bíteše. Je tu též železniční zastávka na trati 251 Havlíčkův Brod-Tišnov-Brno.
11.1. 2021
historie

Ořechovské panství získal v roce 1562 rod Polczarů a záhy si jako centrum svého statku nechal vybudovat dvůr, k němuž náleželo i sídlo majitele označované jako tvrz, později zámek. Tvrz je poprvé doložena v roce 1596, kdy ji Jan Polczar postoupil Alině Berkové z Lomnice a ta ji ještě v témže roce postoupila Lvu Buriánovi z Dubé. V roce 1687 spojil Dominik Ondřej z Kounic ořechovský statek s panstvím křižanovským. Tím ale zámek ztratil svoji rezidenční funkci a sloužil jen potřebám správy dvora. V roce 1784 Karl Endsmann z Ronova dvůr rozparceloval, rozprodal bývalým poddaným a dal mu jméno Ronov. Půdorys dvora zůstal ale stejný až dodnes. Vlastní zámek byl zrekonstruován, ponechány byly klenby v přízemí a původní je také opěrný pilíř. Dnes bývalý zámek slouží jako soukromý obytný dům a má č. p. 5.

Dohňanský Dušan ; zdroj : F.Musil - Neznámé zámky Moravy a Slezska, 10.1. 2021

Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Ořechov

Místa v okolí

 boží muka
 boží muka
 Rohy
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Barbory
 Křižanov
 kostel sv. Mikuláše
 Osová
 boží muka
 Tasov
 Dolní Heřmanice
 židovský hřbitov
 Dub
 katovna
 Nová synagoga
 Stará synagoga
 Malá synagoga
 kostel sv. Mikuláše
 Obecník
 radnice
 Velké Meziříčí
 kostel sv. Marka
 Mostiště
 boží muka
 Žďárec
 Vaneč
 Moravec
 boží muka
 Jasenice
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Klimenta
 Mitrov
 Strážek
 kostel sv. Martina
 Víckov
 kostel sv. Jiljí
 Lhotka u Mirošova
 Sáblíkův lesopark
 Budišov
 Mitrov
 Pyšel
 Moravecké Pavlovice
 Košíkov
 železniční viadukt
 Horní Rozsíčka
 Bukov
 Bobrová
 Blažkov
 Skryje
 Ocmanice
 Rysov
 Jinošov
 Radešín
 Újezd u Tišnova
 kostel sv. Jiří
 Jinošov
 Dolní Rožínka
 Šénvald
 kostel sv. Jiljí
 Nárameč
 Vlčatín
 Devět křížů
 Dolní Rožínka
 Dolní Rožínka
 Templ
 Stránecká Zhoř
 mlýn ve Žlebě
 kaple sv. Anny
 Lesní Hluboké
 Kněževes nad Oslavou
 Rožná
 Hostákov
 Zahradiště
 Pernštejn
 Rudka
 Pernštejn
 boží muka
 Rudka
 kostel sv. Kunhuty
 venkovský dům
 Zbraslav
Základní informace místa
ID místa: 15465
Typ místa: zámek
Stav místa: přestavěno
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 10.1.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama