Kostel sv. Michaela archanděla vznikl v r. 1610 na základech luteránské modlitebny (postavena r. 1577 z podnětu Zdeňka z Valdštejna). V letech 1768-1778 byl barokně přestavěn.
Hlavní obrázek místa
Dominantní věž - pohled z náměstí
© Ivo Rozehnal 08/2019
Kostel sv. Michaela archanděla je úzce spjat s historií horního města Králíky. To je sice připomínáno v zemských deskách k roku 1367, ale osídlení proběhlo asi ve 13.století. Jako město se tituluje od roku 1577. To získává od panovníka svoje privilegia na žádost Zdeňka z Valdštejna, tehdejšího majitele panství. Právě on vystavěl náměstí, zámek, faru a protestantskou modlitebnu. Ta byla předchůdkyní kostela až do roku 1610, kdy došlo k přeměně na kamenný kostel. Ten došel v letech 1768-1778 k barokní přestavbě. Uvnitř je asi nejcennější oltářní obraz od jezuitského mistra Ignáce Raaba z Brna. Velmi cenné jsou i varhany, dílo místního varhanáře Ignaze Welzela. V boční východní straně kostela se nachází kaple sv. Anny. Zajímavostí je vstup do kostela. Původní vchod se schody byl zrušen a nahrazen mnohem jednodušší cestou z náměstí kolem fary.
zdroj - https://pamatkovykatalog.cz/kostel-archandela-michaela-13908572, 25.8. 2019
Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Králíky

Místa v okolí

 muzeum celnictví
 městské muzeum
 městská spořitelna
 Vojenské muzeum
 kostel sv. Matouše
 Křížová hora
 kostel sv. Aloise
 Suchý vrch
 kaple sv. Rocha
 Stezka v oblacích
 Mlýnický dvůr
 Międzylesie
 kostel sv. Linharta
 Bystřec
 Bohdíkov
 Šilperk
 Králova Hora
 Štíty
 Stará radnice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Vavřince
 Zemská brána
 Lusthaus
 kostel sv. Leonarda
 Ruda nad Moravou
 pramen Moravy
 Pašerácká lávka
 Výprachtice
 hrad u Nekoře
 kostel sv. Mikuláše
 Szczerba
 kostel Všech svatých
 evangelický kostel
 Niemojów
 Háj u Šumperka
 kostel sv. Jiří
 Bludov
 Bludoveček
Kontaktní informace
Mgr. Pavel Plíšek
duchovní správa
Velké náměstí 1
561 69 Králíky
Tel: 465 631 183
Základní informace místa
ID místa: 14320
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 25.8.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama