Renesanční zámeček postavený kolem r.1540. V pol. 17.st. zničen vojsky knížete Rakocziho. Částečná rekonstrukce v letech 1950-53, dnes chátrá kvůli vlastnickým sporům. Dvoupodlažní podsklepená budova se štíhlými hranolovými věžemi na nárožích, výškově sjednocena bohatě členěnou atikou se sgrafity.
Hlavní obrázek místa
Pohled od severozápadu
© Pavel Zany Komárek 6/5/2005

skanzen

Mezi zámkem a návsí je nevelký skanzen provozovaný muzeem v Nowem Saczi tvořený 17 objekty lidové architektury, v budově mezi skanzenem a zámkem je pokladna skanzenu a expozice věnovaná místním dějinám.
Zany, 19.6. 2005

  historie

  dějiny zámku
  Renesanční zámeček postavili na nízkém návrší nad říčkou Ropou členové rodu Gladsyzů erbu Gryf někdy kolem roku 1540. Jeho předchůdcem snad bylo nějaké jednoduché pravděpodobně dřevěné sídlo z doby Kazimíra Velikého. Kolem roku 1585-90 jej do pozdně renesanční podoby nechal upravit Pavel Gladysz. Již na počátku následujícího století však Gladyszové Szymbark opouštějí a zámeček postupně vlastní

  Zany, 19.6. 2005
  popis zámku
  Zámeček je obdélná dvoupodlažní podsklepená budova o rozměrech 20x13 m. Všechna čtyři nároží jsou opatřena štíhlými hranolovými věžemi v patře vyloženými na krakorcích. Výškově je budova sjednocená bohatě členěnou atikou se sgrafity, zdi byly původně zesíleny četnými opěrnými pilíři odstraněnými při úpravách v 50. letech 20. století. Přízemí sloužilo spíše provozním účelům, reprezentační

  Zany, 19.6. 2005

  Půdorys místa

  půdorys 1. patra
  © Agnieszka a Robert Sypek: Zamki i obiekty warowne ziemi krakowskiej, Alma-Press, Warszawa 2004
  Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

  Vložit do oblíbených
  Polsko, małopolskie,

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 701
  Typ místa: zámek
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: nepřístupno
  Uveřejněno: 19.6.2005
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Leden býval měsícem odpočinku, mrazu, obav o živobytí, ale také měsícem naděje a lidových mouder

  Ostatní

  Vítám v novém roce všechny příznivce historie. Leden je nejen začátkem nového kalendářního roku, ale také, jak již sám jeho název napovídá, měsícem ledu, a tedy i mrazu a sněhových pokrývek, jež halí přírodu i lidská obydlí. Alespoň takto by to mělo být. Mnohaleté sledování počasí nám však ukazuje, že lednové teploty mají meziročně spíše vzrůstající tendenci

  Mikulovská středověká rozhledna a zatopený vápencový lom – dvě úžasné scenérie, které stojí za vidění

  Cestování

  Moje podzimní toulky jihem Moravy se pomalu blíží do finále. Po návštěvě Valtic a lednického Minaretu se dnes vydáme na dvě trošku méně známé lokality. Jednomu se říká Kozí hrádek a druhému Janičův vrch. Obě místa od sebe dělí zhruba dva kilometry pěší chůze.

  Škoda na autě? Její náhradu vyřeší pojištění

  Reklamní sdělení

  Měli jste bouračku a máte poškozené auto? Opravy nebudou laciné, škody na autě se mohou vyšplhat až do stovek tisíc korun. Pokud máte správné pojištění, pojišťovna vám vyplatí pojistné plnění.

  Trápily naše předky kilogramy navíc nebo jde o novodobý fenomén?

  Zajímavosti

  Vánoce utekly jako voda, dárky jsou rozdány, zásoby jídla pomalu mizí a jediné, co nám přibylo, bude nejspíš nějaký ten kilogram hmotnosti navíc. Celý rok se snažíme držet linii a pak stačí pár dní a naše snažení je pryč.

  Putování starými českými vánocemi aneb co jste o nejkrásnějších svátcích roku možná vůbec netušili….

  Hrady a zámky

  Adventní a vánoční čas býval již od nepaměti spojen s řadou rituálů, pověr a tradic starých jako lidstvo samo. Po mnohá staletí se udržovaly především na venkově. Původní pohanské rituály se časem promísily s křesťanskými vlivy a do dnešních dnů nám tu zanechaly řadu krásných vánočních zvyků.

  Jak to vypadalo v městské kuchyni v dobách středověku a proč mívali černé kuchyně, když my máme bílé?

  Hrady a zámky

  Napadlo vás někdy, jak asi vypadala kuchyně za dob středověku? Byla to samostatná místnost jako dnes? V čem se vařilo, v čem se peklo? Jak uchovávali zásoby, existovaly spíže? A co tehdejší kuchyňské vybavení?

  reklama