hrad Puchart

Potštát, Sudetský zámek, Zighart, Pustý zámek
Doba založení hradu není známa. Poprvé připomínán v souvislosti se Závišem z Potštátu roku 1318. Na přelomu 13. a 14. stol. byl pravděpodobně centerm kolonizace okolí. Nejspíše zanikl v souvislosti s obsazením Potštátu markrabětem Prokopem r. 1394.
Hlavní obrázek místa
pohled na vysoký střep vnitřní zdi obytné věže v zadním hradě
pohled od východu
© Jan P. Štěpánek 11/2009
Asi 8 km od města Hranice směrem na město Potštát se nachází stejnojmenná zřícenina dvojice hradů (zadního a předního), v mapách často označovaná jako Puchart. Za obcí Boňkov je pohostinství U tlustého Jana, kde můžeme zaparkovat a vrátit se asi 200 m po silnici směrem na obec Baňkov, dát se doleva polní cestou a najít žlutou značku. Ta nás zavede nad chaty a dále po strmém stoupání až k zřícenině zadního hradu (asi 150 m). Zřícenina se nachází prakticky nad pohostinstvím U tlustého Jana. Cestou zpět můžeme v obci Olšovec odbočit na Partutovice a vykoupat se v zatopeného lomu v příjemně čisté vodě.
4.9. 2003
popis

Název Puchart se vžil díky hranickéhu rodákovi, J.H.A. Gallašovi. Původně se hrad snad také jmenoval Potštát. Je patrné, že hrad prošel složitějším stavebním vývojem, neboť díly hradu jsou velice rozdílné co do kvality i kvantity. Přední díl se jeví jako starší a vykazuje známky násilného zániku, zatímco zadní díl, vzhledově mladší, má jistě analogie k Podunají, vzhledem ke čtverhranné věži. Staveništěm se stala ostrožna, která je tvořená směsicí sedimentů. Bohužel podloží není schopné unést předevší zadní díl hradu, kde se skála začíná rozpadat. Hrad představuje snad jedinného zástupce typu tzv. dvojhradu na Moravě.

Jiří Doupal , 10.6. 2009

historie

Přesná doba založení hradu není známa. Poprvé je připomínán v souvislosti se Závišem z Potštátu roku 1318. Na přelomu 13. a 14. stol. byl pravděpodobně centrem kolonizace okolí. Nejspíše zanikl v souvislosti s obsazením Potštátu markrabětem Prokopem v roce 1394.

6.1. 2006

Další texty historie
pověsti

Pod hradem Puchartem je výletní hostinec U tlustého Jana. Oním tlustým Janem byl jeden z bývalých hostinských. Byl prý tak tělnatý, že musel sedět na speciálně upravené židli, z níž se zvedal pomocí kladkostroje.

Lucie Lorencová, 21.6. 2005

Půdorys místa

Situační nákres, Situační nákres a podélný řez pozůstatků hradní dvojice
Plaček M., Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádku a tvrzí, Libri, 2001, str. 516, obr. 986
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Olomoucký kraj,  Přerov  (PR), Boňkov

Místa v okolí

 Soudkova štola
 Lom Olšovec
 Partutovice
 Kunzov
 zvonice
 Potštát
 Hodinová věž
 morový sloup
 větrný mlýn
 kaple
 Drahotuše
 kostel sv. Havla
 Hranice
 hradiště Obírka
 Nová synagoga
 mariánský sloup
 radnice
 městské hradby
 kostel sv. Vavřince
 Rybáře
 kostel sv. Mikuláše
 železniční viadukt
 kostel sv. Jiří
 Svrčov
 Hranická propast
 lázně
 kaple sv. Peregrina
 Spálov
 Helfštýn
 kostel sv. Josefa
 Ústí
 Týn nad Bečvou
 městské opevnění
 Špičky
 obecní špitál
 kaple sv. Josefa
 kaple sv. Petra
 zvonice
 radnice
 mariánský sloup
 Floriánská kašna
 Wesselsky mlýn
 synagoga
 kaple sv. Rocha
 Lipník nad Bečvou
 zvonice
 městské hradby
 katovna
 kostel sv. Anny
 Odry
 Švédská skála
 Skalička
 Skalička
 Velká Střelná
 mlýnský náhon
 Malhotice
 Malhotice
 Kladníky
 Jestřabí (Habicht)
 Hlinsko
 Bores
 Kladníky
 Velká Střelná
 Františkův Dvůr
 kostel sv. Ondřeje
 Veselíčko
 Hustopeče nad Bečvou
 Stará Voda
 kamenný most
 větrný mlýn
 kostel sv. Mikuláše
 Kelč
 Hustopeče nad Bečvou
 Kladeruby
 kostel sv. Vavřince
 Prosenice
Základní informace místa
ID místa: 615
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 8.9.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama