Větrný mlýn byl postaven nejpozději před r. 1875. V r. 1927 objekt koupil Zikmund Desfours-Walderode, který jej přebudoval na rozhlednu. V r. 1949 ji zničila vichřice a od té doby chátrala, až byla v 70. letech 20. stol. stržena. Ještě někdy kolem r. 2010 zde byly patrné zbytky zdí.
Hlavní obrázek místa
Hromada na místo zbytků mlýna
© Luděk Vláčil 05/2016
Ves Boškov, místní část města Potštátu, od něhož je vzdálena asi 3 km, leží v Olomouckém kraji v okrese Přerov. Nejvýznamnější památkou vesnice je kostel sv. Maří Magdaleny ze 16. století. Asi 500 metrů jižně na vrchu nad Boškovem se donedávna nacházely pozůstatky větrného mlýna. Dnes jej připomíná pouze informační cedule a nedávno navezená hromada hlíny. V blízkém hájku je malá kaple, jež byla upravena na mysliveckou chatu.
Luděk Vláčil, 9.5. 2016
historie

Kdy byl větrný mlýn holandského typu nad Boškovem vybudován, není přesně známo, podle historických informací to byl nejpozději před rokem 1875, protože v té době již fungoval. V roce 1927 koupil nefunkční mlýn Zikmund Desfours-Walderode, vlastnící nedaleký potštátský zámek, který nechal na střeše postavit šestibokou věžičku. Stavba se tak zvýšila na 16 m vysokou rozhlednu, která veřejnosti sloužila od roku 1929. Roku 1949 ji zničila vichřice a od té doby stavba postupně chátrala, až byla nakonec v 70. letech stržena. Ještě někdy kolem roku 2010 byly v mlází asi 1 m vysoké zbytky zdí a část hlavní hřídele. Podle pracovníků stále ještě probíhajících dokončovacích prací kolem nové cesty již v roce 2015 na místě nebyl údajně žádný pozůstatek mlýna a tak na něj byla navezena zemina. Některé kameny z objektu měly být položeny na vrcholek a v okolí hromady jako připomínka mlýna. Hromada hlíny vytváří strmý kužel, jenž je prý rozhlednou.…  číst dále

Luděk Vláčil- zdroj: informační cedule a další, 9.5. 2016

Olomoucký kraj,  Přerov  (PR), Boškov

Místa v okolí

 kaple
 Potštát
 Hodinová věž
 morový sloup
 Puchart
 Drahotuše
 hradiště Obírka
 Soudkova štola
 kostel sv. Havla
 Kunzov
 Partutovice
 kostel sv. Josefa
 Lom Olšovec
 zvonice
 kostel sv. Vavřince
 železniční viadukt
 Velká Střelná
 Bores
 Jestřabí (Habicht)
 městské opevnění
 Velká Střelná
 zvonice
 kaple sv. Josefa
 kaple sv. Petra
 obecní špitál
 radnice
 mariánský sloup
 Floriánská kašna
 synagoga
 kaple sv. Rocha
 Lipník nad Bečvou
 Helfštýn
 Hranice
 Bílý kámen
 radnice
 Nová synagoga
 Rybáře
 mariánský sloup
 Týn nad Bečvou
 městské hradby
 Spálov
 kostel sv. Mikuláše
 Daskabát
 kamenný most
 mlýnský náhon
 Veselíčko
 větrný mlýn
 Svrčov
 lázně
 Hranická propast
 kaple sv. Peregrina
 Lazníčky
 Stará Voda
 kostel sv. Jiří
 Švédská skála
 kostel sv. Anny
 Hlinsko
 Otěhřiby
 Ústí
 zvonice
 Kladníky
 Hluboký
 Wesselsky mlýn
 Kladníky
 Zákřov
 kaple sv. Floriána
 Lazníky
 Františkův Dvůr
 katovna
 Špičky
 kaple sv. Alfonse
 dvoupatrový most
 Bělá
 kostel sv. Ondřeje
 Klokočov
 Tršice
 socha žáby
 Malý Rabštýn
 Buk
 kaple sv. Urbana
 Skalička
 Prosenice
 kaple sv. Kunhuty
 Skalička
 Malhotice
 Malhotice
 kostel sv. Anny
 Penčičky
 Čekyně II
 Čekyně I
 kaple Panny Marie
 Čekyně
Základní informace místa
ID místa: 1815
Typ místa: mlýn
Podkategorie: větrný
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 14.4.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama