Kostel sv. Havla v Podhoří vznikl jako gotický asi na přelomu 13. a 14 stol., nejpozději však ve 2. pol. 14. stol. První písemná zmínka o něm pochází z r. 1446. Před r. 1717 byla ke kostelu přistavěna věž a r. 1871 ještě nová sakristie. První ze dvou zvonů je z r. 1717, druhý byl ulit až po r. 1980.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil, 01/2014
Ves Podhoří vznikla původně jako podhradí gotického hradu Drahotuš z 13. stol. a prvně je písemně doložena r. 1372. V r. 1976 přestala být samostatnou obcí a stala se městskou částí města Lipník nad Bečvou. Kostel sv. Havla ve stráni pod zříceninami hradu vznikl jako gotická stavba patrně na přelomu 13. a 14. století, nejpozději však ve 2. polovině 14. století. Nejstarší písemná zmínka o něm pochází z r. 1446. Ve 2. polovině 15. století ztratilo katolictví v regionu dominantní pozici. V letech 1589–1591 a 1602 zde působil samostatný sbor Jednoty bratrské s vlastním správcem, později však bratři odešli do nedalekých Hranic. V r. 1622 nařídil olomoucký biskup, kardinál František z Ditrichštejna rekatolizaci panství. V říjnu téhož roku však vtrhlo do Hranic dánské protestantské vojsko a obyvatelé okolních vsí se k němu připojili v naději na zvrat náboženské situace. Po skončení třicetileté války rekatolizace pokračovala. V r. 1662 byla v sousedství kostela postavena dřevěná zvonice. Před r. 1717 byla ke kostelu přistavěna věž a r. 1871 byla vybudována ještě nová sakristie. V r. 1876 byla v kostelní lodi nahrazena cihlová podlaha dlažbou. Kostel sv. Havla má dva zvony, první se dochoval z r. 1717, druhý pochází až z 80. let 20. století.
Luděk Vláčil, 1.4. 2015
Olomoucký kraj,  Přerov  (PR), Lipník nad Bečvou V - Podhoří

Místa v okolí

 Drahotuše
 hradiště Obírka
 železniční viadukt
 Kunzov
 kaple sv. Josefa
 městské opevnění
 zvonice
 obecní špitál
 Floriánská kašna
 větrný mlýn
 Helfštýn
 kaple sv. Petra
 kaple
 radnice
 mariánský sloup
 Soudkova štola
 synagoga
 Puchart
 kaple sv. Rocha
 Týn nad Bečvou
 Lipník nad Bečvou
 Rybáře
 zvonice
 Lom Olšovec
 Potštát
 Hodinová věž
 morový sloup
 kostel sv. Josefa
 radnice
 Nová synagoga
 Hranice
 mariánský sloup
 městské hradby
 mlýnský náhon
 Partutovice
 Hlinsko
 Kladníky
 Svrčov
 lázně
 kaple sv. Peregrina
 Kladníky
 Hranická propast
 Veselíčko
 Ústí
 Oprostovice
 Lazníčky
 Šišma
 Pavlovice u Přerova
 Daskabát
 Pavlovice u Přerova
 Hradčany
 Bílý kámen
 Jestřabí (Habicht)
 kostel sv. Jiří
 Lhotsko
 kaple sv. Anny
 Lazníky
 kaple sv. Floriána
 Zákřov
 Malhotice
 Prosenice
 Malhotice
 Špičky
 Skalička
 Bores
 kostel sv. Vavřince
 Velká Střelná
 kaple sv. Urbana
 Buk
 Skalička
 Otěhřiby
 Velká Střelná
 kostel sv. Mikuláše
 Nahošovice
 Tršice
 socha žáby
 Všechovice
 Horní Újezd
 kaple sv. Kunhuty
 Spálov
 Penčičky
 Želatovice
 Čekyně I
 kaple Panny Marie
 Kelč
 Čekyně
 Wesselsky mlýn
 katovna
 městské hradby
 městské opevnění
 Odry
 Hluboký
 zvonice
 Korvínský dům
 kostel sv. Jiří
 Přerov
 bratrská škola
 synagoga
 Městský dům
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Vavřince
 Komárno
 pozorovatelna CO
 Loučka
Základní informace místa
ID místa: 12095
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 1.4.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama