Historická budova radnice v pozdním klasicismu. Původně postavena v renesančním slohu r.1560 s barokní věží, která byla po požáru v r.1821 stržena.
Hlavní obrázek místa
© Ivo Rozehnal 06/2015
Město Zlaté Hory nabízí velký výběr turistických lákadel v okolí. Je výchozím bodem do hor Jeseníků. V okolí najdeme např. hrady Edelštejn, Leuchtenštejn, Koberštejn, či městské muzeum, zlatorudné mlýny, desítky středověkých štol, či mnoho světských budov kostelů, kaplí, kapliček, ale hlavně nádherné přírodní scenerie.
23.6. 2015
historie

Hornické město Zlaté Hory se do roku 1949 nazývalo Cukmantl. Bývalo hlavním správním a hospodářským celkem Jeseníků, když využívalo obchodní cesty do Vratislavy z Olomouce. Ještě v roce 1850 bylo město větší, než tehdejší Frývaldov (Jeseník). Vzniklo jako podhradí hradu Edelštejna (stojící asi 2 km jižně) a od r.1263 je vysloveně písemně uvedeno. Tehdy se zde dolovala zlatá ruda, stejně jako v celém okolí. Roku 1306 byl Cukmantl povýšen opavským vévodou Mikulášem I. na město. Těžba zlata byla definitivně zastavena až roku 1788. Zdejší radniční budova stojí v centru města a byla v renesančním stylu. Postavena byla v roce 1560. Původně měla vysokou renesanční věž s barokní cibulovou báníí. V roce 1692 po úderu blesku vyhořela, stejně tak v roce 1741 po průchodu pruského vojska pod velením gen. Schwerina. Shořelo kromě radnice i na 300 domů. Další požár zažila budova roku 1821 a po tomto ohni byla stržena věž. Při…  číst dále

Ivo Rozehnal - zdroje k článku: web hornictvi.info a zlatehory.cz, 23.6. 2015

Olomoucký kraj,  Jeseník  (JE), Zlaté Hory

Místa v okolí

 kostel sv. Kříže
 kaple sv. Rocha
 Leuchtenštejn
 Biskupská hora
 Zlatorudné mlýny
 Edelštejn
 kaple sv. Anny
 Lurdská jeskyně
 Heřmanovice
 chata Rejvíz
 Koberštejn
 Široký Brod
 Kalich hořkosti
 Hradec
 Široký Brod
 vysoká pec Drakov
 Drakov
 Jindřichov
 jeskyně Na Špičáku
 Supíkovická vápenka
 Velké Kunětice
 vápenky
 Quinburk
 Čertovy kameny
 Zlatý Chlum
 Eldorado
 Hynčice
 Dolní Holčovice
 Mnichov
 sanatorium Altvater
 Jeseník
 dům Katovna
 kostel sv. Jiří
 Rabenštejn
 radnice
 Pustý zámek
 Balneopark
 Priessnitzova hrobka
 Obří výhledna
 Město Albrechtice
 Lázně Jeseník
 Město Albrechtice
 Adolfovice
 Město Albrechtice
 Dolní Červená Voda
 Burkvíz
Kontaktní informace
Město Zlaté Hory
nám. Svobody 80
793 76 Zlaté Hory
Tel: 584 425 126
http://mesto@zlatehory.cz
http://www.zlatehory.cz
Základní informace místa
ID místa: 12277
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 23.6.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama