Renesanční zámeček postavený kolem r.1540. V pol. 17.st. zničen vojsky knížete Rakocziho. Částečná rekonstrukce v letech 1950-53, dnes chátrá kvůli vlastnickým sporům. Dvoupodlažní podsklepená budova se štíhlými hranolovými věžemi na nárožích, výškově sjednocena bohatě členěnou atikou se sgrafity.
Hlavní obrázek místa
Pohled od severozápadu
© Pavel Zany Komárek 6/5/2005

skanzen

Mezi zámkem a návsí je nevelký skanzen provozovaný muzeem v Nowem Saczi tvořený 17 objekty lidové architektury, v budově mezi skanzenem a zámkem je pokladna skanzenu a expozice věnovaná místním dějinám.
Zany, 19.6. 2005
historie

dějiny zámku

Renesanční zámeček postavili na nízkém návrší nad říčkou Ropou členové rodu Gladsyzů erbu Gryf někdy kolem roku 1540. Jeho předchůdcem snad bylo nějaké jednoduché pravděpodobně dřevěné sídlo z doby Kazimíra Velikého. Kolem roku 1585-90 jej do pozdně renesanční podoby nechal upravit Pavel Gladysz. Již na počátku následujícího století však Gladyszové Szymbark opouštějí a zámeček postupně vlastní rodiny Siedleckich, Bronikowskich a Bochniewiczů. Za „potopy“ (švédský vpád do Polska v 50. letech 17. století) byl zámeček zničen vojsky švédského spojence sedmihradského knížete Rakocziho. Opuštěný zámeček jednu dobu sloužil jako hostinec s lihovarem přesto však dále pustnul a odborné pozornosti se mu dostalo až roku 1932. Snahy o opravu přerušila druhá světová válka, první fáze rekonstrukce proběhla až v letech 1950-53. Dnes jsou další kroky brzděny vlastnickým sporem mezi současným držitelem (muzeem Nowy Sacz) a sdružením Kastel. Muzeum nechává…  číst dále

Zany, 19.6. 2005

Další texty historie

Půdorys místa

půdorys 1. patra
© Agnieszka a Robert Sypek: Zamki i obiekty warowne ziemi krakowskiej, Alma-Press, Warszawa 2004
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Polsko, małopolskie,

Místa v okolí

 Jeżów
 kostel Božího těla
 radnice
Základní informace místa
ID místa: 701
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 19.6.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama