Renesanční zámeček postavený kolem r.1540. V pol. 17.st. zničen vojsky knížete Rakocziho. Částečná rekonstrukce v letech 1950-53, dnes chátrá kvůli vlastnickým sporům. Dvoupodlažní podsklepená budova se štíhlými hranolovými věžemi na nárožích, výškově sjednocena bohatě členěnou atikou se sgrafity.
Hlavní obrázek místa
Pohled od severozápadu
© Pavel Zany Komárek 6/5/2005

skanzen

Mezi zámkem a návsí je nevelký skanzen provozovaný muzeem v Nowem Saczi tvořený 17 objekty lidové architektury, v budově mezi skanzenem a zámkem je pokladna skanzenu a expozice věnovaná místním dějinám.
Zany, 19.6. 2005

  historie

  dějiny zámku
  Renesanční zámeček postavili na nízkém návrší nad říčkou Ropou členové rodu Gladsyzů erbu Gryf někdy kolem roku 1540. Jeho předchůdcem snad bylo nějaké jednoduché pravděpodobně dřevěné sídlo z doby Kazimíra Velikého. Kolem roku 1585-90 jej do pozdně renesanční podoby nechal upravit Pavel Gladysz. Již na počátku následujícího století však Gladyszové Szymbark opouštějí a zámeček postupně vlastní

  Zany, 19.6. 2005
  popis zámku
  Zámeček je obdélná dvoupodlažní podsklepená budova o rozměrech 20x13 m. Všechna čtyři nároží jsou opatřena štíhlými hranolovými věžemi v patře vyloženými na krakorcích. Výškově je budova sjednocená bohatě členěnou atikou se sgrafity, zdi byly původně zesíleny četnými opěrnými pilíři odstraněnými při úpravách v 50. letech 20. století. Přízemí sloužilo spíše provozním účelům, reprezentační

  Zany, 19.6. 2005

  Půdorys místa

  půdorys 1. patra
  © Agnieszka a Robert Sypek: Zamki i obiekty warowne ziemi krakowskiej, Alma-Press, Warszawa 2004
  Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
  Polsko, małopolskie,

  Místa v okolí

   Jeżów
   kostel Božího těla
   radnice
  Základní informace místa
  ID místa: 701
  Typ místa: zámek
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: nepřístupno
  Uveřejněno: 19.6.2005
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama