Původní městská hláska se starším jádrem vystavěná kolem r. 1700 v těsném sousedství městského pivovaru. Ten je zmiňován již r. 1388, kdy jej Boček z Kunštátu daroval městu. Pivovar zanikl.
Hlavní obrázek místa
samostatně stojící Hodinová věž
© Jan P. Štěpánek 06/2009
Dominantu Bočkova náměstí v městě Potštátu na úpatí Nízkého Jeseníku tvoří čtyřpatrová, samostatně stojící tzv. Hodinová věž, která nahrazuje v měření času nedaleký farní kostel sv. Bartoloměje, jehož věž hodinový ciferník postrádá. Hodinová věž je sice nepřístupná, zato hezky zrekonstruovaná a v noci slavnostně nasvícená.
Jan P. Štěpánek, 15.6. 2009
historie

Hodinová věž – původně městská hláska, sloužící později jako ukazatel času místním obyvatelům – byla vystavěna kolem roku 1700. Stavba snad v jádře využila starší objekt, který souvisel s městským pivovarem rozkládajícím se v jejím těsném sousedství. Ten stál uprostřed náměstí již nejpozději roku 1388, kdy jej Boček z Kunštátu daroval městu. Pivovar zanikl někdy po r. 1830, kdy je ještě zakreslen na mapě stabilního katastru.

Jan P. Štěpánek s využitím K. Kuča: Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Libri, Praha 2000, 15.6. 2009

Olomoucký kraj,  Přerov  (PR), Potštát

Místa v okolí

 morový sloup
 Potštát
 větrný mlýn
 kaple
 Puchart
 Partutovice
 Soudkova štola
 Lom Olšovec
 Kunzov
 kostel sv. Vavřince
 zvonice
 Drahotuše
 kostel sv. Havla
 hradiště Obírka
 Spálov
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Josefa
 Velká Střelná
 železniční viadukt
 Švédská skála
 Hranice
 kostel sv. Anny
 radnice
 Nová synagoga
 Veselská rozhledna
 mariánský sloup
 městské hradby
 zvonice
 Wesselsky mlýn
 Bores
 Velká Střelná
 Rybáře
 kostel sv. Jiří
 Jestřabí (Habicht)
 městské opevnění
 obecní špitál
 zvonice
 kaple sv. Josefa
 Stará Voda
 kamenný most
 kaple sv. Petra
 radnice
 mariánský sloup
 Floriánská kašna
 Svrčov
 větrný mlýn
 Františkův Dvůr
 katovna
 synagoga
 Helfštýn
 městské hradby
 kaple sv. Rocha
 kaple sv. Peregrina
 Odry
 Lipník nad Bečvou
 Hranická propast
 lázně
 Týn nad Bečvou
 kostel sv. Ondřeje
 Klokočov
 Bílý kámen
 Polzerova kaple
 Ústí
 kostel sv. Mikuláše
 Špičky
 Daskabát
 mlýnský náhon
 Veselíčko
 Lazníčky
 kaple sv. Alfonse
 Bělá
 Skalička
 kostel sv. Mikuláše
 Skalička
 Malý Rabštýn
 kostel sv. Vavřince
 Zákřov
 Lazníky
 kaple sv. Floriána
 kaple sv. Urbana
 Buk
Základní informace místa
ID místa: 7935
Typ místa: věž
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 19.6.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama