hrad Puchart

Potštát, Sudetský zámek, Zighart, Pustý zámek
Doba založení hradu není známa. Poprvé připomínán v souvislosti se Závišem z Potštátu roku 1318. Na přelomu 13. a 14. stol. byl pravděpodobně centerm kolonizace okolí. Nejspíše zanikl v souvislosti s obsazením Potštátu markrabětem Prokopem r. 1394.
Hlavní obrázek místa
Zbytky zdiva
2003 ©Luděk Pitter
Asi 8 km od města Hranice směrem na město Potštát se nachází stejnojmenná zřícenina dvojice hradů (zadního a předního), v mapách často označovaná jako Puchart. Za obcí Boňkov je pohostinství U tlustého Jana, kde můžeme zaparkovat a vrátit se asi 200 m po silnici směrem na obec Baňkov, dát se doleva polní cestou a najít žlutou značku. Ta nás zavede nad chaty a dále po strmém stoupání až k zřícenině zadního hradu (asi 150 m). Zřícenina se nachází prakticky nad pohostinstvím U tlustého Jana. Cestou zpět můžeme v obci Olšovec odbočit na Partutovice a vykoupat se v zatopeného lomu v příjemně čisté vodě.
4.9. 2003
popis

Název Puchart se vžil díky hranickéhu rodákovi, J.H.A. Gallašovi. Původně se hrad snad také jmenoval Potštát. Je patrné, že hrad prošel složitějším stavebním vývojem, neboť díly hradu jsou velice rozdílné co do kvality i kvantity. Přední díl se jeví jako starší a vykazuje známky násilného zániku, zatímco zadní díl, vzhledově mladší, má jistě analogie k Podunají, vzhledem ke čtverhranné věži. Staveništěm se stala ostrožna, která je tvořená směsicí sedimentů. Bohužel podloží není schopné unést předevší zadní díl hradu, kde se skála začíná rozpadat. Hrad představuje snad jedinného zástupce typu tzv. dvojhradu na Moravě.

Jiří Doupal , 10.6. 2009

historie

Přesná doba založení hradu není známa. Poprvé je připomínán v souvislosti se Závišem z Potštátu roku 1318. Na přelomu 13. a 14. stol. byl pravděpodobně centrem kolonizace okolí. Nejspíše zanikl v souvislosti s obsazením Potštátu markrabětem Prokopem v roce 1394.

6.1. 2006

Další texty historie
pověsti

Pod hradem Puchartem je výletní hostinec U tlustého Jana. Oním tlustým Janem byl jeden z bývalých hostinských. Byl prý tak tělnatý, že musel sedět na speciálně upravené židli, z níž se zvedal pomocí kladkostroje.

Lucie Lorencová, 21.6. 2005

Půdorys místa

Situační nákres, Situační nákres a podélný řez pozůstatků hradní dvojice
Plaček M., Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádku a tvrzí, Libri, 2001, str. 516, obr. 986
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Olomoucký kraj,  Přerov  (PR), Boňkov

Místa v okolí

 Soudkova štola
 Lom Olšovec
 Partutovice
 Kunzov
 zvonice
 Potštát
 Hodinová věž
 morový sloup
 větrný mlýn
 kaple
 Drahotuše
 kostel sv. Havla
 Hranice
 hradiště Obírka
 Nová synagoga
 mariánský sloup
 radnice
 městské hradby
 kostel sv. Vavřince
 Rybáře
 kostel sv. Mikuláše
 železniční viadukt
 kostel sv. Jiří
 Svrčov
 Hranická propast
 lázně
 kaple sv. Peregrina
 Spálov
 Helfštýn
 kostel sv. Josefa
 Ústí
 Týn nad Bečvou
 městské opevnění
 Špičky
 obecní špitál
 kaple sv. Josefa
 kaple sv. Petra
 zvonice
 radnice
 mariánský sloup
 Floriánská kašna
 Wesselsky mlýn
 synagoga
 kaple sv. Rocha
 Lipník nad Bečvou
 zvonice
 městské hradby
 katovna
 kostel sv. Anny
 Odry
 Švédská skála
 Skalička
 Skalička
 Velká Střelná
 mlýnský náhon
 Malhotice
 Malhotice
 Kladníky
 Jestřabí (Habicht)
 Hlinsko
 Bores
 Kladníky
 Velká Střelná
 Františkův Dvůr
 kostel sv. Ondřeje
 Veselíčko
 Hustopeče nad Bečvou
 Stará Voda
 kamenný most
 větrný mlýn
 kostel sv. Mikuláše
 Kelč
 Hustopeče nad Bečvou
 Kladeruby
 kostel sv. Vavřince
 Prosenice
Základní informace místa
ID místa: 615
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 8.9.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama