Tvrz, později označovaná jako zámek, poprvé doložena r. 1596, kdy ji Jan Polczar postoupil Alině Berkové z Lomnice a ta ještě v témže roce Lvu Burianovi Berkovi z Dubé. Po celou dobu bylo toto šlechtické sídlo součásti dvora. Dnes je bývalý zámek v soukromém vlastnictví a slouží k bydlení.
Hlavní obrázek místa
Bývalý zámek od východu
© Dušan Dohňanský 12/2017
Ořechov je obec s třemi stovkami obyvatel, kterou prochází silnice I/37 ze Žďáru n. Sázavou k dálnici D1 u Velké Bíteše. Je tu též železniční zastávka na trati 251 Havlíčkův Brod-Tišnov-Brno.
11.1. 2021
historie

Ořechovské panství získal v roce 1562 rod Polczarů a záhy si jako centrum svého statku nechal vybudovat dvůr, k němuž náleželo i sídlo majitele označované jako tvrz, později zámek. Tvrz je poprvé doložena v roce 1596, kdy ji Jan Polczar postoupil Alině Berkové z Lomnice a ta ji ještě v témže roce postoupila Lvu Buriánovi z Dubé. V roce 1687 spojil Dominik Ondřej z Kounic ořechovský statek s panstvím křižanovským. Tím ale zámek ztratil svoji rezidenční funkci a sloužil jen potřebám správy dvora. V roce 1784 Karl Endsmann z Ronova dvůr rozparceloval, rozprodal bývalým poddaným a dal mu jméno Ronov. Půdorys dvora zůstal ale stejný až dodnes. Vlastní zámek byl zrekonstruován, ponechány byly klenby v přízemí a původní je také opěrný pilíř. Dnes bývalý zámek slouží jako soukromý obytný dům a má č. p. 5.

Dohňanský Dušan ; zdroj : F.Musil - Neznámé zámky Moravy a Slezska, 10.1. 2021

Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Ořechov

Místa v okolí

 boží muka
 boží muka
 Rohy
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Barbory
 Křižanov
 kostel sv. Mikuláše
 Osová
 boží muka
 Tasov
 Dolní Heřmanice
 židovský hřbitov
 Dub
 katovna
 Nová synagoga
 Stará synagoga
 Malá synagoga
 kostel sv. Mikuláše
 Obecník
 radnice
 Velké Meziříčí
 kostel sv. Marka
 Mostiště
 boží muka
 Žďárec
 Vaneč
 Moravec
 boží muka
 Jasenice
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Klimenta
 Mitrov
 Strážek
 kostel sv. Martina
 Víckov
 kostel sv. Jiljí
 Lhotka u Mirošova
 Sáblíkův lesopark
 Budišov
 Mitrov
 Pyšel
 Moravecké Pavlovice
 Košíkov
 železniční viadukt
 Horní Rozsíčka
 Bukov
 Bobrová
 Blažkov
 Skryje
 Ocmanice
 Rysov
 Jinošov
 Radešín
 Újezd u Tišnova
 kostel sv. Jiří
 Jinošov
 Dolní Rožínka
 Šénvald
 kostel sv. Jiljí
 Nárameč
 Vlčatín
 Devět křížů
 Dolní Rožínka
 Dolní Rožínka
 Templ
 Stránecká Zhoř
 mlýn ve Žlebě
 kaple sv. Anny
 Lesní Hluboké
 Kněževes nad Oslavou
 Rožná
 Hostákov
 Zahradiště
 Pernštejn
 Rudka
 Pernštejn
 boží muka
 Rudka
 kostel sv. Kunhuty
 venkovský dům
 Zbraslav
Základní informace místa
ID místa: 15465
Typ místa: zámek
Stav místa: přestavěno
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 10.1.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama