Větrný mlýn byl postaven nejpozději před r. 1875. V r. 1927 objekt koupil Zikmund Desfours-Walderode, který jej přebudoval na rozhlednu. V r. 1949 ji zničila vichřice a od té doby chátrala, až byla v 70. letech 20. stol. stržena. Ještě někdy kolem r. 2010 zde byly patrné zbytky zdí.
Hlavní obrázek místa
Hromada na místo zbytků mlýna
© Luděk Vláčil 05/2016
Ves Boškov, místní část města Potštátu, od něhož je vzdálena asi 3 km, leží v Olomouckém kraji v okrese Přerov. Nejvýznamnější památkou vesnice je kostel sv. Maří Magdaleny ze 16. století. Asi 500 metrů jižně na vrchu nad Boškovem se donedávna nacházely pozůstatky větrného mlýna. Dnes jej připomíná pouze informační cedule a nedávno navezená hromada hlíny. V blízkém hájku je malá kaple, jež byla upravena na mysliveckou chatu.
Luděk Vláčil, 9.5. 2016
historie

Kdy byl větrný mlýn holandského typu nad Boškovem vybudován, není přesně známo, podle historických informací to byl nejpozději před rokem 1875, protože v té době již fungoval. V roce 1927 koupil nefunkční mlýn Zikmund Desfours-Walderode, vlastnící nedaleký potštátský zámek, který nechal na střeše postavit šestibokou věžičku. Stavba se tak zvýšila na 16 m vysokou rozhlednu, která veřejnosti sloužila od roku 1929. Roku 1949 ji zničila vichřice a od té doby stavba postupně chátrala, až byla nakonec v 70. letech stržena. Ještě někdy kolem roku 2010 byly v mlází asi 1 m vysoké zbytky zdí a část hlavní hřídele. Podle pracovníků stále ještě probíhajících dokončovacích prací kolem nové cesty již v roce 2015 na místě nebyl údajně žádný pozůstatek mlýna a tak na něj byla navezena zemina. Některé kameny z objektu měly být položeny na vrcholek a v okolí hromady jako připomínka mlýna. Hromada hlíny vytváří strmý kužel, jenž je prý rozhlednou.…  číst dále

Luděk Vláčil- zdroj: informační cedule a další, 9.5. 2016

Olomoucký kraj,  Přerov  (PR), Boškov

Místa v okolí

 kaple
 Hodinová věž
 morový sloup
 Potštát
 Puchart
 hradiště Obírka
 Soudkova štola
 Drahotuše
 kostel sv. Havla
 Kunzov
 kostel sv. Josefa
 Partutovice
 Lom Olšovec
 zvonice
 kostel sv. Vavřince
 železniční viadukt
 Velká Střelná
 Bores
 Jestřabí (Habicht)
 Velká Střelná
 městské opevnění
 kaple sv. Petra
 obecní špitál
 zvonice
 kaple sv. Josefa
 radnice
 mariánský sloup
 Floriánská kašna
 kaple sv. Rocha
 synagoga
 Lipník nad Bečvou
 Helfštýn
 Bílý kámen
 Hranice
 mariánský sloup
 radnice
 Nová synagoga
 Rybáře
 Týn nad Bečvou
 městské hradby
 Spálov
 kostel sv. Mikuláše
 Daskabát
 kamenný most
 mlýnský náhon
 Veselíčko
 větrný mlýn
 Svrčov
 lázně
 kaple sv. Peregrina
 Hranická propast
 Lazníčky
 Stará Voda
 kostel sv. Jiří
 Veselská rozhledna
 Švédská skála
 kostel sv. Anny
 Hlinsko
 Otěhřiby
 Ústí
 zvonice
 Kladníky
 Wesselsky mlýn
 Hluboký
 Kladníky
 Zákřov
 kaple sv. Floriána
 Lazníky
 Františkův Dvůr
 katovna
 Špičky
 kaple sv. Alfonse
 Bělá
 dvoupatrový most
 kostel sv. Ondřeje
 Klokočov
 socha žáby
 Tršice
 Malý Rabštýn
 kaple sv. Urbana
 Buk
 Skalička
 Prosenice
 kaple sv. Kunhuty
 Skalička
 Malhotice
 Malhotice
 kostel sv. Anny
 Penčičky
 Čekyně II
 Čekyně I
 kaple Panny Marie
 Čekyně
Základní informace místa
ID místa: 1815
Typ místa: mlýn
Podkategorie: větrný
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 14.4.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama