Kostel byl postaven v letech 1816-1817. V letech 1971-1972 byla rekonstruována střecha a zhotovena březolitová omítka. V současnosti je kostel filiální patřící k farnosti Drahotuše. Před vchodem je kamenný kříž z r. 1880.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 05/2016
Středolesí je jednou z nejmenších místních částí města Hranice. Rozkládá se v lesnaté krajině v Oderských vrších mimo hlavní silnice, severně od vlastních Hranic. Dnes v této zastrčené vesničce, kam vede pouze jedna asfaltová cesta vybudovaná v r. 1973, žije asi 48 obyvatel. Nejvýraznější dominantou vesnice je filiální kostel sv. Antonína Paduánského stojící v centru. Před kostelem se nachází kamenný kříž z r. 1880 a nedaleko je ještě malá kaple Božího Těla. Centrem prochází zeleně značená turistická cesta. V okolí malebné, klidné vesničky se nachází zříceniny hradů Puchart a Drahotuš. Další zajímavou, avšak poměrně mladou stavbou je nedaleký hrádek Kunzov z r. 1908.
Luděk Vláčil, 11.5. 2016
historie

Poprvé se Středolesí (Středulesí) uvádí v r. 1365, kdy ho Jindřich z Drahotuš zapsal do zemských desek olomouckých spolu s dalším zbožím svému bratru Jarošovi z Drahotuš. V té době byla ves součástí drahotušského panství a od roku 1476 za pánů z Pernštejna se stala součástí hranického panství. V době pobělohorské připadl majetek hranického panství knížecímu rodu Dietrichsteinů, který jej držel až do roku 1945. Ves byla střídavě spravována duchovní správou z Potštátu (17. století) a z Drahotuš (18. století). Od roku 1785 opět příslušela k faře v Potštátě. Kdy zde vznikla první sakrální stavba není známo. První doloženou stavbou tohoto druhu ve Středolesí je až současný kostel sv. Antonína Paduánského, který byl vybudován v letech 1816-1817, tedy v době, kdy ještě vesnice měla okolo 200 obyvatel. V roce 1842 byla ve vsi zřízena samostatná lokální kuracie. V roce 1970 byl kostel ve velmi žalostném stavu.…  číst dále

Luděk Vláčil- zdroj: http://mic.hranet.cz/, http://historie.hranet.cz a další, 11.5. 2016

Olomoucký kraj,  Přerov  (PR), Hranice VIII - Středolesí

Místa v okolí

 kaple
 větrný mlýn
 Drahotuše
 kostel sv. Havla
 Puchart
 Soudkova štola
 hradiště Obírka
 Hodinová věž
 morový sloup
 Kunzov
 Potštát
 Lom Olšovec
 zvonice
 Partutovice
 železniční viadukt
 kostel sv. Josefa
 městské opevnění
 kaple sv. Petra
 obecní špitál
 zvonice
 kaple sv. Josefa
 radnice
 mariánský sloup
 Floriánská kašna
 Rybáře
 synagoga
 Helfštýn
 kaple sv. Rocha
 Hranice
 mariánský sloup
 městské hradby
 radnice
 Nová synagoga
 Lipník nad Bečvou
 Týn nad Bečvou
 kostel sv. Vavřince
 Svrčov
 lázně
 kaple sv. Peregrina
 Hranická propast
 mlýnský náhon
 Velká Střelná
 Jestřabí (Habicht)
 Ústí
 Bores
 Veselíčko
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiří
 Bílý kámen
 Hlinsko
 Kladníky
 Velká Střelná
 Daskabát
 Kladníky
 Spálov
 Lazníčky
 Veselská rozhledna
 Špičky
 Oprostovice
 Zákřov
 Skalička
 Otěhřiby
 kaple sv. Floriána
 Lazníky
 Wesselsky mlýn
 zvonice
 kostel sv. Anny
 Švédská skála
 Pavlovice u Přerova
 Šišma
 Skalička
 kamenný most
 Malhotice
 Malhotice
 větrný mlýn
 kaple sv. Anny
 městské hradby
 katovna
 Pavlovice u Přerova
 Odry
 Prosenice
 kaple sv. Urbana
 Buk
 Hluboký
 dvoupatrový most
 kaple sv. Alfonse
 Bělá
 Kelč
 Malý Rabštýn
 kaple Panny Marie
Základní informace místa
ID místa: 12817
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 15.5.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama