Zámek byl přestavěn ze staršího hradu mezi lety 1552–1577 rodinou Polcarů. Po požáru r. 1638 byla stavba opravena až v r. 1710. Poslední úpravy provedla r. 1830 rodina Haugviců. Po r. 1945 zámek sloužil k sociálním účelům.
Hlavní obrázek místa
© Petr Čaněk 04/2007
Gotický hrad bylo postaven na nevelkém ostrůvku při západním okraji velkého rybníka. Přístupný byl pouze po 30 metrů dlouhém mostě. Podle gotických pozůstatků objevených ve sklepech měl hrad poměrně pravidelný pětiboký půdorys, který si zachoval až do barokní přestavby. Starý plán zachycující osovou těsně před ní ukazuje, že renesanční přestavby obklopily zástavbou celý pětiboký obvod, dvě strany byly vybaveny arkádovými ochozy. Při barokní přestavbě bylo západní křídlo vysunuto mimo původní půdorys hradu a zalomené severní křídlo nahradilo nové rovné, které tak srovnalo půdorys zámku do téměř pravidelného obdélníku. Celé nádvoří obklopily pilířové arkádové ochozy, nad průjezdem byla postavena hranolová hodinová věž. Ke zdobnému vstupnímu portálu byl postaven nový dvojobloukový kamenný most. Fasády byly rozčleněny piliastry vysokého řádu na nárožích a v trojosém rizalitu byly doplněny svislými dekoračními pásy. Úpravy za Haugviců se soustředily především na interiéry, starší francouzský park byl za nich přeměněn na anglický.
© Pavel Zany Komárek, 18.2. 2004
historie

Někdy na přelomu 13. a 14. století založili páni z Ronova na ostrůvku obklopeném vodami rybníka hrad, po němž se poprvé psal roku 1329 Jindřich z Ronova a Osové. Výslovně je hrad zmiňován až roku 1348. Roku 1373 hrad koupil od Čeňka z Letovic a Ronova markrabě Jan Jindřich a o tři roky později jej dostal lénem Jan Meziříčský z Lomnice. Během markraběcích válek na byl hrad na počátku 15. století na příkaz markraběte pobořen Vokem z Holštejna. Roku 1415 koupil Osovou Zbyněk z Doubravice, jehož potomci zvaní Osovští z Doubravice jej drželi až do roku 1529, kdy jej Smil z Doubravice směnil s Janem z Perštejna za nedalekou Valeč. Perštejnové měli podobných sídel ve svém rozsáhlém majetku mnoho, proto se není čemu divit, že Osovou zanedbávali a tak je již roku 1552 kupuje nový majitel Jan Polcar z Parařova „tvrz pustou“. Polcarové se ihned pustili do obnovy sídla v renesančním slohu a již roku 1577 je…  číst dále

© Pavel Zany Komárek, 18.2. 2004

Další texty historie
Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Osová

Místa v okolí

 boží muka
 Rohy
 Ořechov
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Mikuláše
 boží muka
 boží muka
 Žďárec
 Jasenice
 kostel sv. Klimenta
 Tasov
 mariánský sloup
 kaple sv. Barbory
 kostel sv. Václava
 Křižanov
 Víckov
 Dub
 Devět křížů
 Újezd u Tišnova
 Košíkov
 Vaneč
 kostel sv. Jiljí
 Rysov
 mlýn ve Žlebě
 Skryje
 Jinošov
 kaple sv. Anny
 Lesní Hluboké
 Jinošov
 Deblín
 Šénvald
 Mitrov
 Moravecké Pavlovice
 Dolní Heřmanice
 kostel sv. Martina
 smírčí kámen
 Strážek
 kostel sv. Jiří
 Ocmanice
 Mitrov
 Moravec
 Pyšel
 Loučky
 Bukov
 boží muka
 železniční viadukt
 Rudka
 katovna
 židovský hřbitov
 Nová synagoga
 Stará synagoga
 Malá synagoga
 kostel sv. Mikuláše
 Obecník
 Kralice nad Oslavou
 radnice
 hrobka Haugwitzů
 vyhlídka Babylon
 Náměšť nad Oslavou
 Velké Meziříčí
 Horní Rozsíčka
 Lhotka u Mirošova
 fara
 barokní most
 Křivoš
 pivovar
 stará radnice
 Horní Lhotice
 kostel sv. Marka
 Rudka
 Mostiště
 dolní hrádek
 boží muka
 Kralice nad Oslavou
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Martina
 Kubův most
 Čepička
 Budišov
 Vohančice
 Domašov
 Blažkov
 Dolní Rožínka
 Lažánky
 Čertova hráz
 Předklášteří
 Zbraslav
 kostel sv. Martina
 Pernštejn
 kostel sv. Jiljí
 Pernštejn
 krytý trámový most
 železniční viadukt
 Černvír
 Příbram
 Říčany
 Říčany u Brna
 pivovar
Kontaktní informace
Osová 1, Osová Bítýška 594 53, okr.Žďár nad Sázavou
Tel: +420 724 328 939
zamek.osova@gmail.com
Základní informace místa
ID místa: 2139
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 17.2.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama