Zámek z let 1795–1798, letní sídlo rodu Haugwitzů. V l. 1826–1829 přestavěn klasicistně. Okolo park s několika drobnými klasicistickými stavbami, např Silvánův či Apollónův chrám. Dnes ústav sociální péče.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil, 12/2014
Blízko zámku je červená turistická stezka z Náměště nad Oslavou na Jinošov. Autem se lze dostat přímo ke vstupní bráně, kde lze i zaparkovat. Autobusová zastávka (Jinošov - ústav soc. služeb) je rovněž v bezprostřední blízkosti zámku. Objekt je nepřístupný, pořádá ale dny otevřených dveří (bývaly poslední srpnovou neděli).
M.C., 28.11. 2008
historie

Na místě dnešního zámku byla bažantnice s rybníkem a přízemním stavením doloženým v roce 1775. V letech r. 1795–1798 nechali Haugwitzové přeměnit bažantnici v anglický park a budovu v ní na jednoduché šlechtické letní sídlo. Dnešní jednopatrový klasicistní zámeček byl přestavěn z této budovy dle návrhu hraběte Jindřicha Viléma Haugwitze na základě plánů vídeňského architekta Josefa Kornhäusela. Budova zámku má rozměry 36,3 m x 19,55 m. Průčelí zámku zdobí haugwicovský znak – beraní hlava – a latinský nápis: AMICITIAE ET MUSIS HENRICUS COMES AB HAUGWITZ. MDCCCXXVII (Přátelství a múzám Jindřich hrabě z Haugwitz 1827). Za této přestavby vznikla i řada drobných staveb v parku – kruhový templ s kopulí nesenou osmi sloupy zasvěcený bohu lesa Silvanovi, altán půlkruhovitého tvaru zasvěcený bohyni lovu Dianě, chrám Apollónův ve tvaru triumfální brány. Na jaře r. 1945 zámek užívali utečenci z východu, prchající před…  číst dále

Milan Caha (zdroj: Samek Bohumil: Umělecké památky Moravy a Slezska 2, nakladatelství Academia, Praha 1999), 27.11. 2008

Vysočina,  Třebíč  (TR),

Místa v okolí

 Jinošov
 Jinošov
 Kralice nad Oslavou
 kostel sv. Martina
 Kralice nad Oslavou
 pivovar
 fara
 hrobka Haugwitzů
 barokní most
 stará radnice
 Horní Lhotice
 dolní hrádek
 kostel sv. Klimenta
 Jasenice
 kříž
 Zňátky
 Ocmanice
 Čertův most
 Nový hrad
 Lamberk
 Gloriet
 Okárec
 Vlčí kopec
 Vysoké Popovice
 Rudka
 Vaneč
 Devět křížů
 Rudka
 kaple sv. Anny
 Lesní Hluboké
 Tasov
 Pyšel
 Zbraslav
 kostel sv. Jiljí
 Kraví Hora
 Lukovany
 Dub
 Levnov
 Kokštejn
 kostel sv. Václava
 mlýn ve Žlebě
 Příbram
 boží muka
 křížový kámen
 boží muka
 kostel sv. Vavřince
 Osová
 Babylon
 Domašov
 kaple sv. Donáta
 Senorady
 Čalonice
 Kozlov
 Holoubek
 Plešice
 boží muka
 kaple sv. Anny
 Říčany
 Kubův most
 akciový pivovar
 Dalešice
 kostel sv. Martina
 boží muka
 Budišov
 Ořechov
 Dolní Heřmanice
 Valeč
 Valeč
 Rabštejn
 Říčany u Brna
 Rosice
 pivovar
 pivovar
 Rahnův palác
 nová radnice
 pranýř
 kostel sv. Martina
 Oslavany
 kostel sv. Mikuláše
 Hostákov
 křížová cesta
 Deblín
 důl Kukla
 Templštejn
 smírčí kříž
 smírčí kříž
 pivovar
 Hrotovice
 kostel sv. Vavřince
 socha sv. Vendelína
 Hrubšice
 Lažánky
 Čertova hráz
 socha sv. Floriána
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Václava
 Vohančice
 socha sv. Šebestiána
 boží muka
 židovský hřbitov
 Krhov
 katovna
 smírčí kámen
 kostel sv. Martina
 synagoga
 židovský hřbitov
 Nová synagoga
 Stará synagoga
 Malá synagoga
 kostel sv. Mikuláše
 železniční viadukt
 Ivančice
 Loučky
 dům pánů z Lipé
 mariánský sloup
 Obecník
 radnice
 městské opevnění
 Nová brána
 Velké Meziříčí
 boží muka
 Čepička
 Předklášteří
 Na Oklikách
Kontaktní informace
Ústav sociální péče Jinošov, Jinošov 1
675 71 Jinošov
Tel: 568 619 453
http://www.uspjinosov.cz
abrozkova@volny.cz
Základní informace místa
ID místa: 7055
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 28.11.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama