Kostel sv. Havla v Podhoří vznikl jako gotický asi na přelomu 13. a 14 stol., nejpozději však ve 2. pol. 14. stol. První písemná zmínka o něm pochází z r. 1446. Před r. 1717 byla ke kostelu přistavěna věž a r. 1871 ještě nová sakristie. První ze dvou zvonů je z r. 1717, druhý byl ulit až po r. 1980.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil, 01/2014
Ves Podhoří vznikla původně jako podhradí gotického hradu Drahotuš z 13. stol. a prvně je písemně doložena r. 1372. V r. 1976 přestala být samostatnou obcí a stala se městskou částí města Lipník nad Bečvou. Kostel sv. Havla ve stráni pod zříceninami hradu vznikl jako gotická stavba patrně na přelomu 13. a 14. století, nejpozději však ve 2. polovině 14. století. Nejstarší písemná zmínka o něm pochází z r. 1446. Ve 2. polovině 15. století ztratilo katolictví v regionu dominantní pozici. V letech 1589–1591 a 1602 zde působil samostatný sbor Jednoty bratrské s vlastním správcem, později však bratři odešli do nedalekých Hranic. V r. 1622 nařídil olomoucký biskup, kardinál František z Ditrichštejna rekatolizaci panství. V říjnu téhož roku však vtrhlo do Hranic dánské protestantské vojsko a obyvatelé okolních vsí se k němu připojili v naději na zvrat náboženské situace. Po skončení třicetileté války rekatolizace pokračovala. V r. 1662 byla v sousedství kostela postavena dřevěná zvonice. Před r. 1717 byla ke kostelu přistavěna věž a r. 1871 byla vybudována ještě nová sakristie. V r. 1876 byla v kostelní lodi nahrazena cihlová podlaha dlažbou. Kostel sv. Havla má dva zvony, první se dochoval z r. 1717, druhý pochází až z 80. let 20. století.
Luděk Vláčil, 1.4. 2015
Olomoucký kraj,  Přerov  (PR), Lipník nad Bečvou V - Podhoří

Místa v okolí

 Drahotuše
 hradiště Obírka
 železniční viadukt
 Kunzov
 kaple sv. Josefa
 městské opevnění
 obecní špitál
 zvonice
 kaple sv. Petra
 kaple
 radnice
 mariánský sloup
 Floriánská kašna
 větrný mlýn
 Helfštýn
 Soudkova štola
 synagoga
 kaple sv. Rocha
 Týn nad Bečvou
 Puchart
 Lipník nad Bečvou
 Rybáře
 zvonice
 Lom Olšovec
 Potštát
 Hodinová věž
 morový sloup
 kostel sv. Josefa
 mariánský sloup
 městské hradby
 radnice
 Nová synagoga
 Hranice
 mlýnský náhon
 Partutovice
 Hlinsko
 Kladníky
 Svrčov
 lázně
 kaple sv. Peregrina
 Kladníky
 Hranická propast
 Veselíčko
 Ústí
 Oprostovice
 Lazníčky
 Šišma
 Pavlovice u Přerova
 Daskabát
 Pavlovice u Přerova
 Bílý kámen
 Hradčany
 Jestřabí (Habicht)
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Anny
 Lhotsko
 kaple sv. Floriána
 Lazníky
 Zákřov
 Špičky
 Malhotice
 Prosenice
 Malhotice
 Skalička
 kostel sv. Vavřince
 Velká Střelná
 Bores
 kaple sv. Urbana
 Buk
 Skalička
 Velká Střelná
 Otěhřiby
 kostel sv. Mikuláše
 socha žáby
 Nahošovice
 Tršice
 Všechovice
 Horní Újezd
 kaple sv. Kunhuty
 Spálov
 Penčičky
 Želatovice
 Čekyně I
 kaple Panny Marie
 Kelč
 Čekyně
 Wesselsky mlýn
 katovna
 městské hradby
 zvonice
 městské opevnění
 Odry
 Hluboký
 bratrská škola
 Korvínský dům
 kostel sv. Jiří
 Přerov
 synagoga
 Městský dům
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Vavřince
 Komárno
 pozorovatelna CO
 Loučka
Základní informace místa
ID místa: 12095
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 1.4.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama