Zříceniny nejspíše pozdně středověkého strážního hrádku nad údolím Oslavy. O hradu lidově zvaném Templštejn nejsou v pramenech žádné zmínky. Dochovalo se pouze torzo hranolové věže.
Hlavní obrázek místa
Hrad u Dolních Heřmanic (Templštejn)
severovýchodní nároží věže
2003 © Pavel Zany Komárek
Zřicenina strážního hrádku nad řekou Oslavou, dochované zbytky hranolovité věže cca 2m vysoké. Přes místo nevede turistická značka. Hrad je cca 1 km od ní.
27.3. 2003
turistické

Zřícenina hradu se nachází v lese asi 5 km jižně od Velkého Meziříčí.Dostaneme se na ni po žluté značce z Velkého Meziříčí (5 km) nebo z obce Oslava (3 km). Autem je to na hrad nejblíž z Dolních Heřmanic,odkud se dá po polní cestě dojet k lesu,odkud je to na hrad asi 400 metrů. Hrad stál ve svahu kopce a od okolní výšiny byl oddělen příkopem. Do dnešních dnů se z hradu zachovalo pouze nároží věže do výšky asi dvou metrů. V okolí stojí za zhlédnutí zřícenina hradu Dub a tvrz u Tasova.

Michal Brůža, 1.4. 2003

Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR),

Místa v okolí

 boží muka
 Budišov
 Dub
 Tasov
 katovna
 kostel sv. Mikuláše
 boží muka
 Nová synagoga
 Stará synagoga
 Malá synagoga
 Obecník
 radnice
 židovský hřbitov
 Velké Meziříčí
 Vaneč
 boží muka
 Pyšel
 Nárameč
 Sáblíkův lesopark
 Vlčatín
 kostel sv. Marka
 Mostiště
 Ořechov
 Hostákov
 Přeckov
 boží muka
 Ocmanice
 mariánský sloup
 Jasenice
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Barbory
 kostel sv. Klimenta
 Křižanov
 pivovar
 Stránecká Zhoř
 Osová
 Rohy
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Mikuláše
 Velký javor
 hrobka Haugwitzů
 Jinošov
 fara
 stará radnice
 barokní most
 Náměšť nad Oslavou
 pivovar
 Jinošov
 boží muka
 Šénvald
 Kozlov
 Holoubek
 židovský hřbitov
 Plešice
 Hrádek
 Černý dům
 kostel sv. Jiljí
 Městská věž
 kostel sv. Martina
 Zňátky
 Kralice nad Oslavou
 Třebíč
 boží muka
 Zahradiště
 Stařík
 Moravec
 Čertův most
 Kralice nad Oslavou
 kostel sv. Martina
 Horní Lhotice
 dolní hrádek
 Černá
 Strážek
 Mitrov
 Mitrov
Základní informace místa
ID místa: 1406
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno:
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama