Puchart

Potštát, Sudetský zámek, Zighart, Pustý zámek
Doba založení hradu není známa. Poprvé připomínán v souvislosti se Závišem z Potštátu roku 1318. Na přelomu 13. a 14. stol. byl pravděpodobně centerm kolonizace okolí. Nejspíše zanikl v souvislosti s obsazením Potštátu markrabětem Prokopem r. 1394.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil, 18.2.2014
Asi 8 km od města Hranice směrem na město Potštát se nachází stejnojmenná zřícenina dvojice hradů (zadního a předního), v mapách často označovaná jako Puchart. Za obcí Boňkov je pohostinství U tlustého Jana, kde můžeme zaparkovat a vrátit se asi 200 m po silnici směrem na obec Baňkov, dát se doleva polní cestou a najít žlutou značku. Ta nás zavede nad chaty a dále po strmém stoupání až k zřícenině zadního hradu (asi 150 m). Zřícenina se nachází prakticky nad pohostinstvím U tlustého Jana. Cestou zpět můžeme v obci Olšovec odbočit na Partutovice a vykoupat se v zatopeného lomu v příjemně čisté vodě.
4.9. 2003
popis

Název Puchart se vžil díky hranickéhu rodákovi, J.H.A. Gallašovi. Původně se hrad snad také jmenoval Potštát. Je patrné, že hrad prošel složitějším stavebním vývojem, neboť díly hradu jsou velice rozdílné co do kvality i kvantity. Přední díl se jeví jako starší a vykazuje známky násilného zániku, zatímco zadní díl, vzhledově mladší, má jistě analogie k Podunají, vzhledem ke čtverhranné věži. Staveništěm se stala ostrožna, která je tvořená směsicí sedimentů. Bohužel podloží není schopné unést předevší zadní díl hradu, kde se skála začíná rozpadat. Hrad představuje snad jedinného zástupce typu tzv. dvojhradu na Moravě.

Jiří Doupal , 10.6. 2009

historie

Přesná doba založení hradu není známa. Poprvé je připomínán v souvislosti se Závišem z Potštátu roku 1318. Na přelomu 13. a 14. stol. byl pravděpodobně centrem kolonizace okolí. Nejspíše zanikl v souvislosti s obsazením Potštátu markrabětem Prokopem v roce 1394.

6.1. 2006

Další texty historie
pověsti

Pod hradem Puchartem je výletní hostinec U tlustého Jana. Oním tlustým Janem byl jeden z bývalých hostinských. Byl prý tak tělnatý, že musel sedět na speciálně upravené židli, z níž se zvedal pomocí kladkostroje.

Lucie Lorencová, 21.6. 2005

Půdorys místa

Situační nákres, Situační nákres a podélný řez pozůstatků hradní dvojice
Plaček M., Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádku a tvrzí, Libri, 2001, str. 516, obr. 986
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Olomoucký kraj,  Přerov  (PR), Boňkov

Místa v okolí

 Soudkova štola
 Lom Olšovec
 Partutovice
 Kunzov
 zvonice
 Potštát
 Hodinová věž
 morový sloup
 větrný mlýn
 kaple
 Drahotuše
 kostel sv. Havla
 hradiště Obírka
 Hranice
 mariánský sloup
 radnice
 Nová synagoga
 městské hradby
 kostel sv. Vavřince
 Rybáře
 kostel sv. Mikuláše
 železniční viadukt
 kostel sv. Jiří
 Svrčov
 Hranická propast
 lázně
 kaple sv. Peregrina
 Spálov
 kostel sv. Josefa
 Helfštýn
 Ústí
 Týn nad Bečvou
 městské opevnění
 Špičky
 obecní špitál
 kaple sv. Josefa
 kaple sv. Petra
 zvonice
 radnice
 mariánský sloup
 Floriánská kašna
 Wesselsky mlýn
 synagoga
 kaple sv. Rocha
 zvonice
 městské hradby
 katovna
 Lipník nad Bečvou
 kostel sv. Anny
 Odry
 Švédská skála
 Skalička
 Skalička
 Velká Střelná
 mlýnský náhon
 Malhotice
 Malhotice
 Kladníky
 Jestřabí (Habicht)
 Hlinsko
 Bores
 Kladníky
 Velká Střelná
 Františkův Dvůr
 kostel sv. Ondřeje
 Veselíčko
 Hustopeče nad Bečvou
 Stará Voda
 kamenný most
 větrný mlýn
 kostel sv. Mikuláše
 Kelč
 Hustopeče nad Bečvou
 Kladeruby
 kostel sv. Vavřince
 Prosenice
Základní informace místa
ID místa: 615
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 8.9.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama