První dřevěný kostelík z r. 1408, zničili v r. 1432 husité. Současná byla stavba postavena v r. 1781. V r. 1922 byl pořízen nový zvon. V 90. l. 20. stol. byla břidlicová krytina střechy vyměněna za kanadský šindel. Dnes zchátralý filiální kostelík patří k potštátské farnosti.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 05/2016
Malebná vesnička Boškov, sloužící převážně k rekreaci, je místní částí města Potštátu, od něhož je vzdálena asi 3 km jihozápadním směrem. Leží v Olomouckém kraji v okrese Přerov. Nejvýznamnější památkou vsi je hezký malý kamenný, filiální kostelík sv. Maří Magdaleny. Bezvěžovou stavbu se zaoblenými nárožími a malou lucernou obklopuje hřbitov uzavřený rozpadající se kamennou zdí. U hřbitovní branky stojí kamenný kříž z roku 1905. Kromě kostela se zde nachází i malá, bývalá kaple ležící v malém hájku asi 300 metrů jižně od kostela, která dnes slouží jako myslivecká chata. Nedaleko kaple na vrchu nad Boškovem se donedávna nacházely také pozůstatky větrného mlýna.
Luděk Vláčil, 19.5. 2016
historie

První písemná zmínka o vesničce Boškov, původně Bočkov, něm. Boschkau, pochází z roku 1394, kdy náležela k panství Bočka z Kunštátu, kterým byla pravděpodobně také založena. První známou sakrální stavbou ve vsi byl dřevěný kostelík z roku 1408, který v roce 1432 zničili husité. V roce 1781 byla na místo zničeného kostela postavena zděná kaple. V té době bylo v Boškově 225 obyvatel v 10 velkých a 6 menších gruntech a v r. 1900 zde již žilo ve 101 domech 762 obyvatel. Jelikož většina obyvatel byla německého původu, byli po 2. světové válce vyhoštěni a začalo osidlování prázdných domů, které však zastavilo vyhlášení Vojenského újezdu Libavá. V roce 1911 byla břidlicová střecha kostelíka vyměněna za novou z kanadského šindele. V roce 1922 byl pořízen nový zvon a roce 1927 byl kostelík vymalován. Dnes ves se 70 stálými obyvateli slouží především k rekreaci a o filiální kostel, patřící…  číst dále

Luděk Vláčil- zdroj: https://img.signaly.cz/, http://www.turistika.cz, http://www.radslavice.cz a další, 19.5. 2016

Komentáře

Olomoucký kraj,  Přerov  (PR), Boškov

Místa v okolí

 kaple
 větrný mlýn
 Hodinová věž
 morový sloup
 Potštát
 Puchart
 hradiště Obírka
 Drahotuše
 Soudkova štola
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Josefa
 Partutovice
 Kunzov
 Lom Olšovec
 zvonice
 Velká Střelná
 kostel sv. Vavřince
 Ferdinandův tunel
 železniční viadukt
 Bores
 Jestřabí (Habicht)
 Velká Střelná
 městské opevnění
 kaple sv. Petra
 obecní špitál
 zvonice
 kaple sv. Josefa
 radnice
 mariánský sloup
 Floriánská kašna
 kaple sv. Rocha
 synagoga
 Bílý kámen
 Lipník nad Bečvou
 Spálov
 Helfštýn
 Týn nad Bečvou
 radnice
 Nová synagoga
 Hranice
 Rybáře
 mariánský sloup
 městské hradby
 kostel sv. Mikuláše
 Daskabát
 kamenný most
 větrný mlýn
 mlýnský náhon
 Veselíčko
 Stará Voda
 Svrčov
 Lazníčky
 lázně
 kaple sv. Peregrina
 Hranická propast
 Švédská skála
 Veselská rozhledna
 kostel sv. Jiří
 Otěhřiby
 kostel sv. Anny
 Hluboký
 zvonice
 Hlinsko
 Wesselsky mlýn
 Kladníky
 Ústí
 Zákřov
 Františkův Dvůr
 kaple sv. Floriána
 Lazníky
 kaple sv. Alfonse
 Bělá
 dvoupatrový most
 Malý Rabštýn
 kostel sv. Ondřeje
 Špičky
 Klokočov
 socha žáby
 Tršice
 kaple sv. Urbana
 Buk
 Prosenice
 kaple sv. Kunhuty
 Skalička
 kostel sv. Anny
 Skalička
 Malhotice
 Malhotice
 Penčičky
 Čekyně II
 Čekyně I
 kaple Panny Marie
 Čekyně
Základní informace místa
ID místa: 12815
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 19.5.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Naposledy navštívené

reklama