Historická budova radnice v pozdním klasicismu. Původně postavena v renesančním slohu r.1560 s barokní věží, která byla po požáru v r.1821 stržena.
Hlavní obrázek místa
© Ivo Rozehnal 06/2015
Město Zlaté Hory nabízí velký výběr turistických lákadel v okolí. Je výchozím bodem do hor Jeseníků. V okolí najdeme např. hrady Edelštejn, Leuchtenštejn, Koberštejn, či městské muzeum, zlatorudné mlýny, desítky středověkých štol, či mnoho světských budov kostelů, kaplí, kapliček, ale hlavně nádherné přírodní scenerie.
23.6. 2015
historie

Hornické město Zlaté Hory se do roku 1949 nazývalo Cukmantl. Bývalo hlavním správním a hospodářským celkem Jeseníků, když využívalo obchodní cesty do Vratislavy z Olomouce. Ještě v roce 1850 bylo město větší, než tehdejší Frývaldov (Jeseník). Vzniklo jako podhradí hradu Edelštejna (stojící asi 2 km jižně) a od r.1263 je vysloveně písemně uvedeno. Tehdy se zde dolovala zlatá ruda, stejně jako v celém okolí. Roku 1306 byl Cukmantl povýšen opavským vévodou Mikulášem I. na město. Těžba zlata byla definitivně zastavena až roku 1788. Zdejší radniční budova stojí v centru města a byla v renesančním stylu. Postavena byla v roce 1560. Původně měla vysokou renesanční věž s barokní cibulovou báníí. V roce 1692 po úderu blesku vyhořela, stejně tak v roce 1741 po průchodu pruského vojska pod velením gen. Schwerina. Shořelo kromě radnice i na 300 domů. Další požár zažila budova roku 1821 a po tomto ohni byla stržena věž. Při…  číst dále

Ivo Rozehnal - zdroje k článku: web hornictvi.info a zlatehory.cz, 23.6. 2015

Olomoucký kraj,  Jeseník  (JE), Zlaté Hory

Místa v okolí

 kostel sv. Kříže
 kaple sv. Rocha
 Leuchtenštejn
 Biskupská hora
 Zlatorudné mlýny
 Edelštejn
 kaple sv. Anny
 Lurdská jeskyně
 Heřmanovice
 chata Rejvíz
 Koberštejn
 Široký Brod
 Kalich hořkosti
 Hradec
 Široký Brod
 vysoká pec Drakov
 Drakov
 Jindřichov
 jeskyně Na Špičáku
 Supíkovická vápenka
 vápenky
 Velké Kunětice
 Quinburk
 Čertovy kameny
 Zlatý Chlum
 Eldorado
 Hynčice
 Dolní Holčovice
 Na Skalce
 Mnichov
 sanatorium Altvater
 Jeseník
 dům Katovna
 Rabenštejn
 kostel sv. Jiří
 radnice
 Pustý zámek
 Obří výhledna
 Priessnitzova hrobka
 Strážnice
 Balneopark
 Lázně Jeseník
 Město Albrechtice
 Brunerova vila
 Adolfovice
 Město Albrechtice
 Dolní Červená Voda
 Burkvíz
Kontaktní informace
Město Zlaté Hory
nám. Svobody 80
793 76 Zlaté Hory
Tel: 584 425 126
http://mesto@zlatehory.cz
http://www.zlatehory.cz
Základní informace místa
ID místa: 12277
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 23.6.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama